Πέμπτη 19 Σεπτεμβρίου 2024
Μπάγερν… πέντε αστέρων, νίκη με ανατροπή για Νυρεμβέργη

Σε προπόνηση μετέτρεψε η Μπάγερν ένα ακόμη ματς πρωταθλήματος, επικρατώντας εύκολα με 5-0 απέναντι στην Αϊντραχτ Φρανκφούρτης στο Μόναχο, στο ματς που έριξε την αυλαία της 19ης αγωνιστικής στη Bundesliga. Οι Βαυαροί ξέφυγαν και πάλι στο +13 από τη 2η Λεβερκούζεν και το +17 από την 3η Ντόρτμουντ. Η Νυρεμβέργη αν και βρέθηκε να χάνει από τη Χέρτα στο Βερολίνο στο 4ο λεπτό, με το γκολ του Ράμος, έκανε την ολική ανατροπή και πήρε τη νίκη με 3-1 χάρις στα γκολ των Φόιλνερ στο 20' και Ντρμιτς στο 68' και στο 90'+4' με πέναλτι.

Σε προπόνηση μετέτρεψε η Μπάγερν ένα ακόμη ματς πρωταθλήματος, επικρατώντας εύκολα με 5-0 απέναντι στην Αϊντραχτ Φρανκφούρτης στο Μόναχο, στο ματς που έριξε την αυλαία της 19ης αγωνιστικής στη Bundesliga.

Οι Βαυαροί ξέφυγαν και πάλι στο +13 από τη 2η Λεβερκούζεν και το +17 από την 3η Ντόρτμουντ.

Στο 12΄ο Γκέτσε άνοιξε το σκορ, ενώ η σεμνή τελετή έλαβε τέλος στο 44′, όταν ο Ριμπερί έκανε το 2-0. Ακολούθησαν ακόμα τρία γκολ στη διάρκεια του δεύτερου ημιχρόνου, με τους Ρόμπεν στο 67′, Ντάντε στο 69′ και Μάντζουκιτς στο 89′.

Ο Κροάτης φορ βρέθηκε ξανά στις επιλογές του Πεπ Γκουαρδιόλα και οι πρωταθλητές Ευρώπης έκαναν «κομμάτια» την Αϊντραχτ στην «Αλιάντς Αρένα». Η Μπάγερν -που είχε και δύο δοκάρια- έφτασε τις 11 σερί νίκες. Επίσης, νέο ρεκόρ στη φετινή Bundesliga έκανε ο Τιάγκο Αλκάνταρα που έφτασε στις 185 επιτυχημένες πάσες σε έναν αγώνα.

Νίκη με ανατροπή για Νυρεμβέργη

Η Νυρεμβέργη αν και βρέθηκε να χάνει από τη Χέρτα στο Βερολίνο στο 4ο λεπτό, με το γκολ του Ράμος, έκανε την ολική ανατροπή και πήρε τη νίκη με 3-1 χάρις στα γκολ των Φόιλνερ στο 20′ και Ντρμιτς στο 68′ και στο 90’+4′ με πέναλτι. Έτσι, έφτασε τους 17 βαθμούς και βγήκε από τη ζώνη του υποβιβασμού, ανεβαίνοντας στη 15η θέση. Οσο για τη Χέρτα, παρέμεινε στην 8η θέση με 28 πόντους.