Τρίτη 16 Απριλίου 2024
Σ-έξι Μπάγερν, «γκάφα» Λεβερκούζεν, σέρνεται η Ντόρτμουντ

Ένα εύκολο απόγευμα πέρασε η Μπάγερν Μονάχου, στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής του γερμανικού πρωταθλήματος, καθώς συνέτριψε 6-0 στην «Αλιάντς Αρένα» τη Βέρντερ Βρέμης, η οποία παρέμεινε στην τελευταία θέση της βαθμολογίας. Η Λεβερκούζεν αναδείχθηκε ισόπαλη 3-3 εκτός έδρας με τη Στουτγκάρδη, μολονότι στο ημίχρονο προηγήθηκε 3-0! Η Ντόρτμουντ γνώρισε την πέμπτη ήττα της στο πρωτάθλημα, από την Κολονία με 2-1. Τέλος, η Σάλκε έφτασε σε μία άνετη νίκη με 2-0 επί της φιλοξενούμενης Χέρτα Βερολίνου.

Ένα εύκολο απόγευμα πέρασε η Μπάγερν Μονάχου, στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής του γερμανικού πρωταθλήματος, καθώς συνέτριψε 6-0 στην «Αλιάντς Αρένα» τη Βέρντερ Βρέμης, η οποία παρέμεινε στην τελευταία θέση της βαθμολογίας.

Με νίκη συνέχισε και η Γκλάντμπαχ, επικρατώντας 3-0 εκτός έδρας του Ανόβερου, ενώ η Λεβερκούζεν αναδείχθηκε ισόπαλη 3-3 εκτός έδρας με τη Στουτγκάρδη, μολονότι στο ημίχρονο προηγήθηκε 3-0!

Ο Κυριάκος Παπαδόπουλος είχε συμπεριληφθεί στην αποστολή της Μπάγερ και αντικατέστησε στο 59΄ τον Γιούλιαν Μπραντ.

Η Μάιντς επιβλήθηκε 2-1 της Άουγκσμπουργκ, με τον Στέφανο Καπίνο να βρίσκεται στην αποστολή των νικητών, αλλά να μη χρησιμοποιείται, ενώ η Ντόρτμουντ γνώρισε την πέμπτη ήττα της στο πρωτάθλημα, από την Κολονία με 2-1, με τον Σωκράτη Παπασταθόπουλο να αγωνίζεται για την Μπορούσια και στα 90 λεπτά της αναμέτρησης.

Τέλος, η Σάλκε έφτασε σε μία άνετη νίκη με 2-0 επί της φιλοξενούμενης Χέρτα Βερολίνου. Έτσι, ο Ντι Ματέο ξεκίνησε με το «δεξί» τις υποχρεώσεις του, στον πάγκο των «Βασιλικών Μπλε».

Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ των αναμετρήσεων για την 8η αγωνιστική της Bundesliga έχουν ως εξής:

Μπάγερν Μονάχου-Βέρντερ Βρέμης 6-0
(20΄, 79΄ Λαμ, 27΄ Τσάμπι Αλόνσο, 43΄ πεν. Μίλερ, 45΄, 86΄ Γκέτσε)

Ανόβερο-Γκλάντμπαχ 0-3