Ισοπαλίες σε Μαγιόρκα και Γρανάδα, «διπλό» της Μπέτις

Συναρπαστικό ματς έγινε στη Μαγιόρκα, όπου η Σαραγόσα άντεξε για 80 λεπτά με παίκτη λιγότερο και απέσπασε ισοπαλία 1-1 από την τοπική ομάδα. Προβάδισμα στους φιλοξενούμενους έδωσε ο πρώην άσος του Παναθηναϊκού, Ελντερ Ποστίγκα στο 16'. Γρανάδα και Εσπανιόλ αναδείχθηκαν ισόπαλες χωρίς τέρματα (0-0) στο ντέρμπι ουραγών της 14ης αγωνιστικής του ισπανικού πρωταθλήματος. Με εκτός έδρας νίκη συνέχισε η Μπέτις, καθώς επιβλήθηκε 3-2 της Λα Κορούνια στο «Ριαθόρ».

Συναρπαστικό ματς έγινε στη Μαγιόρκα, όπου η Σαραγόσα άντεξε για 80 λεπτά με παίκτη λιγότερο και απέσπασε ισοπαλία 1-1 από την τοπική ομάδα. Προβάδισμα στη Ρεάλ έδωσε ο παλιός άσος του Παναθηναϊκού, Ελντερ Ποστίγκα στο 16′, ενώ τρία λεπτά νωρίτερα είχε αποβληθεί ο συμπαίκτης του, Γκλεν Λόοφενς που υπέπεσε σε πέναλτι. Ο Καζαντέσους έχασε την ευκαιρία να σκοράρει απο τη βούλα, όμως πήρε «ρεβάνς» στο 85′, καθώς ισοφάρισε με κεφαλιά.

Γρανάδα και Εσπανιόλ αναδείχθηκαν ισόπαλες χωρίς τέρματα (0-0) στο ντέρμπι ουραγών της 14ης αγωνιστικής του ισπανικού πρωταθλήματος.

Το συγκεκριμένο ματς ήταν και το ντεμπούτο του Χαβιέρ Αγκίρε στον πάγκο της Εσπανιόλ, που με την ισοπαλία έφτασε τους 10 βαθμούς, σε αντίθεση με τη Γρανάδα που έχει 12.

Με εκτός έδρας νίκη συνέχισε η Μπέτις, καθώς επιβλήθηκε 3-2 της Λα Κορούνια στο «Ριαθόρ». Η ομάδα από τη Σεβίλη απέκτησε προβάδισμα δύο τερμάτων χάρη στα γκολ του Ρουμπέν Κάστρο (38΄, 54′), οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με δύο γκολ του Ρίκι (55′, 60′), αλλά οι Ανδαλουσιανοί πήραν τη νίκη με τον Τζόελ Κάμπελ στο 76′.

Συνοπτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ:

Οσασούνα-Ράγιο Βαγεκάνο 1-0
(5΄ Σόλα)

Χετάφε-Μάλαγα 1-0
(57΄ Λόπο)

Βαλένθια-Σοσιεδάδ 2-5
(2΄, 73΄ Σολντάδο – 44΄ Μπέλα, 57΄ Γκονζάλεθ, 64΄ Ιφράν, 83΄ Αγκιρέτσε, +90΄ πεν. Βέλα)

Μπαρτσελόνα-Αθλέτικ Μπιλμπάο 5-1
(22΄ Πικέ, 25΄ Αμορεριέτα (αυτ.), 45΄ Αντριάνο, 57΄ Φάμπρεγκας, 69΄ Μέσι – 66΄ Γκόμεζ)

Ρεάλ Μαδρίτης-Ατλέτικο Μαδρίτης 2-0
(16` Ρονάλντο, 66` Οζίλ)

Γρανάδα-Εσπανιόλ 0-0

Λα Κορούνια-Μπέτις 2-3
(55΄,60΄ Ρίκι – 38΄,54΄ Ρούμπεν Κάστρο, 76΄ Κάμπελ)

Πολεμώντας στην… αυλή του

Ο Ολυμπιακός του Γιώργου Μπαρτζώκα είναι ο «λάθος» αντίπαλος playoffs. Και η Μπαρτσελόνα χθες βράδυ ήδη κατάλαβε το «γιατί»