Τετάρτη 08 Μαϊου 2024
Θετική εμφάνιση της Φίλιου στο Ευρωπαϊκό στο Μπακού

Θετική ήταν η παρουσία της Βαρβάρας Φίλιου στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα ρυθμικής γυμναστικής του Μπακού, όπου κατέκτησε τη 14η θέση στο σύνθετο ατομικό γυναικών. Παράλληλα, στην κατηγορία νεανίδων η Ελένη Κελαϊδίτη προκρίθηκε σε έναν ακόμη τελικό, σ’ αυτόν της κορδέλας.

Η Βαρβάρα Φίλιου συγκέντρωσε 66,181 βαθμούς (στεφάνι: 15,366 β., μπάλα: 17,266 β., κορύνες: 17,116 β., κορδέλα: 16,433 β.) στο σύνθετο ατομικό και κατετάγη 14η μεταξύ των 20 κορυφαίων αθλητριών της Ευρώπης.

Αξίζει να σημειωθεί ότι η φετινή διοργάνωση δεν περιλαμβάνει τελικούς οργάνων στην κατηγορία γυναικών. Πρωταθλήτρια Ευρώπης αναδείχθηκε η Ρωσίδα Γιάνα Κουντριάβτσεβα (73,499 β.), με δεύτερη τη Λευκορωσίδα Μελιτίνα Στανιούτα (72,416 β.) και τρίτη την Ουκρανή Γκάνα Ριζατντίνοβα (71,649 β.).

Στο ατομικό της κατηγορίας νεανίδων, η 14χρονη Ελένη Κελαϊδίτη θα είναι παρούσα σε τρεις τελικούς οργάνων, αφού μπήκε στην προνομιούχο οκτάδα και στην κορδέλα τερματίζοντας 3η στον προκριματικό με 15,400 β., ενώ στις κορύνες έμεινε 23η με 14,050 β..

Στο σύνθετο ατομικό η Κελαϊδίτη κατετάγη 4η με 59,233 β. και η δεύτερη Ελληνίδα νεανίδα, η 15χρονη Γεωργία Μάρθα, τερμάτισε 15η με 52,774 β..

Εξάλλου, στην ομαδική κατάταξη η Εθνική νεανίδων πήρε τελικά την αξιόλογη 9η θέση με 86,741 β., ανεβαίνοντας ένα σκαλοπάτι σε σχέση με την πρώτη ημέρα του προκριματικού.

Η αυλαία του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος ρυθμικής του Μπακού πέφτει την Κυριακή (15/06) με τους τελικούς οργάνων στο ατομικό νεανίδων, όπου η Κελαϊδίτη θα αγωνιστεί σε στεφάνι, μπάλα και κορδέλα, καθώς και με τους τελικούς οργάνων του ανσάμπλ γυναικών, όπου δεν θα υπάρχει ελληνική συμμετοχή.

Εξάλλου με τουλάχιστον 15 αθλητές και αθλήτριες θα εκπροσωπηθεί η ελληνική γυμναστική στους 1ους Ευρωπαϊκούς Αγώνες που θα γίνουν ακριβώς σε ένα χρόνο στο Μπακού του Αζερμπαϊτζάν, εκεί όπου αύριο (Κυριακή 15/06) ολοκληρώνεται το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα ρυθμικής γυμναστικής.

Η 9η θέση της εξαμελούς Εθνικής ομάδας ανσάμπλ στον σύνθετο αγώνα σήμανε αυτόματα την πρόκρισή της στους Ευρωπαϊκούς Αγώνες, όπου θα αγωνιστούν οι 12 κορυφαίες ομάδες της «Γηραιάς Ηπείρου». Ελληνική εκπροσώπηση θα υπάρχει και στο ατομικό της ρυθμικής, με μία αθλήτρια.

Επιπλέον, η Ελλάδα θα έχει το μέγιστο επιτρεπτό αριθμό αθλητών στην ενόργανη (τρεις άνδρες και ισάριθμες γυναίκες), καθώς και δύο αθλήτριες στο τραμπολίνο γυναικών. Η διαδικασία πρόκρισης έχει ολοκληρωθεί για τα αθλήματα της γυμναστικής, με εξαίρεση την ακροβατική, όπου κριτήριο πρόκρισης θα αποτελέσει το προσεχές παγκόσμιο πρωτάθλημα της γαλλικής πόλης Λεβαλουά (10-12 Ιουλίου).

Οι 1οι Ευρωπαϊκοί Αγώνες, που θα φιλοξενηθούν στο Μπακού από τις 12 μέχρι τις 28 Ιουνίου 2015, θα περιλαμβάνουν περίπου 6.000 αθλητές από 49 ευρωπαϊκές χώρες, οι οποίοι θα αγωνιστούν σε τουλάχιστον 19 αθλήματα.

Το Σαν Μαρίνο… τρολάρει την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ: «Παίξτε εναντίον μας, σας παρακαλώ» (pic)

Γέλιο προκαλεί πλέον η κατάσταση της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ την οποία… γλέντησε και το Σαν Μαρίνο.