«Σκαρφάλωσε» προσωρινά στην πρώτη τετράδα της βαθμολογίας ο ΑΓΟ Ρεθύμνου, που πέτυχε την τρίτη διαδοχική νίκη του στην Α1 μπάσκετ των ανδρών. Η ομάδα του Στέργιου Κουφού κατέβαλε δύσκολα την αντίσταση του Άρη στο Αλεξάνδρειο με 73-71, υποχρεώνοντας τους «κιτρινόμαυρους» στην δεύτερη σερί ήττα τους. Πρώτος σκόρερ για τους Κρήτες ήταν ο Ντούβνιακ με 36 πόντους (3 τρίποντα).

Ο Άρης προηγήθηκε 5-0, ο ΑΓΟΡ αντέδρασε και πέρασε μπροστά με 6-5 στο 4΄ και 10-15 στο 7΄, ενώ οι «κιτρινόμαυροι» «απάντησαν» με σερί 14-0, με το οποίο προηγήθηκαν 24-15 στο 13΄. Ο Κόμματος μείωσε 24-17 για τους Κρήτες, ωστόσο με νέο σερί 10-0 οι Θεσσαλονικείς έφτασαν το υπέρ τους προβάδισμα σε διψήφιο νούμερο και νταμπλ σκορ (34-17 στο 17΄). Με καλάθι του Κόλιμον και γκολ φάουλ του Ντούβνιακ το Ρέθυμνο μείωσε στους 12 πόντους (34-22) ένα λεπτό αργότερα, αλλά ο Άρης πήγε στο ημίχρονο για την ανάπαυλα στο +14 (40-26), χάρη σε 2/2 βολές του Χαντ λίγο πριν από τη λήξη του ημιχρόνου.

Με τέσσερις πόντους (καλάθι και 2/2 βολές) του Χαρίση, ο Άρης προηγήθηκε 44-26 στις αρχές της τρίτης περιόδου, ωστόσο με γκολ φάουλ του Ντούβνιακ και 2/2 βολές του Πέτγουεϊ το Ρέθυμνο μείωσε 44-31 στο 24′. Στο 28′ ο Ντούβνιακ έφερε τους φιλοξενούμενους στο -10 (55-45), αλλά ο Άρης διατήρησε το διψήφιο προβάδισμα ως το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. Στο 29′ οι γηπεδούχοι προηγούνταν 60-45, αλλά ακολούθησε σερί 9-0 του Ρεθύμνου, που μείωσε σε 60-54 στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου. Ο Άρης κρατούσε το προβάδισμα ως το 36′, που προηγείτο 68-60, αλλά το Ρέθυμνο έκανε σερί 11-0 και πέρασε μπροστά με 71-68 στο 38′.

Λιγότερο από ένα λεπτό πριν το τέλος, ο Πάσαλιτς μείωσε σε 71-70, ο Ντούβνιακ κέρδισε φάουλ από τον Φεζένκοφ και με 2/2 βολές «έγραψε» το 70-73. Στη συνέχεια ο Φεζένκοφ κέρδισε φάουλ από τον Κάρτερ, ευστόχησε στην πρώτη βολή (71-73), αστόχησε στη δεύτερη, πήρε το επιθετικό ριμπάουντ και επιχείρισε το τρίποντο της νίκης, αλλά δεν βρήκε στόχο.

Τα δεκάλεπτα: 19-15, 40-26, 60-49, 71-73.

Διαιτητές: Σχινάς, Μπήτης, Ανδρικόπουλος.

ΑΡΗΣ (Βαγγέλης Αγγέλου): Πάσαλιτς 13 (3), Χαντ 9, Πελεκάνος 12 (2), Φεζένκοφ 13, Ασημακόπουλος 12 (2), Χαρίσης 4, Μποχωρίδης, Μούρτος, Βεργίνης 8 (1), Τσακαλέρης.

ΑΓΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ (Στέργιος Κουφός): Χορν, Καλλινικίδης, Κόλιμον 8 (1), Αγγελόπουλος, Τσόχλας 2, Ντούβνιακ 36 (3), Κόμματος 5, Κάρτερ 8 (2), Λάτοβιτς, Πέτγουεϊ 14 (1).