«Ζωντανοί» στη μάχη της πρόκρισης οι Γκρίζλις των Καλάθη-Κουφού

Οι Γκρίζλις παλεύουν για την πρόκριση στα πλέι οφ και η νίκη επί των Λέικερς τους έφερε πιο κοντά σε σχέση με τους Σανς. Η ομάδα του Μέμφις των Κουφού και Καλάθη πήραν σημαντική νίκη στο Λος Άντζελες επί των Λέικερς με 102-90 και φτάνοντας τις 48 νίκες σε 80 ματς έχουν προβάδισμα έναντι των Σανς που έχουν μία λιγότερη (47-33) για την όγδοη θέση στη Δύση που δίνει και το τελευταίο εισιτήριο για τα πλέι οφ.

Ο Κώστας Κουφός σε 8:15 λεπτά συμμετοχής είχε 4 πόντους (2/3 δίποντα), 3 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 τάπα, ενώ ο Νικ Καλάθης σε 14:26 είχε 2 πόντους (1/3 δίποντα, 0/1 τρίποντο) και 2 ασίστ.

Στο μεταξύ, οι Μπλέιζερς επικράτησαν 119-117 των Ουόριορς στην παράταση, παρά τους 47 πόντους του Στίβεν Κάρι και με τον Αντρέ Ιγκουοντάλα να αστοχεί σε τρίποντο στο τέλος, ενώ οι Νετς επιβλήθηκαν με 97-88 του Ορλάντο με 20 πόντους του Μίρζα Τελέτοβιτς.

Τέλος οι Κινγκς νίκησαν 106-103 τους Τίμπεργουλβς με 35 πόντους και 15 ριμπάουντ του Ντεμάρκους Κάζινς κι ενώ ο Κέβιν Λοβ είχε 43 πόντους και 11 ριμπάουντ για τη Μινεσότα.

Συνοπτικά σε αγώνες για το πρωτάθλημα μπάσκετ του ΝΒΑ, σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα:

Ιντιάνα-Οκλαχόμα 102-97

O Τζόλης των 17 γκολ και η… αδικία του Πογέτ (vids)

Ο Γκουστάβο Πογέτ δεν έκανε σωστή διαχείριση στο ματς με τη Γεωργία και αυτό φαίνεται από τον Χρήστο Τζόλη, που είναι ο πιο φορμαρισμένος Έλληνας παίκτης αυτή τη στιγμή και ήταν εκτός αποστολής.