Δευτέρα 03 Ιουνίου 2024
Νίκη σωτηρίας του Ηλυσιακού επί του Απόλλωνα Πατρών

Σημαντική νίκη στην προσπάθεια που κάνει για παραμονή πέτυχε ο Ηλυσιακός, 75-69, επί του Απόλλωνα Πατρών, στο κλειστό των Ιλισίων, για την 21η αγωνιστική της Α1 ανδρών στο μπάσκετ. Αυτή ήταν η 7η νίκη της ομάδας των Ιλισίων, ενώ για τους Αχαιούς αυτή ήταν η τρίτη διαδοχική ήττα που τους βάζει σε... περιπέτειες για την παρουσία στην οκτάδα και τα πλέι οφ.

Σημαντική νίκη στην προσπάθεια που κάνει για παραμονή πέτυχε ο Ηλυσιακός, 75-69, επί του Απόλλωνα Πατρών, στο κλειστό των Ιλισίων, για την 21η αγωνιστική της Α1 ανδρών στο μπάσκετ.

Αυτή ήταν η 7η νίκη της ομάδας των Ιλισίων, ενώ για τους Αχαιούς αυτή ήταν η τρίτη διαδοχική ήττα που τους βάζει σε… περιπέτειες για την παρουσία στην οκτάδα και τα πλέι οφ.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ο Νίκος Χατζής με 14 πόντους ενώ 13 πόντους και 8 ριμπάουντ είχε ο Αναγκόνιε. Γκραντ (13π., 6ρ.) και ΜακΚόλουμ (15π.) ξεχώρισαν από τον Απόλλωνα που προσπάθησε στο τέλος για την ανατροπή με τον Αργυρόπουλο (12π.).

Η αρχή ανήκε στον Απόλλωνα που κατάφερε να προηγηθεί με 11-17 στην πρώτη περίοδο. Εκμεταλλευόμενος τα αρνητικά ποσοστά ευστοχίας του Ηλυσιακού, ο Απόλλων ξέφυγε και με 27-19, με τρίποντο του Πέτροβιτς. Ο Αναγκόνιε, όμως ήταν εξαιρετικός και χάρη σ’ αυτόν ο Ηλυσιακός μείωσε 27-24.

Όμως, μετά από γκολ φάουλ του Παραγιού, ο Ηλυσιακός πέρασε για πρώτη φορά μπροστά (μετά το 5-4) με 32-30. Το ημίχρονο βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες, 32-32, όταν ευστόχησε σε 2/2 βολές ο Αργυρόπουλος για την ομάδα της Πάτρας.

Στην 3η περίοδο, ο Ηλυσιακός με βροχή από τρίποντα και παρουσιάζοντας βελτίωση στον τομέα των ριμπάουντ, προσπέρασε με +8, 47-39. Στο 30΄, όμως ο Απόλλων είχε επιστρέψει, 53-52 και όλα θα κρινόντουσαν στην 4η και τελευταία περίοδο.

Ο Παραγιός πήρε πρωτοβουλίες και βοήθησε πολύ τους γηπεδούχους στο τέλος, αλλά ο Αργυρόπουλος έκανε τα πάντα από την πλευρά του για να «δραπετεύσει» με το διπλό ο Απόλλων, 64-56. Όμως, αυτός ο αγώνας για τον Ηλυσιακό ήταν… τελικός και όπως αποδείχτηκε ήθελε περισσότερο τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 11-17, 32-32, 53-52, 75-69

Διαιτητές: Γκόντας, Κορομηλάς, Μπήτης

ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ (Γιώργος Ζευγώλης): Καυκής 2, Αράπης 3(1), Αναγκόνιε 13, Χατζής 14(1), Σπανός 7(1), Δορκοφίκης 10(2), Μόρισον 7(1), Γκάρισον 1, Παραγιός 9, Στόγκλιν 9 (1)