Στον τελικό των προκριματικών η εθνική μπάσκετ γυναικών

Η εθνική γυναικών πέρασε νικηφόρα και από την πόλη Ράμλα και προκρίθηκε πανηγυρικά στους τελικούς των προκριματικών του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος του 2015, όπου θα αντιμετωπίσει την Πολωνία σε δύο αγώνες (εντός και εκτός στις 22 και 25 Ιουνίου). Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα, μετά τη νίκη με 69-57 επί του Ισραήλ στον πρώτο ημιτελικό στο κλειστό της Εργάνης, επικράτησε με 66-57 και στη ρεβάνς και έκανε το «2 στα 2».

Η εθνική γυναικών πέρασε νικηφόρα και από την πόλη Ράμλα και προκρίθηκε πανηγυρικά στους τελικούς των προκριματικών του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος του 2015, όπου θα αντιμετωπίσει την Πολωνία σε δύο αγώνες (εντός και εκτός στις 22 και 25 Ιουνίου).

Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα, μετά τη νίκη με 69-57 επί του Ισραήλ στον πρώτο ημιτελικό στο κλειστό της Εργάνης, επικράτησε με 66-57 και στη ρεβάνς και έκανε το «2 στα 2».

Με νίκη επί της Πολωνίας στους τελικούς, η εθνική παίρνει απευθείας πρόκριση στο Ευρωμπάσκετ του 2015. Το πρώτο ματς θα διεξαχθεί στην Αθήνα το προσεχές Σάββατο και το δεύτερο στην πόλη Βλαντισλαβοβο (στις 25/6).

Η εθνική στο πρώτο δεκάλεπτο δεν ξεκίνησε καλά και βρέθηκε πίσω με 10-3, αλλά γρήγορα βρήκε τις λύσεις από τις Σπανού και Χατζηνικολάου και πέρασε μπροστά στο δεκάλεπτο με 15-14. Η Ελλάδα βρήκε ρυθμό στη συνέχεια με τη Χατζηνικολάου να είναι ασταμάτητη και έτσι πήγε στα αποδυτήρια με διαφορά τεσσάρων πόντων υπέρ της (33-29).

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν ακόμη καλύτερο για την εθνική… Η Πελαγία Παπαμιχάηλ κυριάρχησε μέσα στην ρακέτα προσφέροντας πολλές λύσεις με τη διαφορά να είναι σε πάνω από τους δέκα πόντους. Μάλιστα ο ομοσπονδιακός τεχνικός Τζώρτζης Δικαιουλάκος είχε την ευκαιρία να δώσει χρόνο συμμετοχής σε όλες τις παίκτριές του.

Τα δεκάλεπτα: 14-15, 29-33, 40-48, 57-6

ΙΣΡΑΗΛ (Ραμπί): Λεβίτσκι 10(10ρ), Γκανόρ 2, Αμπραμζόν 6(1), Κοέν 9(3), Ντορόν 10, Ζαΐρι 5(1), Επστάιν 11, Σαφίρ, Ντιαμάντ 2, Γκαλίνσκι 2, Λέβι, Φλάισερ.

ΕΛΛΑΔΑ (Δικαιουλάκος): Καλέντζου, Σταμάτη 2, Δημητράκου 10, Χατζηνικολάου 12 (2/2τρ), Νικολοπούλου 8(2/2τρ), Σπυριδοπούλου 3(1), Παπαμιχαήλ 11 (9ρ, 3ασ), Λύμουρα 2, Σωτηρίου 5(1), Κοσμά 3(1), Σκιαδοπούλου 2, Σπανού 8 (1/1 τρ.).

Ο ομοσπονδιακός τεχνικός Τζώρτζης Δικαιουλάκος τόνισε μετά το τέλος της αναμέτρησης: «Για άλλη μια φορά θέλω να δώσω συγχαρητήρια στα κορίτσια. Εκτός από το αποτέλεσμα που σαφώς μετρά για μας, παίξαμε καλό και κυρίως πολύ ομαδικό μπάσκετ. Ακόμα δεν θεωρούμε ότι έχουμε κάνει κάτι. Για μας ο τελικός προορισμός είναι η πρώτη θέση και τίποτε άλλο. Πάντα όταν παίζεις στο Ισραήλ, αντιμετωπίζεις μια σκληρή και πιεστική ομάδα που αγωνίζεται σε μια ιδιαίτερα καυτή ατμόσφαιρα και εκεί επικεντρώθηκε ένα μεγάλο μέρος της προετοιμασίας μας. Στην αρχή του αγώνα αντιμετωπίσαμε κάποια δυσκολία, αλλά γρήγορα προσαρμοστήκαμε στις ανάγκες του παιχνιδιού και στην ουσία είδαμε μια επανάληψη του πρώτου ματς που έγινε στην Αθήνα».

Από την πλευρά της η Εβίνα Σταμάτη ανέφερε: «Ήμασταν καλύτερες σε όλη την διάρκεια του αγώνα και κερδίσαμε. Η άμυνα ήταν το κλειδί για τη νίκη μας. Από την άμυνα ξεκίνησαν όλα και στη συνέχεια μας βγήκαν οι καλές επιλογές στην επίθεση και έτσι ήρθε και η πρόκριση».

LIVE: Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός

LIVE: Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός. Παρακολουθήστε live στις 15:00 την εξέλιξη της αναμέτρησης Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός για τον 4ο τελικό της Α1 μπάσκετ γυναικών.