Παγκόσμιο ρεκόρ για την Κέιτι Λεντέκι που τρέλανε το χρονόμετρο

Η 16χρονη Αμερικανίδα Κέιτι Λεντέκι συνέτριψε το Παγκόσμιο ρεκόρ στα 1500μ. ελεύθερο που κατείχε η συμπατριώτισσά της Κέιτ Ζίγκλερ από τις 17 Ιουνίου 2007, ο Γιανίκ Ανιέλ κέρδισε εύκολα τον τελικό των 200μ. ελεύθερο, το ίδιο και Μίσι Φράνκλιν στον τελικό των 100μ. ύπτιο στο παγκόσμο πρωτάθλημα κολύμβησης στη Βαρκελώνη. Η Αμερικανίδα Σέσιλι Κάρλτον «έγραψε ιστορία» καθώς κατέκτησε το πρώτο χρυσό μετάλλιο στην ιστορία των Παγκοσμίων Πρωταθλημάτων υγρού στίβου, στο αγώνισμα των καταδύσεων από μεγάλο ύψος. Ενώ Αμερικανική κυριαρχία υπήρχε στον τελικό των 100μ. ύπτιο με τον «χρυσό» Ολυμπιονίκη του Λονδίνου Ματ Γκρίβερς να κατακτά και τον παγκόσμιο τίτλο. Τέλος, έστω κι αν δεν κατάφερε να βελτιώσει το παγκόσμιο ρεκόρ που πέτυχε στο ημιτελικό της Δευτέρας, η Ρούτα Μεϊλουτίτε πήρε το χρυσό μετάλλιο στα 100μ. πρόσθιο.

Η συναρπαστική μονομαχία της Λότε Φρίις και της Κέιτι Λεντέκι στον τελικό των 1.500μ. ελεύθερο, στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα της Βαρκελώνης, οδήγησε σε ένα μεγάλο παγκόσμιο ρεκόρ από την Αμερικανίδα, που διπλασίασε τους τίτλους της στη διοργάνωση.

Η 16χρονη κολυμβήτρια τερμάτισε σε 15:36.53, συντρίβοντας το ρεκόρ που κατείχε η συμπατριώτισσά της Κέιτ Ζίγκλερ από τις 17 Ιουνίου 2007, στο Μίσιον Βιέχο της Καλιφόρνια, και ήταν 15:42.54. Από την πλευρά της, η Φρίις από τη Δανία, που ήταν η κάτοχος του τίτλου από τη Σανγκάη, έμεινε πίσω στο τελευταίο 100άρι, αλλά σημείωσε επίσης χρόνο καλύτερο από το προηγούμενο παγκόσμιο ρεκόρ, ήτοι 15:38.88, που φυσικά είναι ρεκόρ Ευρώπης (προηγούμενο 15:44.93 της Ιταλίδας Αλέσια Φιλίπι από τις 28 Ιουλίου 2009, στο Παγκόσμιο της Ρώμης, που ήταν μέχρι σήμερα και ρεκόρ αγώνων).

Η Λεντέκι έχει ήδη κατακτήσει δύο χρυσά μετάλλια στη Βαρκελώνη, σε 400μ. και 1.500μ. ελεύθερο, και λογικά θα προσθέσει στη συλλογή της κι ένα ακόμη, στα 800μ., το αγώνισμα δηλαδή στο οποίο αναδείχθηκε Ολυμπιονίκης πέρυσι στο Λονδίνο.

Οι υπόλοιπες φιναλίστ έμειναν από την αρχή αρκετά πιο πίσω και έδωσαν τη δική τους μάχη, με νικήτρια τελικά τη Λορέν Μπόιλ από τη Νέα Ζηλανδία, που πήρε το δεύτερό της χάλκινο μετάλλιο στη διοργάνωση (μετά τα 400μ.) και μάλιστα πέτυχε ρεκόρ Ωκεανίας με 15:44.71.

Τα αποτελέσματα του τελικού στα 1.500μ. ελεύθερο γυναικών:

1. Κέιτι Λεντέκι (ΗΠΑ) 15:36.53 (Παγκόσμιο ρεκόρ)
2. Λότε Φρίις (Δανία) 15:38.88 (Ρεκόρ Ευρώπης
3. Λορέν Μπόιλ (Νέα Ζηλανδία) 15:44.71 (Ρεκόρ Ωκεανίας)
4. Μιρέια Μπελμόντε (Ισπανία) 15:58.83
5. Ντανλού Τσου (Κίνα) 16:00.44
6. Κρίστελ Κόμπριχ Σιμπλ (Χιλή) 16:01.94
7. Μπογκλάρκα Κάπας (Ουγγαρία) 16:06.89
8. Κλόι Σάτον (ΗΠΑ) 16:09.65

