Τα πάνω κάτω έφερε η Σεβίλη στα τελευταία λεπτά του αγώνα με τη Βιγιαρεάλ, πήρε τη νίκη με 2-1 κι «έπιασε» τη Μπαρτσελόνα στην κορυφή της Primera Division, μετά από 9 αγωνιστικές.

Οι Ανδαλουσιάνοι βρέθηκαν πίσω στο σκορ στο 80΄, αλλά κατάφεραν στο τελευταίο δίλεπτο του ματς να πετύχουν δύο τέρματα και να πετύχουν την ολική ανατροπή.

Μετά από το μέτριο ξεκίνημα στο πρωτάθλημα, η κάτοχος του τίτλου, Ατλέτικο Μαδρίτης, άρχισε να βρίσκει την…φόρμα της.

Οι «ροχιμπλάνκος» πέρασαν νικηφόρα από την έδρα της Χετάφε (0-1), που από το 58ο λεπτό αγωνιζόταν με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Αλέξις και πλησίασαν ακόμη περισσότερο στην κορυφή.

Στην 7η θέση του πρωταθλήματος ανέβηκε η Μάλαγα. Η ομάδα του Χάβι Γκαρσία επικράτησε 4-0 της Ράγιο Βαγιεκάνο και έφτασε τους 15 βαθμούς, επτά λιγότερους από την πρωτοπόρο Μπαρτσελόνα.

Τα τέρματα της Μάλαγα σημείωσαν οι Σαμού Γκαρσία (6′), Ντάρντερ (21′), Χουάνμι (45′) και Αμραμπάτ (49′ πέναλτι).