Τρίτη 23 Απριλίου 2024
Η Ράλλη 38η στο σλάλομ, πρώτο χρυσό για την Ουκρανία

Η Σοφία Ράλλη κατέλαβε την 38η θέση στο σλάλομ του αλπικού σκι με συνολική επίδοση 2:06.77. Η Ελληνίδα αθλήτρια, η οποία ήταν 47η μετά την πρώτη κούρσα (1:05.20), σημείωσε τον 37ο χρόνο στη δεύτερη (1:01.57). Η Μικαέλα Σίφριν κατέκτησε το χρυσό με επίδοση 51.92 στη δεύτερη κούρσα του αγωνίσματος και με συνολικό χρόνο 1:44.54 ανέβηκε στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου.

Η Μικαέλα Σίφριν κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο σλάλομ του αλπικού σκι, στους Χειμερινούς Ολυμπιακούς Αγώνες του Σότσι. Η 18χρονη Αμερικανίδα σημείωσε επίδοση 51.92 στη δεύτερη κούρσα του αγωνίσματος και με συνολικό χρόνο 1:44.54 ανέβηκε στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου, αφήνοντας στη δεύτερη θέση τη Μάρλιζ Σιλντ.

Η αθλήτρια από την Αυστρία, η οποία είχε κατακτήσει το ασημένιο μετάλλιο στο σλάλομ στους Χειμερινούς του Βανκούβερ, ήταν περίπου μισό δευτερόλεπτο πιο αργή (1:45.07) από τη νικήτρια, ενώ το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε ακόμη μια αθλήτρια από την Αυστρία, η Κατρίν Τσέτελ (1:45.35). Αξίζει να σημειωθεί ότι η «χρυσή» Ολυμπιονίκης του Βανκούβερ, η Γερμανίδα Μαρία Χεφλ-Ρις, περιορίστηκε στην τέταρτη θέση με επίδοση 1:45.73.

Στο μεταξύ, η Σοφία Ράλλη κατέλαβε την 38η θέση στο αγώνισμα με συνολική επίδοση 2:06.77. Η Ελληνίδα αθλήτρια, η οποία ήταν 47η μετά την πρώτη κούρσα (1:05.20), σημείωσε τον 37ο χρόνο στη δεύτερη (1:01.57).

Δίαθλο: Η Ουκρανία το χρυσό μετάλλιο στη σκυταλοδρομία γυναικών

Το πρώτο χρυσό μετάλλιό της στους Χειμερινούς Ολυμπιακούς Αγώνες του Σότσι κατέκτησε πριν από λίγο η Ουκρανία, με «δράστη» την ομάδα διάθλου που μετείχε στη σκυταλοδρομία 4Χ6 χιλιόμετρων των γυναικών.

Οι Τζούλια Τζούμα, Ολένα Πιντρούσνα, Βάλι Σεμερένκο και Βίτα Σεμερένκο ολοκλήρωσαν την προσπάθειά τους σε 1ωρ.10:02.5 και άφησαν περίπου μισό λεπτό πίσω τους την ομάδα της Ρωσίας, την οποία αποτελούσαν οι Γιάνα Ρομάνοβα, Εκατερίνα Σουμίλοβα, Όλγκα Βιλούχινα και Όλγκα Ζαΐτσεβα (1ωρ.10:28.9).

Το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε η ομάδα της Νορβηγίας, με τις Τόρα Μπέργκερ, Τίριλ Έκχοφ, Αν Κριστίν Άαφεντ Φλάτλαντ και Φάνι Βέλε-Στραντ Χορν (1ωρ.10:40.1).

Αλπικό σκι: Η Αμερικανίδα Σίφριν το χρυσό μετάλλιο στο σλάλομ

Η Μικαέλα Σίφριν κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο σλάλομ του αλπικού σκι. Η 18χρονη Αμερικανίδα σημείωσε επίδοση 51.92 στη δεύτερη κούρσα του αγωνίσματος και με συνολικό χρόνο 1:44.54 ανέβηκε στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου, αφήνοντας στη δεύτερη θέση τη Μάρλιζ Σιλντ.

Η αθλήτρια από την Αυστρία, η οποία είχε κατακτήσει το ασημένιο μετάλλιο στο σλάλομ στους Χειμερινούς του Βανκούβερ, ήταν περίπου μισό δευτερόλεπτο πιο αργή (1:45.07) από τη νικήτρια, ενώ το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε ακόμη μια αθλήτρια από την Αυστρία, η Κατρίν Τσέτελ (1:45.35).

Αξίζει να σημειωθεί ότι η «χρυσή» Ολυμπιονίκης του Βανκούβερ, η Γερμανίδα Μαρία Χεφλ-Ρις, περιορίστηκε στην τέταρτη θέση με επίδοση 1:45.73.

Πατινάζ Ταχύτητας σε μικρή πίστα: Ο Ρώσος Αν το χρυσό μετάλλιο στα 500 μέτρα

Ο Βίκτορ Αν «ζευγάρωσε» τα χρυσά μετάλλιά του στο πατινάζ ταχύτητας σε μικρή πίστα, καθώς, μετά την επικράτησή του στα 1000 μέτρα, σήμερα πανηγύρισε την «πρωτιά» και στα 500 μέτρα.

