Τετάρτη 17 Απριλίου 2024
Ήττα από τη Ρωσία και έκτη θέση για την εθνική πόλο γυναικών

Την έκτη θέση κατέλαβε η εθνική ομάδα πόλο των γυναικών στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα της Βουδαπέστης, καθώς το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα ηττήθηκε σήμερα από τη Ρωσία με 7-5, στην αναμέτρηση για τις θέσεις 5-6.

Σε ένα ματς δύο… απογοητευμένων ομάδων που δεν είχαν προκριθεί στους ημιτελικούς, Ελλάδα και Ρωσία συμβάδιζαν στο σκορ στο πρώτο οκτάλεπτο, η λήξη του οποίου τις βρήκε ισόπαλες 3-3.

Στη δεύτερη περίοδο, ωστόσο, Ιαροντάικινα (στην κόντρα), Μπορίσοβα και Κρίμερ έδωσαν προβάδισμα τριών τερμάτων στη Ρωσία (6-3), προτού μειώσει η Ασημάκη, 41 δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη του ημιχρόνου.

Περίπου τρία λεπτά πριν από τη λήξη της τρίτης περιόδου η Αβραμίδου έχασε πέναλτι, ωστόσο λίγο αργότερα «έγραψε» το 6-5, ξαναβάζοντας την εθνική στο παιχνίδι.

Όμως, η Προκόφιεβα κέρδισε πέναλτι στην κόντρα από την Τσουκαλά και έδωσε ξανά προβάδισμα δύο γκολ στη Ρωσία (7-5), 3.44΄΄ για το τέλος, σκορ που παρέμεινε μέχρι τη λήξη του αγώνα.

Τα οκτάλεπτα: 3-3, 3-1, 0-1, 1-0.

ΡΩΣΙΑ: Καρνάουχ, Τρότσκαγια, Προκόφιεβα 3, Καρίμοβα 1, Κρίμερ 1, Κολμάκοβα, Ιαροντάικινα 1, Μπορίσοβα 1, Αμπντριζιάκοβα, Γκρίνεβα, Ιβάνοβα, Ρίζκοβα, Βερχογκλιάντοβα.

ΕΛΛΑΔΑ: Χρ. Διαμαντοπούλου, Τσουκαλά 1, Β. Διαμαντοπούλου, Μ. Πλευρίτου 1, Στ. Χαραλαμπίδη, Αβραμίδου 1, Ασημάκη 1, Ρουμπέση, Ι. Χαραλαμπίδη 1, Μανωλιουδάκη, Ελ. Πλευρίτου, Μπενέκου, Κούβδου.

LIVE: Μπάγερν – Άρσεναλ

Παρακολουθήστε live την εξέλιξη της αναμέτρησης Μπάγερν - Άρσεναλ για το Τσάμπιονς Λιγκ