Με το… αριστερό μπήκε η εθνική ομάδα πόλο των ανδρών στην τελική φάση του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος, η «αυλαία» του οποίου άνοιξε τη Δευτέρα στη Βουδαπέστη, καθώς το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα ηττήθηκε 11-6 από το Μαυροβούνιο, στο πλαίσιο της πρεμιέρας του Α΄ ομίλου. Την Τρίτη (12:30) η εθνική αντιμετωπίζει τη Γεωργία.

Οι καλές άμυνες ήταν το κύριο χαρακτηριστικό στο πρώτο οκτάλεπτο της αναμέτρησης, στο οποίο ο Αφρουδάκης «άνοιξε το σκορ», περίπου 4.5 λεπτά πριν από τη λήξη, ενώ ο Ίβοβιτς ισοφάρισε στο 1.16΄΄ για το Μαυροβούνιο, το οποίο προηγήθηκε 2-1, 5.16΄΄ πριν από τη λήξη του ημιχρόνου με τον Μπουργκούλιαν.

Ο Φουντούλης ισοφάρισε στα μισά της δεύτερης περιόδου, αλλά στη συνέχεια το Μαυροβούνιο βρήκε τις λύσεις απέναντι στην ελληνική άμυνα και με τέσσερα «αναπάντητα» γκολ προηγήθηκε 6-2 στο ξεκίνημα του τρίτου οκταλέπτου.

Ο Βλαχόπουλος μείωσε σε 6-3, ωστόσο το Μαυροβούνιο απέκτησε προβάδισμα πέντε τερμάτων (8-3), 47΄΄ πριν από το τέλος του οκταλέπτου.

Ο Βλαχόπουλος μείωσε σε 8-4, δέκα δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη της περιόδου, ωστόσο το Μαυροβούνιο απέκτησε προβάδισμα έξι τερμάτων στο ξεκίνημα του τετάρτου οκταλέπτου (10-4) με τους Κλίκοβακ και Πάσκοβιτς, με αποτέλεσμα να λάβει διαδικαστικό χαρακτήρα το υπόλοιπο της αναμέτρησης.

Τα οκτάλεπτα: 1-1, 4-1, 3-2, 3-2.