Κυριακή 05 Μαϊου 2024
Έτσι κερδίζουν τη Ρωσία... (και) στο μπάσκετ!

Έτσι κερδίζουν τη Ρωσία… (και) στο μπάσκετ!

Τον... δρόμο της νίκης στην Εθνική ποδοσφαίρου, έδειξε η αντίστοιχη του μπάσκετ, η οποία στο πρώτο της φιλικό προετοιμασίας εν όψει του Προολυμπιακού Τουρνουά επικράτησε 66-63 της Ρωσίας στο Κάουνας. Η καλή άμυνα και ο έλεγχος των ριμπάουντ ήταν τα στοιχεία που ξεχώρισαν στο παιχνίδι μας, ενώ πρώτοι σκόρερ ήταν οι Καϊμακόγλου με 15 και Πρίντεζης με 14. Δεν έπαιξαν Σπανούλης, Βουγιούκας και οι «Ιταλοί» Ζήσης, Φώτσης και Μπουρούσης. Την Κυριακή στις 19:30 η Εθνική αντιμετωπίζει στο Κάουνας τη Λιθουανία.

Τον… δρόμο της νίκης στην Εθνική ποδοσφαίρου, έδειξε η αντίστοιχη του μπάσκετ, η οποία στο πρώτο της φιλικό προετοιμασίας εν όψει του Προολυμπιακού Τουρνουά επικράτησε 66-63 της Ρωσίας στο Κάουνας. Η καλή άμυνα και ο έλεγχος των ριμπάουντ ήταν τα στοιχεία που ξεχώρισαν στο παιχνίδι μας, ενώ πρώτοι σκόρερ ήταν οι Καϊμακόγλου με 15 και Πρίντεζης με 14. Δεν έπαιξαν Σπανούλης, Βουγιούκας και οι «Ιταλοί» Ζήσης, Φώτσης και Μπουρούσης. Την Κυριακή στις 19:30 η Εθνική αντιμετωπίζει στο Κάουνας τη Λιθουανία.

Ο Ηλίας Ζούρος ξεκίνησε το παιχνίδι με τους Μάντζαρη, Μπράμο, Παπανικολάου, Καϊμακόγλου και Μαυροειδή στο παιχνίδι με τη Ρωσία του Ντέιβιντ Μπλατ. Μετά το νευρικό ξεκίνημα και των δύο ομάδων, η Εθνική προηγήθηκε με 4-1 και 6-3, με τους Έλληνες να ψάχνουν και να βρίσκουν το εύκολο καλάθι. Η είσοδος του Πρίντεζη στο παρκέ έδωσε λύσεις στην επίθεση για το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα που πάντως έκανε το λάθος με ευκολία (5 στο α’ δεκ.).

Ο πάουερ φόργουορντ του Ολυμπιακού, μείωσε σε 13-12 στα 2,4» πριν το τέλος του δεκαλέπτου, ωστόσο ο Καράσεφ με ένα μακρινό τρίποντο έκανε το 16-12 του 10ου λεπτού με την εκπνοή του χρόνου επίθεσης. Η Εθνική ολοκλήρωσε την α’ περίοδο με 0/4 τρίποντα και 62% στα δίποντα, έναντι 33% των Ρώσων.

Οι αλλαγές στη βασική πεντάδα της Εθνικής συνεχίστηκαν και στη συνέχεια με τον Ηλία Ζούρο να ανανεώνει συνεχώς το σχήμα του. Αυτό έδωσε την ευκαιρία στη Ρωσία, να ξεφεύγει με 10 πόντους διαφορά (22-12) χάρη σε καλάθι του Κιριλένκο.

Τα ψηλά κορμιά των Ρώσων δυσκόλευαν τους Έλληνες διεθνείς και ο Ζούρος πέρασε ξανά τον Καϊμακόγλου στο παρκέ που έδωσε μάχες στις δύο ρακέτες και μείωσε σε 24-18 με έξι συνεχόμενους δικούς του πόντους (16′). Στα 3.29» πριν το τέλος του ημιχρόνου με δύο τρίποντα των Μπράμου και Μάντζαρη, η Ελλάδα ισοφάρισε σε 24-24 και ο Μπλατ κάλεσε τάιμ άουτ.

