Τρίτη 16 Απριλίου 2024
Οι Τράχωνες πήραν το ντέρμπι, ουραγών, καταρρέει ο Παναθηναϊκός

Στο ντέρμπι ουραγών της 5ης αγωνιστικής οι Τράχωνες πήραν σπουδαία νίκη, επικρατώντας δύσκολα του Παναθηναϊκού με 3-0 σετ (26-25, 25-22, 25-22). Νίκες για Μακεδόνες και Ρέθυμνο

Οι «πράσινες» είχαν κεφάλι στο σκορ στο δεύτερο σετ, αλλά δεν μπόρεσαν, προφανώς λόγω απειρίας, να αντέξουν ως το τέλος, όταν η γηπεδούχος ομάδα «καθάριζε» τις φάσεις και πανηγύριζε…

Έτσι, οι νικήτριες ξέφυγαν από τον… πάτο της βαθμολογίας, όπου παραμένει το «τριφύλλι»!

Μετά τις δύο εκτός έδρας νίκες με Παναθηναϊκό και Βριλήσσια, αλλά και την εντός έδρας ήττα που είχε μεσολαβήσει από τον Ηρακλή Κηφισιάς, ο ΟΠΕΡ έψαχνε το πρώτο του «τρίποντο» μπροστά στο κοινό του και τελικά αυτό ήρθε στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής με αντίπαλο το ΔΑΣΩ.

Οι Κρητικές επιβλήθηκαν με 3-0 (25-12, 25-23, 25-16) σε ένα ματς που η αντίσταση της ομάδας του Ωραιοκάστρου ήρθε ουσιαστικά μόνο στο δεύτερο σετ (3-6, 17-15, 25-23).

Με αυτή τη νίκη στο «Μελίνα Μερκούρη» ο ΟΠΕΡ ανέβηκε στην 5η θέση, ενώ το ΔΑΣΩ είναι προτελευταίο.

Δύσκολη αλλά… νίκη για τους Μακεδόνες Αξιού, που πήραν πολύτιμο «τρίποντο» απέναντι στο Μαρκόπουλο με 3-0 (26-24, 25-23, 25-23), σε ένα ματς που και τα τρία σετ κρίθηκαν στον πόντο!

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης πήρε τη δεύτερη νίκη της και με 6 βαθμούς κέρδισε θέσεις στη βαθμολογία, ενώ αυτή του Γιώργου Λυκούδη έμεινε τους 8 και εκτός τετράδας.

Στη διάρκεια του δεύτερου σετ αποχώρησε τραυματίας (χτύπησε στο γόνατο) η Βαρουδάκη και δεν ξαναμπήκε

Μακεδόνες Αξιού (Μανώλης Σκουλικάρης): Μαλιγκάνη 5 (1 άσος, 3/14 επ., 52% υπ., 1 μπλοκ), Δραγουμάνου 12 (3 άσος, 9/23 επ.), Τυφλιώρη 9 (1 άσος, 6/13 επ., 2 μπλοκ), Μερτέκη 23 (1 άσος, 20/35 επ., 29% υπ., 2 μπλοκ), Μεταξά 2 (2 μπλοκ), Βεργίδου 2 (2/2 επ.), Ασλανίδου (λ, 26% υπ.), Φαλέγκα 1 (1 άσος), Μεταξά

Μαρκόπουλο (Γιώργος Λυκούδης): Φουντζήλα 5 (2 άσοι, 1/9 επ., 2 μπλοκ), Νικολαΐδη 1 (1/1 επ.), Νίκιτς 10 (1 άσος, 7/10., 2 μπλοκ), Βαρουδάκη 6 (5/11 επ., 47% υπ., 1 μπλοκ), Κόστιτς 17 (2 άσοι, 14/28 επ., 1 μπλοκ), Γεωργιάδου 5 (1 άσος, 3/9 επ., 1 μπλοκ), Σάκκουλα (λ, 65% υπ.), Ζήση Χ. 2 (2/3 επ., 46% υπ.), Πολυδώρου, Ζήση Π.