Ο Λυκούργος Τσάκωνας προκρίθηκε στον τελικό των 200μ. του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος στίβου, που διεξάγεται στην Ζυρίχη. Ο Ελληνας πρωταθλητής τερμάτισε 3ος στη δεύτερη ημιτελική σειρά με επίδοση 20.40 και θα είναι παρών στον τελικό με τον οποίον ολοκληρώνεται η αυριανή ημέρα των αγώνων, αργά το βράδυ (22:50).

Και αποκλεισμοί…

Εκτός του τελικού των 110μ. με εμπόδια ανδρών του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος στίβου, που διεξάγεται στην Ζυρίχη, έμεινε ο Κώστας Δουβαλίδης. Ο Ελληνας πρωταθλητής τερμάτισε 6ος στην 1η ημιτελική σειρά με χρόνο 13.56 και αποκλείστηκε.

Αποκλεισμός από τον τελικό των 200 μέτρων γυναικών και για την Μαρία Μπελιμπασάκη. Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια τερμάτισε 6η στην 3η ημιτελική σειρά με χρόνο 23.37, κατετάγη 18η στο σύνολο και αποκλείστηκε.

Δέκατος ο Τσιάμης

Την 10η θέση κατέλαβε ο Δημήτρης Τσιάμης στον τελικό του τριπλούν, στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα στίβου της Ζυρίχης. Ο Ελληνας πρωταθλητής είχε άλμα 16.39 στην 2η προσπάθεια, ενώ η 1η ήταν στα 16.23 και η 2η στα 16.07.

Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο Γάλλος Μπενζαμίν Κομπαορέ με 17.46, το ασημένιο πήρε ο Ρώσος Λιούκμαν Ανταμς με 17.09 και το χάλκινο ο συμπατριώτης του Αλεξέι Φιοντόροφ με 17.04.