Ο 28χρονος αθλητής, ο οποίος γεννήθηκε στη Νότια Κορέα, αλλά εκπροσωπεί πλέον τα «χρώματα» της Ρωσίας, κάλυψε την απόσταση σε 41.312 και ανέβηκε στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου, αφήνοντας στη δεύτερη θέση τον Κινέζο Ντατζίνγκ Γου (41.516), ενώ το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε ο Καναδός Σαρλ Κουρνοϊέ (41.617).

Πατινάζ ταχύτητας σε μικρή πίστα: Η Παρκ από τη Νότια Κορέα το χρυσό μετάλλιο στα 1000 μέτρα
Σε ασιατική υπόθεση εξελίχθηκε ο τελικός των 1000 μέτρων γυναικών του πατινάζ ταχύτητας σε μικρή πίστα. Η Σέουνγκ-Χι Παρκ από τη Νότια Κορέα, η οποία πριν από τέσσερα χρόνια στο Βανκούβερ είχε πάρει το χάλκινο μετάλλιο στο αγώνισμα, κάλυψε την απόσταση σε 1:30.761 και ανέβηκε στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου. Τη δεύτερη θέση πήρε η Κινέζα Κεσίν Φαν (1:30.811), ενώ το χάλκινο μετάλλιο πήρε ακόμη μια αθλήτρια από τη Νότια Κορέα, η Σουκ Χι Σιμ (1:31.027).

Πατινάζ ταχύτητας σε μικρή πίστα: Η Ρωσία το χρυσό μετάλλιο στη σκυταλοδρομία 5000 μέτρων ανδρών
Η Ρωσία κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στη σκυταλοδρομία 5.000 μέτρων των ανδρών, στο πατινάζ ταχύτητας σε μικρή πίστα. Οι Βίκτορ Αν, Σέμεν Ελιστράτοφ, Βλαντίμιρ Γκριγκόρεφ και Ρουσλάν Ζαχάροφ κάλυψαν την απόσταση σε 6:42.100, επίδοση που αποτελεί Ολυμπιακό ρεκόρ, και ανέβηκαν στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου, αφήνοντας στη δεύτερη θέση τις Ηνωμένες Πολιτείες.

Οι Εντουάρντο Αλβάρεζ, Τζέι Αρ Σέλσκι, Κρις Κρέβελινγκ και Τζόρνταν Μαλόουν σημείωσαν επίδοση 6:42.371 και πήραν το ασημένιο μετάλλιο, ενώ την τριάδα του βάθρου συμπλήρωσε η Κίνα με τους Ντεκουάν Τσεν, Τιανγιού Χαν, Τζινγκνάν Σι και Ντατζίνγκ Γου (6:48.341).

Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Βίκτορ Αν «ζευγάρωσε» τα χρυσά μετάλλια που κατέκτησε σήμερα στους Αγώνες του Σότσι, καθώς νωρίτερα επικράτησε στον τελικό των 500 μέτρων, και έφτασε τα τρία χρυσά στους 22ους Χειμερινούς (σ.σ. έχει επίσης ένα χρυσό στα 1.000 μέτρα και ένα χάλκινο στα 1.500 μέτρα).

Ελεύθερο σκι: Η Τόμπσον από τον Καναδά νικήτρια στο ski cross

Η Μαριέλ Τόμπσον από τον Καναδά κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο αγώνισμα ski cross του ελεύθερου σκι. Στο δεύτερο σκαλί του βάθρου ανέβηκε η συμπατριώτισσά της Κέλσεϊ Σέρουα, ενώ την τριάδα των νικητών συμπλήρωσε η Σουηδή Αννα Χόλμλουντ.

Το αγώνιμα του ski cross σημαδεύτηκε, πάντως, από το σοβαρό τραυματισμό της Αννα Βέρνερ κατά τη διάρκεια των προημιτελικών, που έγιναν νωρίτερα. Η 24χρονη Γερμανίδα είχε μία άσχημη πτώση μετά από άλμα και παρέμεινε για αρκετή ώρα ακίνητη στο χιόνι. Της προσφέρθηκαν επιτόπου οι πρώτες βοήθειες και στη συνέχεια αποχώρησε με φορείο, με τις πρώτες εκτιμήσεις να κάνουν λόγο για σοβαρό πρόβλημα στο αριστερό πόδι.

Κέρλινγκ ανδρών: Ο Καναδάς κατέκτησε τον τίτλο

Ο Καναδάς επιβεβαίωσε και στο Σότσι την κυριαρχία του στο κέρλινγκ ανδρών, κατακτώντας για τρίτη συνεχή διοργάνωση το χρυσό μετάλλιο. Η καναδική ομάδα επιβλήθηκε άνετα στον τελικό 9-3 της Μεγάλης Βρετανίας και επανέλαβε το θρίαμβο του Τορίνο και του Βανκούβερ, ανεβαίνοντας και πάλι στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου. Το χάλκινο μετάλλιο πήρε η Σουηδία, που νίκησε 6-4 την Κίνα στον «μικρό» τελικό.

Υπενθυμίζεται ότι χθες ο Καναδάς κατέκτησε το χρυσό και στο κέρλινγκ γυναικών. Είναι η πρώτη φορά από το 1998, οπότε το άθλημα μπήκε στο πρόγραμμα των Χειμερινών Ολυμπιακών, που η ίδια χώρα κατακτά τον τίτλο σε άνδρες και γυναίκες.

Μετά την ολοκλήρωση της 14ης ημέρας στους Χειμερινούς Ολυμπιακούς Αγώνες του Σότσι, ο πίνακας μεταλλίων διαμορφώνεται ως εξής: