Πέμπτη 02 Μαϊου 2024
Καλλονή... όνομα και πράγμα, «λύγισε» τον Εργοτέλη

Καλλονή… όνομα και πράγμα, «λύγισε» τον Εργοτέλη

Νικηφόρο ήταν το πρώτο παιχνίδι της Καλλονής στη φυσική της έδρας μετά από περίπου 15 μήνες μακριά από αυτή. Το γκολ του Καλτσά στο 43΄ και του Γιορέντε στο 89΄ χάρισαν την πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα στην ομάδα της Λέσβου κόντρα στον Εργοτέλη με 2-0, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκας. Από το 78΄ οι Κρητικοί έπαιζαν με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Μεγί με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Μπροστά στο κοινό της μετά από περίπου 15 μήνες…ξενιτιάς, η Καλλονή μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και στα πρώτα 6 λεπτά απείλησε δύο φορές την εστία του Τσέρνι.

Στο 3΄ το σουτ του Καλτσά έξω από την περιοχή έφυγε άουτ, ενώ τρία λεπτά μετά, ο Χουάνμα ελίχθηκε ωραία στην περιοχή, αλλά καθυστέρησε και τον πρόλαβαν οι αμυντικοί του Εργοτέλη.

Συνέχισε να πιέζει η ομάδα του Ματζουράκη και στο 13΄ το απευθείας φάουλ του Λεοζίνιο πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Τσέρνι, που έπεσε στην πορεία της μπάλας.

Μετά το 20΄ οι Κρητικοί ισορρόπησαν το ματς και στο 27΄ έφτασαν κοντά στο γκολ με τον Χαλκιαδάκη, ο οποίος βρέθηκε σε θέση βολής στην περιοχή, αλλά κόπηκε την τελευταία στιγμή από τον Γιορέντε. Στην αντεπίθεση ο Ναβάρο έπιασε το σουτ μέσα στην περιοχή, όμως, ήταν χλιαρό και ο Τσέρνι μπλόκαρε εύκολα.

Τρία λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ. Ο Καλτσάς στο 43΄ έπιασε το ψηλοκρεμαστό σουτ αρκετά μέτρα έξω από την περιοχή, ο Τσέρνι ήταν εκτός θέσης κι έτσι η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα του Τσέχου γκολκίπερ (1-0).

Όπως και στο πρώτο μέρος, έτσι και στο ξεκίνημα της επανάληψης, οι γηπεδούχοι ήταν πιο απειλητικοί και στο διάστημα 46΄-55΄ απείλησαν τρεις φορές με τους Κεϊτά, Χουάνμα και Λεοζίνιο. Το ματς ήταν ανοιχτό στη συνέχεια με τη μπάλα να παίζεται πάνω κάτω. Η πλάστιγγα του αγώνα έγειρε περισσότερο υπέρ των γηπεδούχων στο 78΄, μετά την αποβολή του Μεγί για φάουλ στον Χουάνμα.

Το παιχνίδι τελείωσε οριστικά στο 89΄ με το Γιορέντε να σκοράρει από την περιοχή και να «γράφει» το τελικό 2-0.

Διαιτητής: Ζαχαριάδης (Τρικάλων)

Κίτρινες: Φιντέλεφ, Κοζορώνης, Μεγί