Τρίτη 23 Απριλίου 2024
Η πρώτη φιλική εξάρα και η συμφωνία με τον Μπεργκ στον Παναθηναϊκό

Οι λεπτομέρειες απομένουν για την επίτευξη συμφωνίας του Μάρκους Μπεργκ με τον Παναθηναϊκό. Ο Σουηδός, που έφτασε από τη Γερμανία στη χώρα μας, έχει περάσει μάλιστα και από τον πρώτο κύκλο των ιατρικών εξετάσεων, ενώ την Παρασκευή (05/07) θα κάνει τον δεύτερο ιατρικό έλεγχο για να πάρει το τελικό «ΟΚ» και να ενταχθεί στους «πράσινους». Με τον Εμίρ Μπαϊράμι να σκοράρει δις και τον Νίκο Κουσίδη να κλέβει τις εντυπώσεις, ο Παναθηναϊκός νίκησε 6-1 την Χέδερλαντ στο πρώτο του φιλικό, στο Αρνεμ.

Το μόνο που απομένει να συμβεί πλέον, είναι η τελευταία συνάντηση που θα έχει ο Μάρκους Μπεργκ με τον Νίκο Νταμπίζα το βράδυ της Πέμπτης (04/07), στο ξενοδοχείο όπου διαμένει ο 26χρονος επιθετικός. Εκεί θα συζητηθούν λεπτομέρειες για την ολοκλήρωση της συμφωνίας.

Φιλική εξάρα

Με τον Εμίρ Μπαϊράμι να σκοράρει δις και τον Νίκο Κουσίδη να κλέβει τις εντυπώσεις, ο Παναθηναϊκός νίκησε 6-1 την Χέδερλαντ στο πρώτο του φιλικό, στο Αρνεμ.

Ο Μπαϊράμι με πέναλτι άνοιξε το σκορ, ενώ στο 76′ τελειώνει ιδανικά το τετ-α-τετ από την πάσα του Δώνη.

Από κει και πέρα ξεχώρισε ο νεαρός εξτρέμ Νίκος Κουσίδης, ενώ ο Σταματάκης έκανε το 6-21 με εξαιρετικό τρόπο.

Να σημειωθεί ότι δοκιμάστηκε ο Ναίμ Ααράμπ (Βέλγος) που έπαιξε σε όλη την διάρκεια του φιλικού.

Παναθηναϊκός: Αναγνωστόπουλος, Ααράμπ, Κουτρουμπής (45′ Ρισβάνης), Σπυρόπουλος (45′ Αναστασόπουλος), Χουχούμης (45′ Γιαννιτσάνης), Λαγός, Δώνης, Ζέκα (45′ Σταματάκης), Κουσίδης, Ντίνας (45′ Μουζακίτης), Αποστολόπουλος(60΄ Μπαϊράμι).

Τα γκολ: 5′ Κουσίδης, 22′ Ζέκα, 53′ Αποστολόπουλος, 63′, 76′ Μπαϊράμι, 87′ Σταματάκης.