Φοβερός Παναθηναϊκός... διέλυσε την Αρμάνι στο ΟΑΚΑ

Φοβερός Παναθηναϊκός… διέλυσε την Αρμάνι στο ΟΑΚΑ

Με ακόμη μία μεγαλειώδη εμφάνιση ο Παναθηναϊκός δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης και στην Αρμάνι Μιλάνο και πανηγύρισε την τρίτη νίκη του στον 3ο όμιλο της Ευρωλίγκα. Οι «πράσινοι» επικράτησαν 90-63 των Ιταλών στο ΟΑΚΑ, σε αγώνα για την 4η αγωνιστική της διοργάνωσης και υποχρέωσαν την Αρμάνι στην τρίτη ήττα της.

Με ακόμη μία μεγαλειώδη εμφάνιση ο Παναθηναϊκός δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης και στην Αρμάνι Μιλάνο και πανηγύρισε την τρίτη νίκη του στον 3ο όμιλο της Ευρωλίγκα.

Οι «πράσινοι» επικράτησαν 90-63 των Ιταλών στο ΟΑΚΑ, σε αγώνα για την 4η αγωνιστική της διοργάνωσης και υποχρέωσαν την Αρμάνι στην τρίτη ήττα της.

Κορυφαίος του Παναθηναϊκού, που «έπνιξε» την Αρμάνι με την άμυνα του και προκάλεσε σύγχυση στα επιθετικά ατού της, ο Εστεμπάν Μπατίστα με 15 πόντους. Από τους Ιταλούς, ο Σαμάρντο Σάμιουελς με 18 πόντους ήταν απελπιστικά μόνος για την υπέρβαση.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε και πάλι… ορεξάτος από τα 6.75 (4/7 στο α’ δεκ.), είχε την απαραίτητη προσήλωση στην άμυνα και με τον Διαμαντίδη να αποδίδει σε εκτέλεση και δημιουργία (4ασ.) κατάφερε στο 7′ να προηγηθεί με 22-8. Ωστόσο, Σάμιουελς και Ράγκλαντ βρήκαν ελεύθερα σουτ και μείωσαν με τη λήξη της περιόδου στους -10 (23-13). Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ράγκλαντ συνέχισε να αποτελεί τη μόνιμη απειλή των «πρασίνων» και οι Ιταλοί με επιμέρους σκορ 5-11 μάζεψαν τη διαφορά στους -4 (28-24) στο 15′.

Ο Μπλουμς πάντως έδωσε…ανάσα από τα 6.75 και ο Παναθηναϊκός με την επιστροφή του Διαμαντίδη στο παρκέ βρήκε τον παίκτη που θα τροφοδοτούσε τον Μπατίστα. Ο Ουρουγουανός σέντερ οργίασε κάτω από τα αντίπαλο καλάθι (13π. εκ των οποίων οι 11 στο β’ δεκ.) και οδήγησε εκ του ασφαλούς τους «πράσινους» στα αποδυτήρια στο +14 (44-30).

Ένα γρήγορο 8-0 του Παναθηναϊκού στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου εκτόξευσε τη διαφορά στους +22 πόντους (52-30). Τι ακολούθησε; τα απογοητευτικά ποσοστά ευστοχίας των Ιταλών (10/21 δίποντα, 4/18 τρίποντα, 11/15 βολές στο γ’ δεκ.) έφεραν τον εκνευρισμό και ο εξαιρετικός στα αμυντικά του καθήκοντα Παναθηναϊκός κυριάρχησε στο παρκέ, με τη διαφορά να φτάνει στους +24 (62-38) στο 27′ και στους +28 (71-43) με τη λήξη της περιόδου.

Τυπικής διαδικασίας το τελευταίο δεκάλεπτο με τους «πράσινους» να μην απειλούνται και να φτάνουν άνετα στο τελικό 90-63.

Τα δεκάλεπτα: 23-13, 44-30, 71-43, 90-63