Η Ξάνθη «έσωσε την παρτίδα» με νίκη επί του Πανιωνίου

Σημαντική νίκη στην προσπάθεια που κάνει για τη σωτηρία της πήρε σήμερα η Ξάνθη, που επικράτησε με 2-0 του Πανιωνίου σε αναμέτρηση για την 30η αγωνιστική της Σούπερ Λιγκ. Τα τέρματα των νικητών σημείωσαν οι Σολτάνι (60΄) και Τριάδης (73΄).

Η Ξάνθη μπήκε πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο, όπως ήταν αναμενόμενο καθώς χρειαζόταν περισσότερο τους βαθμούς από την ομάδα της Νέας Σμύρνης.

Στο 8ο λεπτό είχε μια καλή προσπάθεια με τον Μαρίν και δέκα λεπτά αργότερα ήρθε η πιο σημαντική ευκαιρία της ακριτικής ομάδας στο πρώτο ημίχρονο, όταν ο Ντε Γκουζμάν έκανε σουτ από μακρινή απόσταση και η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Ανέστη.

Η μοναδική ευκαιρία των φιλοξενούμενων στο πρώτο ημίχρονο ήταν μια σέντρα του Κούρου, αλλά η προβολή του Γιάννου κατέληξε άουτ.

Στο δεύτερο ημίχρονο όλα κρίθηκαν από την έμπνευση του προπονητή της Ξάνθης, Νίκου Κεχαγιά, να περάσει τον Τριάδη στη θέση του Μαρίν. Αυτό γιατί στο 60ο λεπτό, ο Τριάδης, σέντραρε από τα αριστερά και ο 29χρονος Σολτάνι εκτέλεσε εξ’ επαφής τον Ανέστη για το 1-0.

Στο 73΄ ο Μάνταλος εκτέλεσε φάουλ, η μπάλα που κόντραρε στο τείχος, στρώθηκε στον Τριάδη, που νίκησε από κοντά τον Ανέστη για το 2-0, που ήταν και το τελικό.

Διαιτητής: Δασκαλόπουλος (Κορινθίας)

Κίτρινες: Σολτάνι – Αυλωνίτης

Κόκκινη: Αυλωνίτης (δεύτερη κίτρινη στο 90΄)