Δευτέρα 06 Μαϊου 2024
Ο Παπαμιχαήλ 16ος, αποκλεισμός για Δουβαλίδη και επικοντίστριες

Πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε ο Αλέξανδρος Παπαμιχαήλ στα 20χλμ. βάδην του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος της Μόσχας. Ο Έλληνας βαδιστής κάλυψε την απόσταση σε 1:23:48 και τερμάτισε 16ος ανάμεσα σε 63 αθλητές. Την 5η θέση στην 4η προκριματική σειρά των 110μ. εμπόδια κατέλαβε ο Κώστας Δουβαλίδης στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα στίβου της Μόσχας και έμεινε εκτός τελικού. Αποκλεισμός και για τις Κυριακοπούλου, Λεδάκη στο επί κοντώ.

Την 5η θέση στην 4η προκριματική σειρά των 110μ. εμπόδια κατέλαβε ο Κώστας Δουβαλίδης στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα στίβου της Μόσχας και έμεινε εκτός τελικού. Ο Έλληνας αθλητής σημείωσε χρόνο 13.55, επίδοση μακριά από το δικό του πανελλήνιο ρεκόρ (13.34 τον Ιούλιο). Η 19η θέση στο σύνολο απογοήτευσε, καθώς οι προσδοκίες από τον Δουβαλίδη ήταν μεγάλες.

Ο Ιβάνοφ το χρυσό στα 20χλμ. βάδην

Μέσα σε απόθέωση από χιλιάδες συμπατριώτες του, ο 20χρονος Ρώσος Αλεξάντρ Ιβάνοφ κάλυψε την απόσταση σε 1 ώρα 20:58 και τερμάτισε πρώτος στον τελικό των 20χλμ. βάδην του Παγκοσμίου πρωταθλήματος που διεξάγεται στη Μόσχα, χαρίζοντας στη διοργανώτρια το πρώτο μετάλλιο.

Δεύτερος ήταν ο Κινέζος Ολυμπιονίκης του Λονδίνου Ντινγκ Τσεν με 1:21:09 και τρίτος ο Ισπανός Μιγκέλ Άνχελ Λόπεθ με 1:21:21.

Πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε ο Αλέξανδρος Παπαμιχαήλ στα 20χλμ. βάδην του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος της Μόσχας. Ο Έλληνας βαδιστής κάλυψε την απόσταση σε 1:23:48 και τερμάτισε 16ος ανάμεσα σε 63 αθλητές.

Εκτός τελικού η Κυριακοπούλου στο επί κοντώ

Χωρίς ελληνική εκπροσώπηση θα διεξαχθεί ο τελικός του επί κοντώ γυναικών στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα της Μόσχας, καθώς τόσο η Λεδάκη όσο και η Κυριακοπούλου πραγματοποίησαν απογοητευτικές εμφανίσεις στα προκριματικά του αγωνίσματος.

Η Νικόλ Κυριακοπούλου πέρασε με την πρώτη προσπάθεια τόσο τα 4.30 όσο και τα 4.45, όμως απέτυχε τρεις φορές να περάσει τα 4.55, ύψος που πέρασαν 12 αθλήτριες και ανάμεσά τους η η Ελενα Ισινμπάγεβα, η Αμερικανίδα Ολυμπιονίκης του Λονδίνου, Τζένιφερ Σουρ, και η Βραζιλιάνα νικήτρια στην Νταεγού, Φαμπιάνα Μούρερ. Ετσι, η Κυριακοπούλου κατετάγη 13η.

Χωρίς κατάταξη έμεινε η Στέλλα-Ηρώ Λεδάκη στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα της Μόσχας, καθώς στον προκριματικό του επί κοντώ είχε τρεις αποτυχημένες προσπάθειες στο ύψος που ξεκίνησε, τα 4.15, κι έτσι αποκλείστηκε πρόωρα από τη διοργάνωση.

Η Ρις το χρυσό

Μπορεί στον προκριματικό να προκρίθηκε με το… ζόρι (12η με 6.57), ωστόσο στον τελικό η Μπρίτνεϊ Ρις επιβεβαίωσε την ανωτερότητά της στο μήκος. Η Αμερικανίδα Ολυμπιονίκης και παγκόσμια πρωταθλήτρια στην Νταεγού, κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο και στη Μόσχα με άλμα στα 7.01. Το ασημένο πήρε η Νιγηριανή Μπλέσινγκ Οκαγκμπάρε με 6.99 και το χάλκινο η Σέρβα Ιβάνα Σπάνοβιτς με 6.82.

Ο Ιτον το χρυσό

Ο Ολυμπιονίκης του Λονδίνου, Άστον Ίτον, ήταν ο μεγάλος νικητής του δεκάθλου στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα της Μόσχας. Μετά από την επίπονη προσπάθεια στα δέκα αγωνίσματα, ο Αμερικανός υπεραθλητής συμπλήρωσε 8.809 βαθμούς και κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο. Το ασημένιο πήρε ο Γερμανός Μίκαελ Σρέντερ με 8.670β. και το χάλκινο ο Καναδός Ντάμιαν Γουόρνερ με 8.512β.