Κυριακή 26 Μαϊου 2024
Δυσκολεύτηκε μόνο στο πρώτο σετ ο ΠΑΟ

Ο Παναθηναϊκός διπλασίασε τις νίκες του στην Α1 Ανδρών, επικρατώντας στην Κυψέλη της Ορεστιάδας με 3-0 στην αναμέτρηση με την οποία ολοκληρώθηκε η 2η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Οι «πράσινοι» αντιμετώπισαν δυσκολία στο πρώτο σετ, αλλά από τη στιγμή που περιόρισαν τα λάθη τους δεν είχαν άλλα προβλήματα απέναντι στην ακριτική ομάδα, η οποία γνώρισε απόψε την πρώτη ήττα στην επιστροφή της στη μεγάλη κατηγορία.

Ο Παναθηναϊκός διπλασίασε τις νίκες του στην Α1 Ανδρών, επικρατώντας στην Κυψέλη της Ορεστιάδας με 3-0 στην αναμέτρηση με την οποία ολοκληρώθηκε η 2η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Οι «πράσινοι» αντιμετώπισαν δυσκολία στο πρώτο σετ, αλλά από τη στιγμή που περιόρισαν τα λάθη τους δεν είχαν άλλα προβλήματα απέναντι στην ακριτική ομάδα, η οποία γνώρισε απόψε την πρώτη ήττα στην επιστροφή της στη μεγάλη κατηγορία.

Ο αγώνας διεξήχθη κεκλεισμένων των θυρών, καθώς ο Παναθηναϊκός εξέτισε τη μία από τις δύο αγωνιστικές ποινής που του έχει επιβληθεί.

Οι γηπεδούχοι κράτησαν την υποδοχή τους σε ποσοστό ανώτερο του 50%, την ώρα που οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν το «κακό» 33%. Η Ορεστιάδα μπήκε καλά στον αγώνα και κράτησε το παιχνίδι, είχε μικρό προβάδισμα ως το 2ο τεχνικό τάιμ άουτ (16-14).

Οι παίκτες του Ανδρεόπουλου ισοφάρισαν σε 17-17 με άσσο του Καμίνσκι, αλλά η Ορεστιάδα με τους Τόμσον, Λούνα έφτασε προηγούμενη ως το 23-22.

Οι «πράσινοι» πέρασαν με το χαμένο σερβίς του Λούνα και την επίθεση του Κουκ (23-22), αλλά ο Λούνα έφερε τον αγώνα στα ίσια (23-23), όμως ο Φερέιρα έχασε το σερβίς και ο Κουκ με νέα επίθεση έκανε το 25-23, σε ένα «κομβικό» για την εξέλιξη του αγώνα σετ, καθώς μετά την απώλειά του η ομάδα της Θράκης δεν «ξαναμπήκε» στο παιχνίδι.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Καμίνσκι 17, Στιβαχτής 2, Κουκ 15, Πρωτοψάλτης 12, Χόι 6, Πανταλέων 5, Πολυχρονιάδης (λίμπερο, 87% υπ. – 48% άριστες), Αδαμόπουλος, Λουκάς.

ΟΡΕΣΤΙΑΔΑ:
Δημητριάδης 2, Λούνα 19, Τόμσον 5, Γκιγέρμε 10, Ποτολίδης 4, Ριζόπουλος 4, Κωνσταντινίδης (λίμπερο, 70% υπ. – 41% άριστες), Μαν, Πεντίδης.

Τα σετ: 25-23, 25-21, 25-19

Στις αναμετρήσεις της 2ης αγωνιστικής στην Α1 βόλεϊ Ανδρών σημειώθηκαν τα αποτελέσματα:

Άρης-Ολυμπιακός 0-3 (18-25, 16-25, 21-25)

Λαμία-ΠΑΟΚ 2-3 (16-25, 27-25, 22-25, 32-30, 15-17)

Φοίνικας Σύρου-ΜΕΝΤ 3-1 (17-25, 25-16, 25-18, 25-19)

ΑΕΚ-Α.Ο Κηφισιάς 0-3 (19-25, 19-25, 19-25)

Παμβοχαϊκός-Εθνικός Αλεξανδρούπολης 1-3 (19-25, 17-25, 27-25, 20-25)

Παναθηναϊκος-Ορεστιάδα 3-0 (25-23, 25-21, 25-19)

Παμβοχαϊκός 1-6 0

Equipe: «Η Φραπάρ δέχτηκε επίθεση από τον Καρυπίδη, χρειάστηκε η παρέμβαση της αστυνομίας» (pic)

Τον γύρο του κόσμου κάνουν τα όσα έγιναν στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδος και τα γαλλικά Μέσα δεν θα μπορούσαν να μην τα σχολιάσουν.