Ο Γάλλος Ανιέλ το χρυσό στα 200μ. ελεύθερο
Σε μία κούρσα απόλυτης κυριαρχίας του Γιανίκ Ανιέλ εξελίχθηκε ο πολυαναμενόμενος τελικός των 200μ. ελεύθερο. Ο Γάλλος «χρυσός» Ολυμπιονίκης του Λονδίνου δεν άφησε το παραμικρό περιθώριο αμφισβήτησης στους υπόλοιπους φιναλίστ και πήρε με χαρακτηριστική άνεση τον τίτλο, τερματίζοντας σε 1:44.20. Έκπληξη μπορεί να θεωρηθεί η δεύτερη θέση του Αμερικανού Κόνορ Ντουάιερ (1:45.32), ενώ το χάλκινο μετάλλιο πήρε ο Ρώσος Ντανίλα Ιζότοφ με 1:45.59, αφήνοντας εκτός βάθρου τον κάτοχο του παγκόσμιου τίτλου, τον Αμερικανό Ράιαν Λόχτε. Αξίζει να σημειωθεί ότι η Γαλλία δεν είχε κερδίσει ποτέ μετάλλιο στο συγκεκριμένο αγώνισμα στα Παγκόσμια Πρωταθλήματα, όμως ο Ανιέλ της χάρισε το πρώτο και υπόσχεται ανάλογη συνέχεια.

Η Αμερικανίδα Φράνκλιν το χρυσό στα 100μ. ύπτιο

Η Μίσι Φράνκλιν επικράτησε σχετικά εύκολα στον τελικό των 100μ. ύπτιο και πρόσθεσε τον παγκόσμιο τίτλο στον Ολυμπιακό που είχε κατακτήσει πέρυσι στο Λονδίνο. Η 18χρονη Αμερικανίδα οδήγησε την κούρσα από την αρχή ως το τέλος και τερμάτισε σε 58.42, αφήνοντας δεύτερη την Αυστραλή Εμιλι Σίμπομ (59.06) και τρίτη την Αγια Τερακάουα από την Ιαπωνία (59.23). Αξίζει να σημειωθεί ότι η τριάδα του βάθρου είναι ίδια και απαράλλαχτη με εκείνη των Ολυμπιακών Αγώνων του Λονδίνου.

Ο Σλοβένιος Ντούγκονιτς ισοφάρισε το ρεκόρ Ευρώπης στα 50μ. πρόσθιο

Το ρεκόρ Ευρώπης στα 50μ. πρόσθιο ισοφάρισε ο Νταμίρ Ντούγκονιτς, στους ημιτελικούς του αγωνίσματος. Ο Σλοβένος κολυμβητής ήταν νικητής στην πρώτη σειρά με χρόνο 26.83, όσο ακριβώς είναι το ρεκόρ Ευρώπης του Γερμανού Χέντρικ Φέλντβερ, από την αντίστοιχη διοργάνωση της Ρώμης, στις 2 Αυγούστου 2009.

Την καλύτερη επίδοση των ημιτελικών, πάντως, πέτυχε ο Νοτιοαφρικανός Κάμερον Βαν ντερ Μπεργκ, που πρώτευσε στη δεύτερη σειρά με 26.81 και προβάλει ως φαβορί στον αυριανό τελικό για να κατακτήσει για δεύτερη φορά στην καριέρα του (μετά τη Ρώμη) τον παγκόσμιο τίτλο.

Η Αμερικανίδα Κάρλτον πήρε το χρυσό μετάλλιο στις καταδύσεις
Η Αμερικανίδα Σέσιλι Κάρλτον «έγραψε ιστορία» την Τρίτη στη Βαρκελώνη, καθώς κατέκτησε το πρώτο χρυσό μετάλλιο στην ιστορία των Παγκοσμίων Πρωταθλημάτων υγρού στίβου, στο αγώνισμα των καταδύσεων από μεγάλο ύψος. Έξι αθλήτριες έκαναν από τρεις προσπάθειες από βατήρα 20μ., που έχει στηθεί σε ειδική εγκατάσταση στο λιμάνι της Βαρκελώνης, και η Αμερικανίδα συγκέντρωσε 211.60 βαθμούς και στέφθηκε η πρώτη παγκόσμια πρωταθλήτρια του high diving. Δεύτερη ήταν η συμπατριώτισσά της Τζίντζερ Χάμπερ και τρίτη η Γερμανίδα Αννα Μπάντερ.

Ο Αμερικανός Γκρίβερς το χρυσό στα 100μ. ύπτιο
Αμερικανική κυριαρχία στον τελικό των 100μ. ύπτιο με τον «χρυσό» Ολυμπιονίκη του Λονδίνου Ματ Γκρίβερς να κατακτά και τον παγκόσμιο τίτλο, τερματίζοντας πρώτος σε 52.93, και τον συμπατριώτη του Ντέιβιντ Πλάμερ να παίρνει τη δεύτερη θέση με 53.12. Έτσι οι ΗΠΑ επανέρχονται στην κορυφή του αγωνίσματος για πρώτη φορά από το 2007 και ανεβαίνουν για έβδομη φορά στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου, με τον Ααρον Πίρσολ να είναι «υπεύθυνος» για τρία από τα επτά χρυσά μετάλλια.

Το χάλκινο μετάλλιο πήρε με 53.21 ο Γάλλος Ζερεμί Στραβιούς, ο οποίος είχε νικήσει το 2011 στη Σανγκάη από κοινού με τον συμπατριώτη του Καμίλ Λακούρ, που σήμερα περιορίστηκε στην πέμπτη θέση.