Ένα επιμέρους 8-0 της Εθνικής έκανε το σκορ 24-32 στο 19′ με τους Έλληνες να πετυχαίνουν όσα τρίποντα δεν είχαν βάλει στο ξεκίνημα του αγώνα, στο β’ δεκάλεπτο (5 τριπ.) και τον Βασιλειάδη να γράφει το 26-35.

Η Εθνική εξακολούθησε να έχει τον έλεγχο των ριμπάουντ και του ρυθμού του αγώνα. Ο Μαυροειδής με δίποντο έκανε το 28-37 στο 22ο λεπτό του αγώνα και παρ’ ότι η Ρωσία μείωσε στους 7 (30-37), οι διεθνείς μας εκτόξευσαν τη διαφορά στους 11 πόντους (32-43 στο 25′) χάρη στους πόντους των Καϊμακόγλου και Παπανικολάου.

Ο ρυθμός εξακολούθησε να είναι πολύ γρήγορος, όμως το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα έβρισκε με μεγαλύτερη ευκολία το καλάθι. Ο Πρίντεζης με βολές στο 28′ έκανε το 37-49 και ο Ηλίας Ζούρος φώναζε στους παίκτες του να πιέσουν ακόμα περισσότερο στην άμυνα τους. Τελικά, οι Ρώσοι μείωσαν σε 42-49, όμως ένα γρήγορο σερί 5-0 έκανε το 42-54 για την Ελλάδα στο 29′ μετά το 7ο εύστοχο τρίποντο της Εθνικής.

Το 44-54 του 30ού λεπτού, έδινε προβάδισμα στην Ελλάδα που πάντως μέσα σε ενάμιση λεπτό χρεώθηκε με 4 φάουλ κι έδωσε από νωρίς το πλεονέκτημα των βολών. Στο 33′ ο Καϊμακόγλου με ωραία προσπάθεια έγραψε το 47-58, όμως οι Ρώσοι βελτίωσαν την άμυνα τους και μείωσαν σε 51-58 ένα δίλεπτο αργότερα. Όποτε της το επέτρεπαν οι Ρώσοι, η Εθνική έτρεχε στον αιφνιδιασμό. Ο Καϊμακόγλου συνέχισε να σκοράρει και έκανε το 53-64 στο 37′.

Δεκάλεπτα: 16-12, 26-35, 44-54, 63-66.

Ρωσία (Μπλατ): Σβεντ 6 (1), Πονκρασόφ 5 (1), Κιριλένκο 9, Μόνια 11, Καρασόφ 6 (2), Φριτζόν 6, Κάουν 7, Μοζγκόφ 4, Αντόνοφ 4, Βορόνοφ 2, Βιάλτσεφ 3 (1).

Ελλάδα (Ζούρος): Βασιλειάδης 9 (3), Μάντζαρης 3 (1), Σλούκας, Καλάθης, Μπράμος 3 (1), Πρίντεζης 14, Παπανικολάου 8 (2), Σαρικόπουλος, Μαυροειδής 8, Καϊμακόγλου 15, Καββαδάς 6 (εκτός δωδεκάδας ο Σπανούλης, δεν αγωνίστηκε ο Βουγιούκας).

Διαιτητές: Γκούντας, Πασκεβίτσιους, Μαλέτσκας (Λιθουανία).

Newsroom ΑΛΤΕΡ ΕΓΚΟ

Η Χιρόνα «καθάρισε» την Μπαρτσελόνα με ανατροπή και έστεψε και μαθηματικά τη Ρεάλ (4-2)

Η Χιρόνα αν και βρισκόταν πίσω στο σκορ στο ημίχρονο, τελικά έκανε την ανατροπή απέναντι στην Μπαρτσελόνα και πήρε το καταλανικό ντέρμπι (4-2).