Το Γκόλντεν Στέιτ «άλωσε» το Ντένβερ

Το Γκόλντεν Στέιτ νίκησε 131-117 τους Νάγκετς στο Ντένβερ και ισοφάρισε σε 1-1 τη σειρά για τον α΄ γύρο των πλέι οφ του NBA. Tο Μαϊάμι εκμεταλλεύθηκε το πλεονέκτημα έδρας του, νίκησε 98-86 το Μιλγουόκι και προηγείται πλέον 2-0, όπως και οι Νικς, που νίκησαν 87-71 τη Βοστώνη στο «Μάντισον Σκουέρ Γκάρντεν» της Νέας Υόρκης.

Το Γκόλντεν Στέιτ νίκησε 131-117 τους Νάγκετς στο Ντένβερ και ισοφάρισε σε 1-1 τη σειρά για τον α΄ γύρο των πλέι οφ του NBA.

Αξίζει να σημειωθεί ότι οι Γουόριορς πήραν το πλεονέκτημα έδρας, όντας η δεύτερη ομάδα που έχει πετύχει μέχρι στιγμής εκτός έδρας νίκη στα φετινά πλέι οφ μετά το Μπρούκλιν, ενώ η ομάδα από το Κολοράντο γνώρισε την πρώτη εντός έδρας ήττα της μετά από τουλάχιστον τρεις μήνες (σ.σ. οι Νάγκετς είχαν εντός έδρας ρεκόρ 38-3 στην κανονική περίοδο και με τη νίκη τους επί του Γκόλντεν Στέιτ στην πρεμιέρα των πλέι οφ αύξησαν το σερί τους στις 24 επιτυχίες).

Ο Στέφεν Κάρι με 30 πόντους και 13 ασίστ ήταν ο κορυφαίος των «πολεμιστών», ενώ τον ακολούθησε σε απόδοση ο Τζάρετ Τζακ με 26 πόντους. Στο αντίπαλο «στρατόπεδο», οι Τάι Λόσον και Κόρεϊ Μπρούερ πέτυχαν 19 πόντους έκαστος για το Ντένβερ, στην αρχική πεντάδα του οποίου συμπεριλήφθηκε ο Κώστας Κουφός, που έμεινε άποντος. Ο διεθνής σέντερ αγωνίστηκε για 13:48 με απολογισμό 0/1 δίποντο, 2 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και 1 λάθος.

Στο μεταξύ, το Μαϊάμι εκμεταλλεύθηκε το πλεονέκτημα έδρας του, νίκησε 98-86 το Μιλγουόκι και προηγείται πλέον 2-0 στη σειρά. Οι πρωταθλητές είχαν πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων, με κορυφαίο τον Ντουέιν Γουέιντ με 21 (και 7 ριμπάουντ), ενώ ο ΛεΜπρόν Τζέιμς τελείωσε τον αγώνα με 19 πόντους, 8 ριμπάουντ και 6 ασίστ. Ο Ερσάν Ιλιασόβα με 21 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των Μπακς, που πήραν επίσης 16 πόντους από τον Μάικ Ντανλίβι, που ήρθε από τον πάγκο.

Τέλος, το 2-0 έκαναν και οι Νικς, που νίκησαν 87-71 τη Βοστώνη στο «Μάντισον Σκουέρ Γκάρντεν» της Νέας Υόρκης. Αν και έχαναν 48-42 στο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι πήραν τα «ηνία» του αγώνα στο τρίτο δωδεκάλεπτο και με επιμέρους σκορ 32-11 σ’ αυτό το διάστημα (και συνολικά 45-23 στο β΄ ημίχρονο) έβαλαν τις βάσεις για την επιτυχία.

Ο Καρμέλο Άντονι ήταν ο πρώτος σκόρερ των Νικς με 34 πόντους, ενώ ο Τζέι Αρ Σμιθ πρόσθεσε 19, την ώρα που στο αντίπαλο «στρατόπεδο» ο Πολ Πιρς τελείωσε τον αγώνα με 18 πόντους (πέτυχε τους 10 στο α΄ ημίχρονο), 6 ριμπάουντ και 6 ασίστ.

Σε αναμετρήσεις για τον πρώτο γύρο των πλέι οφ του NBA (σ.σ. την πρόκριση στους ημιτελικούς παίρνουν οι ομάδες που θα σημειώσουν 4 νίκες), σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα:

Μαϊάμι-Μιλγουόκι 98-86 (2-0)

Νέα Υόρκη-Βοστώνη 87-71 (2-0)

Ντένβερ-Γκόλντεν Στέιτ 117-131 (1-1)

Μπαρτσελόνα – Ολυμπιακός 75-77: ΘΡΥΛΑΡΑ στη Βαρκελώνη – Μυθική εμφάνιση και break για το 1-0!

Μυθικό παιχνίδι για τον Ολυμπιακό, που «έσπασε» την έδρα της Μπαρτσελόνα και έκανε το 1-0 στη σειρά των playoffs της Euroleague.