Ο Χάμιλτον νικητής στο Grand Prix της Μαλαισίας

Ο Χάμιλτον ήταν ο μεγάλος νικητής στο δεύτερο Grand Prix της σεζόν στην πίστα Σεπάνγκ της Μαλαισίας. Το ένα-δύο έκανε η Mercedes με τον Νίκο Ρόσμπεργκ να πλασάρεται δεύτερος. Το βάθρο συμπλήρωσε ο Σεμπάστιαν Φέτελ.

Ο Χάμιλτον ξεκίνησε από την pole position, παρέμεινε πρώτος και στους 56 γύρους κι έτσι έφτασε στην 23η νίκη της καριέρας του. Σταθερά δεύτερος σε όλο τον αγώνα ήταν ο Ρόσμπεργκ. Από την άλλη μεριά, η Red Bull κατάφερε να αφήσει πίσω της την καταστροφική πρεμιέρα, αφού στην Αυστραλία ο Ρικιάρντο είχε τιμωρηθεί μετά το τέλος του αγώνα και αποκλείστηκε, ενώ ο Φέτελ δεν είχε τερματίσει.

Αυτή τη φορά, μπορεί ο Ρικιάρντο να αναγκάστηκε λόγω απανωτών προβλημάτων στα ελαστικά να σταματήσει, αλλά ο Γερμανός πρωταθλητής πλασαρίστηκε στην 3η θέση, κατακτώντας έτσι τους πρώτους πόντους της σεζόν. Και πάλι στην 4η θέση τερμάτισε ο Φερνάντο Αλόνσο με τη Φεράρι.

Το «δύο στα δύο» σε εγκαταλείψεις μετρά πλέον ο Παστόρ Μαλδονάδο της Lotus, ενώ άτυχος στάθηκε ο Κίμι Ραϊκόνεν, ο οποίος μετά από μια επαφή με τον Μάγκνουσεν, οδηγήθηκε στα πιτς με κλαταρισμένο λάστιχο και τελικά περιορίστηκε στην 12η θέση.