Τρίτη 23 Απριλίου 2024
Ήττα της Λεβάντε στο ντεμπούτο του Βύντρα, πάρτι της Ρεάλ

Λίγες ημέρες πριν την πρώτη αναμέτρησή της με τον Ολυμπιακό (14/2, 20:00) για το Europa League, η Λεβάντε γνώρισε εντός έδρας ήττα 2-1 από την Μάλαγα. Ντεμπούτο με την Λεβάντε έκανε ο Λουκάς Βύντρα. Με γκολ του Νέλσον Βαλντές στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων, η Βαλένθια νίκησε 1-0 εκτός έδρας τη Θέλτα για την 23η αγωνιστική της Primera Division στην Ισπανία. Μαγιόρκα και Οσασούνα ήρθαν ισόπαλες 1-1 στο «Ιμπεροστάρ». Πάρτι έκανε η Ρεάλ Μαδρίτης, νικώντας 4-1 τη Σεβίλη με χατ-τρικ του Κριστιάνο Ρονάλντο.

Λίγες ημέρες πριν την πρώτη αναμέτρησή της με τον Ολυμπιακό (14/2, 20:00) για το Europa League, η Λεβάντε γνώρισε εντός έδρας ήττα 2-1 από την Μάλαγα.

Ντεμπούτο με την Λεβάντε έκανε ο Λουκάς Βύντρα, που αγωνίστηκε σε όλη της διάρκεια της αναμέτρησης έχοντας κάνει ουσιαστικά μόνο 1,5 προπόνηση (την Παρασκευή και χαλάρωμα λίγες ώρες πριν το ματς). Έκανε καλή εμφάνιση και δέχθηκε κίτρινη κάρτα στο 50′.

Αντίθετα, ο Νίκος Καράμπελας, αν και ήταν στην προεπιλογή των 20 παικτών, έμεινε τελικά εκτός 18άδας.

Με γκολ του Νέλσον Βαλντές στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων, η Βαλένθια νίκησε 1-0 εκτός έδρας τη Θέλτα για την 23η αγωνιστική της Primera Division στην Ισπανία. Μαγιόρκα και Οσασούνα ήρθαν ισόπαλες 1-1 στο «Ιμπεροστάρ». Οι νησιώτες πήραν το βαθμό της ισοπαλίας με το γκολ του Ζερομέλ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Πάρτι έκανε η Ρεάλ Μαδρίτης, νικώντας 4-1 τη Σεβίλη με χατ-τρικ του Κριστιάνο Ρονάλντο.

Τα αποτελέσματα της 23ης αγωνιστικής

Σάββατο 9/2

Μαγιόρκα – Οσασούνα 1-1 (90’+1′ Ζερομέλ – 76′ Λόλο)

Θέλτα – Βαλένθια 0-1 (90’+3′ Βαλντές)

Λεβάντε – Μάλαγα 1-2 (27′ πεν. Μπαρκέρο – 36′ πεν., 47′ Ισκο)

Λα Κορούνια – Γρανάδα 0-2 (45′ Μαρτσένα, 51′ Ιγκάλο)

Ρεάλ – Σεβίλλη 4-1 (18′ Μπενζεμά, 26′, 46′, 59′ Ρονάλντο – 87′ Μοράλ)

Newsroom ΑΛΤΕΡ ΕΓΚΟ

«Να’ τοι, να’ τοι οι πρωταθλητές»: Στην Ελλάδα τα «χρυσά μωρά» του Ολυμπιακού (pics)

Η αποστολή του Ολυμπιακού έφτασε πριν από λίγο στο «Ελ. Βενιζέλος» μετά την κατάκτηση του Youth League στο Final-4 της Ελβετίας.