Ο Ατρόμητος δεν... φοβήθηκε να ρίξει την ΑΕΚ στη Β' Εθνική

Ο Ατρόμητος δεν… φοβήθηκε να ρίξει την ΑΕΚ στη Β’ Εθνική

Στο Περιστέρι γράφτηκε ο τραγικός επίλογος για την ΑΕΚ, που ηττήθηκε 1-0 από τον Ατρόμητο και αποχαιρέτησε τη Σούπερ Λιγκ, για πρώτη φορά στα 89 χρόνια Ιστορίας της. Το ματς έγινε στο πλαίσιο της 30ης και τελευταίας αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Σούπερ Λιγκ και το γκολ πέτυχε ο Γιαννούλης στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων. Ο Ατρόμητος κατέκτησε την 4η θέση στην κανονική περίοδο και θα συνεχίσει στα πλέι οφ.

Καμία από τις δύο ομάδες δεν έχει διατεθειμένη να ρισκάσει κι έτσι το πρώτο ημίχρονο κύλησε χωρίς κλασικές ευκαιρίες. Η Ενωση απείλησε δύο φορές με τον Αντώνη Πετρόπουλο, ο οποίος όμως ήταν άστοχος στην τελική προσπάθεια. Η μεγάλη φάση έγινε στο 50΄ για τους γηπεδούχους, όταν ο Σουμπίνιο έβγαλε τετ-α-τετ τον Ναπολεόνι, όμως ο Αραμπατζής κράτησε το «μηδέν».

Οσο ο χρόνος περνούσε, το έργο της ΑΕΚ γινόταν ολοένα και πιο δύσκολο. Η πίεση σε συνδυασμό με την απειρία ήταν εμφανή στο γήπεδο, με τον Ατρόμητο να παίρνει τα «ηνία» και να απειλεί άμεσα. Οι γηπεδούχοι ζήτησαν πέναλτι στο 61′ όταν στην προσπάθεια του Μπρίτο η μπάλα βρήκε στο χέρι του Μπουγαϊδη, όμως ο διαιτητής έκρινε πως ο αμυντικός της ΑΕΚ δεν είχε πρόθεση.

Ο χρόνος πίεζε αφόρητα την ΑΕΚ που χρειαζόταν μόνο νίκη, απλώς και μόνο για να ελπίζει σε δικαίωση στη δευτεροβάθμια επιτροπή της ΕΠΟ. Η αλήθεια είναι ότι οι «κιτρινόμαυροι» δεν δημιούργησαν ούτε ευκαιρία, σε ένα από τα πιο κρίσιμα ματς της ιστορίας τους. Κι όταν είχαν παραδώσει οριστικά τα όπλα, ο Γιαννούλης τούς έδωσε τη χαριστική βολή.

Από βαθιά μπαλιά, ο νεαρός άσος βγήκε στην «πλάτη» της άμυνας της ΑΕΚ και διαμόρφωσε το τελικό 1-0 στο 93′. Το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή Παππά, βρήκε τους παίκτες του «Δικέφαλου» ξαπλωμένους στο χορτάρι να αρχίζουν να συνειδητοποιούν ότι έγραψαν το όνομά τους στην πιο μαύρη σελίδα στην ιστορία του συλλόγου. Από τη νέα σεζόν, η ΑΕΚ για πρώτη φορά δεν θα είναι μέλος της μεγάλης κατηγορίας του ελληνικού ποδοσφαιρου.

Διαιτητής: Παππάς (Αθηνών)

Κίτρινες: Καραγκούνης – Φούντας, Μπουγαϊδης

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Γιώργος Παράσχος): Ράντμαν, Σκόνδρας, Λαζαρίδης, Γιαννούλης, Νάστος, Μπρίτο, Πίτου Γκαρσία, Σουμπίνιο (75΄ Καραγκούνης), Ουντότζι (86΄ Μπάλλας), Δημούτσος, Ναπολεόνι (69΄ Καραμάνος).