Θετική παρουσία από τον Συκαρά στο  Super G του αλπικού σκι

Θετική παρουσία από τον Συκαρά στο Super G του αλπικού σκι

Μια ικανοποιητική παρουσία στο Super G (υπεργιγαντιαίο σλάλομ) του αλπικού σκι ήταν ο στόχος για τον Κώστα Συκαρά στους Χειμερινούς Αγώνες της Ρωσίας και μάλλον το πέτυχε καθώς με χρόνο 1:26.32 τερμάτισε 51ος μεταξύ των 63 αθλητών που μετείχαν. Το δίαθλο 15 χιλιομέτρων μαζικής εκκίνησης Ανδρών, που ήταν προγραμματισμένο για την Κυριακή, αναβλήθηκε λόγω της πυκνής ομίχλης. Όπως ανακοίνωσαν οι διοργανωτές των Χειμερινών Ολυμπιακών Αγώνων 2014, που διεξάγονται στο Σότσι της Ρωσίας, η τελική φάση του αγωνίσματος θα διεξαχθεί τη Δευτερά.

Μια ικανοποιητική παρουσία στο Super G (υπεργιγαντιαίο σλάλομ) του αλπικού σκι ήταν ο στόχος για τον Κώστα Συκαρά στους Χειμερινούς Αγώνες της Ρωσίας και μάλλον το πέτυχε καθώς με χρόνο 1:26.32 τερμάτισε 51ος μεταξύ των 63 αθλητών που μετείχαν.

Αντίθετα, δεν τα κατάφερε ο έτερος εκπρόσωπός μας στο αγώνισμα Μασιμιλιάνο Βαλκαρέτζι, ο οποίος είχε πτώση λίγα μέτρα πριν από τον τερματισμό με αποτέλεσμα να ακυρωθεί.

Χρυσός Ολυμπιονίκης αναδείχθηκε ο Νορβηγός Κιέτιλ Γιάνσρουντ με 1:18.14, με δεύτερο τον Αμερικανό Άντριου Γουέιμπρεχτ (1:18.44), και τρίτους τον Καναδό Γιαν Χούντεκ και τον Αμερικανό Μπόντι Μίλερ, ο οποίος σε ηλικία 36 ετών και 127 ημερών έγινε ο γηραιότερος κάτοχος μεταλλίου στο αλπικό σκι. Ο χρόνος τους ήταν 1:18.67.

Τραυματισμός στη χιονοσανίδα γυναικών
Η 20χρονη Τσέχα Εύα Σάμκοβα πανηγύρισε την κατάκτηση του χρυσού μεταλλίου στο snowboard cross της χιονοσανίδας, στους Ολυμπιακούς Αγώνες στο Σότσι. Τη δεύτερη θέση και το ασημένιο μετάλλιο πήρε η Καναδέζα Ντομινίκ Μαλτέ, ενώ τρίτη ήταν η Γαλλίδα Κλόε Τρεσπέ.

Να σημειωθεί ότι κατά τη διάρκεια των προκριματικών του αγωνίσματος η Αμερικανίδα Τζάκι Χερνάντες έχασε τις αισθήσεις της, όταν χτύπησε το κεφάλι της στο χιόνι.

Χρυσό μετάλλιο η Σουηδία στα 4Χ10 σκυταλοδρομία ανδρών
Η Σουηδία ήταν η ομάδα που κατάκτησε το χρυσό μετάλλιο στο αγώνισμα της σκυταλοδρομίας 4Χ10 του σκι δρόμων αντοχής, στο πλαίσιο των Χειμερινών Ολυμπιακών Αγώνων 2014, που διεξάγονται στο Σότσι της Ρωσίας.

Η Ρωσία πήρε το ασημένιο μετάλλιο, ενώ την την τρίτη θέση και το χάλκινο πανηγύρισε η ομάδα της Γαλλίας.
Πατινάζ ταχύτητας (1500μ Γυναικών): «Χρυσή» η Τερ Μορς

Η Γιόριεν Τερ Μορς κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο Πατινάζ ταχύτητας 1500 μέτρων Γυναικών στους Χειμερινούς Ολυμπιακούς Αγώνες 2014, που διεξάγονται στο Σότσι της Ρωσίας. Η Ολλανδή μάλιστα με χρόνο ένα λεπτό και 53.51» σημείωσε Ολυμπιακό ρεκόρ. Το βάθρο ήταν ολλανδική υπόθεση καθώς η Ιρίν Βουστ κατέκτησε το ασημένιο και η Λότε Φαν Μπικ το χάλκινο.

Τη Δευτέρα θα διεξαχθεί το δίαθλο 15 χιλιομέτρων μαζικής εκκίνησης Ανδρών
Το δίαθλο 15 χιλιομέτρων μαζικής εκκίνησης Ανδρών, που ήταν προγραμματισμένο για την Κυριακή, αναβλήθηκε λόγω της πυκνής ομίχλης. Όπως ανακοίνωσαν οι διοργανωτές των Χειμερινών Ολυμπιακών Αγώνων 2014, που διεξάγονται στο Σότσι της Ρωσίας, η τελική φάση του αγωνίσματος θα διεξαχθεί τη Δευτερά.

Μετά την ολοκλήρωση της 9ης ημέρας στους Χειμερινούς Ολυμπιακούς Αγώνες του Σότσι, ο πίνακας μεταλλίων διαμορφώνεται ως εξής: