Τετάρτη 24 Απριλίου 2024
Η Τσέλσι «πάγωσε» το Λίβερπουλ, στο κόλπο ξανά η Μαν.Σίτι

Ενα λάθος του Στίβεν Τζέραρντ στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, ίσως στερήσει στη Λίβερπουλ το πρωτάθλημα. Η αποδεκατισμένη Τσέλσι νίκησε 2-0 στο "Ανφιλντ" και πλέον η κατάκτηση του πρωταθλήματος Αγγλίας παραμένει ανοιχτή υπόθεση για τη Μάντσεστερ Σίτι, η οποία δεν είπε «όχι» στο δώρο του Μουρίνιο και αφού νίκησε με 2-0 την Κρίσταλ Πάλας, πλησίασε στους 3 βαθμούς τη Λίβερπουλ, έχοντας και ένα ματς λιγότερο! Η Σάντερλαντ ανέβηκε πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού αφού διέλυσε 4-0 την Κάρντιφ .

Ενα λάθος του Στίβεν Τζέραρντ στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, ίσως στερήσει στη Λίβερπουλ το πρωτάθλημα.

Η αποδεκατισμένη Τσέλσι νίκησε 2-0 στο «Ανφιλντ» και πλέον η κατάκτηση του πρωταθλήματος Αγγλίας παραμένει ανοιχτή υπόθεση για τη Μάντσεστερ Σίτι η οποία δεν είπε «όχι» στο δώρο του Μουρίνιο και αφού νίκησε με 2-0 την Κρίσταλ Πάλας, πλησίασε στους 3 βαθμούς τη Λίβερπουλ, έχοντας και ένα ματς λιγότερο.

Με τέσσερις νίκες στους αγώνες που τής απομένουν, η Σίτι θα πάρει τον τίτλο αφού έχει καλύτερη διαφορά τερμάτων από τη Λίβερπουλ.

Στο 45+3΄ ο Τζέραρντ έχασε τη μπάλα στο κέντρο του γηπέδου και ο Ντεμπά Μπα πλάσαρε τον Μινιολέ χαρίζοντας στους «μπλε» τη νίκη. Νωρίτερα, δεν είχε δοθεί καθαρό πέναλτι υπέρ της Τσέλσι σε χέρι του Φλάναγκαν. Στο 93΄ κι ενώ όλη η ομάδα των γηπεδούχων κυνηγούσε την ισοφάριση, οι Τόρες-Γουϊλιαν έφυγαν εντελώς μόνοι σε αντεπίθεση και ο Βραζιλιάνος διαμόρφωσε το τελικό 0-2.

Λίβερπουλ: Μινιολέ, Τζόνσον, Φλάναγκαν, Σκρτελ, Σακό, Τζέραρντ, Άλεν, Λούκας, Κουτίνιο, Στέρλινγκ, Σουάρεζ

Τσέλσι: Σβάρτσερ, Αθπιλικουέτα, Κάλας, Ιβάνοβιτς, Κόουλ, Μάτιτς, Μίκελ, Σάλαχ, Λάμπαρντ, Σούρλε, Μπα

Νίκησε και έφυγε από την ζώνη του υποβιβασμού η Σάντερλαντ

Και ξαφνικά η Σάντερλαντ βρίσκεται πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού! Η ομάδα του Γκας Πογιέτ διέλυσε 4-0 την Κάρντιφ στο «Στέιντιουμ οφ λάιτ» και έφτασε την… εξωπραματική συγκομιδή των επτά βαθμών στους τρεις τελευταίους αγώνες της. Κι αυτό γιατί, οι δύο προγηγούμενοι ήταν στις έδρες της Μάντσεστερ Σίτι και της Τσέλσι.

Αν τελικά οι «Μαύρες Γάτες» καταφέρουν να ολοκληρώσουν την αποστολή τους, τότε θα έχουν πετύχει έναν άθλο, καθώς μόλις πριν από 15 ημέρες ήταν στην τελευταία θέση, επτά βαθμούς μακριά από την σωτηρία και με εξαιρετικά δύσκολο πρόγραμμα.

Το ματς κρίθηκε στο πρώτο ημίχρονο και ιδιαίτερα από το πέναλτι-αποβολή του Κάλα στο 45΄, που αξιοποίησε ο Μπορίνι και έκανε το 2-0. Οσο για την Κάρντιφ, ο υποβιβασμός πλέον είναι αναπόφευκτος.

Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 36ης αγωνιστικής στην Πρέμιερ Λιγκ έχουν ως εξής:

Σαουθάμπτον-Εβερτον 2-0
(1΄ αυτ. Αλκαράς, 31΄ αυτ. Κόουλμαν)

Φούλαμ-Χαλ 2-2
(55΄ Ντεζαγκά, 58΄ Αμορεμπιέτα – 75΄ Γέλαβιτς, 87΄ Λονγκ)

Στόουκ-Τότεναμ 0-1
(33΄ Ρόουζ)

Σουόνσι-Αστον Βίλα 4-1
(10΄, 90+4΄ πεν. Μπονί, 26′ Σέλβεϊ, 73΄ Ερνάντεθ – 22΄ Αγκμπονλαχόρ)

Γουέστ Μπρομ-Γουέστ Χαμ 1-0
(11΄ Μπεραχίνο)

Μάντσεστερ Γ.-Νόριτς 4-0
(41΄ πεν. & 48΄ Ρούνι, 63΄ & 73΄ Μάτα)

Σάντερλαντ-Κάρντιφ 4-0
(26΄,86΄ Γουϊκαμ, 45+1΄πεν. Μπορίνι, 76΄ Τζακερίνι)

Newsroom ΑΛΤΕΡ ΕΓΚΟ

Παναθηναϊκός – Μακάμπι Τελ Αβίβ 87-91: Τον «κρέμασε» ο Σλούκας, έκαναν το 0-1 οι Ισραηλινοί

Με το… καλημέρα πλεονέκτημα αντίο για τους πράσινους. έχασαν ξανά από τη Μακάμπι (87-91) που αγωνία για τον Μπόλντγουιν.