Σάββατο 20 Απριλίου 2024
Δεύτερος ο Τσάτουμας στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα εθνικών ομάδων στίβου

Εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησε ο Λούης Τσάτουμας στο άλμα εις μήκος του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος εθνικών ομάδων στίβου που διεξάγεται στο Γκέιτσχεντ. Ο Έλληνας πρωταθλητής, με 8 μέτρα 12 εκατοστά σημείωσε εφετινό προσωπικό ρεκόρ και κατέκτησε την δεύτερη θέση πίσω από τον Ρώσο Αλεξάντερ Μένκοφ που είχε καλύτερο άλμα στα 8.36μ. Την τρίτη θέση πήρε ο Βρετανός Γκρεγκ Ράδερφορντ με 8.02μ.

En tω μεταξύ την 8η θέση στο άλμα εις ύψος κατέκτησε ο Αντώνης Μάστορας. Ο Έλληνας πρωταθλητής σημείωσε επίδοση 2 μέτρα 15 εκατοστά, ύψος που πέρασε με την δεύτερη προσπάθεια. Στη συνέχεια επιχείρησε να ξεπεράσει και τα 2.20μ., αλλά χωρίς επιτυχία.

Στην 12η και τελευταία θέση των 400 μέτρων γυναικών του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος εθνικών ομάδων στίβου που διεξάγεται στο Γκέιτσχεντ, τερμάτισε η Αγνή Δερβένη. Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια, κάλυψε την απόσταση σε 56.32 και έμεινε στην τελευταία θέση των δύο σειρών. Τον καλύτερο χρόνο των δύο σειρών σημείωσε η Βρετανίδα Πέρι Σέικς-Ντρέιτον με 51.07, ενώ ακολούθησε η Ρωσίδα Κσένια Ζαντόρινα με 51.07.

Τέλος την 8η θέση στα 1.500μ. ο Ανδρέας Δημητράκης. Ο Έλληνας πρωταθλητής σημείωσε επίδοση 3:43.23 και έμεινε χαμηλά στην κατάταξη του αγωνίσματος, την πρώτη θέση του οποίου κατέλαβε ο Τούρκος Ιλχάμ Τανουί Εζμπιλέν με 3:38.57.

Τη 10η θέση κατέλαβε η ελληνική ομάδα στη σκυταλοδρομία 4X100. Οι Ανδρεάδης, Τσάκωνας, Δουβαλίδης, Στεργιούλης σημειωσαν τον 4ο καλύτερο χρόνο στην πρώτη τελική σειρά με 40.39, επίδοση που ήταν η 10η καλύτερη και από τις δύο κούρσες των τελικών. Πρώτη αναδείχτηκε η Βρετανία με 38.39, δεύτερη η Γερμανία με 38.69 και τρίτη η Πολωνία με 38.71.

Η UEFA αποθέωσε τον Ολυμπιακό για τις δύο προκρίσεις (pic)

Η UEFA με ποστάρισμά της στάθηκε και στην ομάδα Νέων του Ολυμπιακού, αλλά και στην ομάδα των ανδρών για τις δύo ευρωπαϊκές προκρίσεις μέσα σε λιγότερο από 20 ώρες στην διαδικασία των πέναλτι