Την 6η θέση στον τελικό των 10.000 μ. βάδην στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Εφήβων – Νεανίδων στο Γιουτζίν κατέλαβε ο Ζαχαρίας Τσαμουδάκης, ο οποίος διένυσε την απόσταση σε 40.35.89, βελτίωσε το δικό του πανελλήνιο ρεκόρ (42.01.41) και άφησε πολλές υποσχέσεις για το μέλλον.

Νικητής του αγώνα ήταν ο Νταισούκε Ματσουνάγκα (Ιαπωνία) με 39.27.19, δεύτερος με 39.51.59 ήταν ο Ντιέγκο Γκαρσία (Ισπανία) και τρίτος ο Πάολο Γιουρίβιλκα (Περού) με 40.02.07.

Απο τους 33 αθλητές που τερμάτισαν στην κούρσα οι 32 βελτίωσαν είτε τα φετινά τους είτε τα ατομικά τους ρεκόρ.

Ο Ιάπωνας αθλητής απο την αρχή της κούρσας πήρε το προβάδισμα και δεν το έχασε σε κανένα σημείο της.

Ο Τσαμουδάκης απο την αρχή της κούρσας βρέθηκε σε γκρουπ 12 αθλητών και κατάφερε να κρατηθεί μέχρι το τέλος της, σε αντίθεση με τους αντιπάλους του, που έχαναν έδαφος.

Ο Γιάννης Βαίτσης ακυρώθηκε στο έκτο χιλιόμετρο.