«Μοιρασιά» στην Ριζούπολη για Απόλλωνα και Παναιτωλικό

Ο Παναιτωλικός υποχρέωσε τον Απόλλωνα στην πρώτη εφετινή του ισοπαλία. Στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Σούπερ Λίγκας, οι δύο ομάδες αναδείχθηκαν ισόπαλες με σκορ 1-1 στη Ριζούπολη, με τους γηπεδούχους να προηγούνται στο 7΄ με το αυτογκόλ του Μπόγιοβιτς και τους Αγρινιώτες να ισοφαρίζουν στο 73΄ με το Μελισσά.

Με τις καλύτερες προϋποθέσεις ξεκίνησε το ματς για τους γηπεδούχους. Μόλις στο 7ο λεπτό, μετά από κόρνερ του Γκουέλα, ο Μπόγιοβιτς στην προσπάθειά του να διώξει τη μπάλα την έστειλε στα δίχτυα της ομάδας του και ο Απόλλωνας πήρε το προβάδισμα (1-0). Στο πρώτο 20λεπτο η «ελαφρά ταξιαρχία» ήλεγχε το ματς, χωρίς να κάνει ευκαιρία, αλλά ούτε απειλήθηκε.

Στο 10λεπτο που ακολούθησε οι φιλοξενούμενοι έφτασαν δύο φορές κοντά στο γκολ. Ο Τζόρβας, όμως, είπε όχι, αρχικά στο 30΄ στο γύρισμα του Κούσα και στη συνέχεια, στο 31΄, όταν με τα ακροδάχτυλα έδιωξε σε κόρνερ την κεφαλιά του Καμαρά στο πρώτο δοκάρι.

Η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε στο δεύτερο μέρος. Οι παίκτες του Παναιτωλικού προσπάθησαν να πιέσουν από την αρχή και να φτάσουν στην ισοφάριση, αλλά ευκαιρίες δεν είχαν. Στο 73΄, όμως, η τύχη, που στο ξεκίνημα τους γύρισε την πλάτη, τους αποζημίωσε. Με σέντρα σουτ ο Μελισσάς κρέμασε τον Τζόρβα, που αιφνιδιάστηκε και με τον τρόπο αυτό ήρθε η ισοφάριση (1-1).

Διαιτητής: Α.Αρετόπουλος (Τρικάλων)