Δείτε τη λίστα των βουλευτών που εκλέγονται ανά κόμμα στις περισσότερες εκλογικές περιφέρειες της χώρας, σύμφωνα με τα στοιχεία του υπουργείου Εσωτερικών.

Α’ Αθηνών

ΣΥΡΙΖΑ: Αλέξης Τσίπρας, Ζωή Κωνσταντοπούλου (11.500 σταυρούς), Νίκος Βούτσης (8.500 σταυρούς).
ΝΔ: Ολγα Κεφαλογιάννη (πάνω από 17.000 σταυρούς), Δημήτρης Αβραμόπουλος, Νικήτας Κακλαμάνης, Φωτεινή Πιπιλή, Βασίλης Κικίλιας, Παναγιώτης Μηταράκης, Προκόπης Παυλόπουλος, Ανδρέας Ψυχάρης.
ΠΑΣΟΚ: Κώστας Σκανδαλίδης (πάνω από 13.000 σταυρούς).
Ανεξάρτητοι Ελληνες: Έλενα Κουντουρά (11.000 σταυρούς).
Χρυσή Αυγή: Νίκος Μιχαλολιάκος, Γιάννης Βουλδής (4.800 σταυρούς).
ΚΚΕ: Λιάνα Κανέλλη (17.500 σταυρούς).
Δημοκρατική Αριστερά: Γιάννης Πανούσης.

Β’ Αθηνών

ΣΥΡΙΖΑ: Σοφία Σακοράφα (πάνω από 69.000 σταυρούς), Παναγιώτης Κουρουμπλής (πάνω από 51.000 σταυρούς), Δημήτρης Παπαδημούλης, Γιάννης Δραγασάκης, Ρένα Δούρου, Δημήτρης Στρατούλης, Νάντια Βαλαβάνη, Πέτρος Τατσόπουλος, Ευκλείδης Τσακαλώτος.
ΝΔ: Κυριάκος Μητσοτάκης, Κωστής Χατζηδάκης, Σοφία Βούλτεψη, Μιλτιάδης Βαρβιτσιώτης, Αργύρης Ντινόπουλος, Αδωνις Γεωργιάδης, Βαγγέλης Μεϊμαράκης, Αρης Σπηλιωτόπουλος, Γεράσιμος Γιακουμάτος, Πάνος Παναγιωτόπουλος, Αννα Καραμανλή, Βύρων Πολύδωρας, Κατερίνα
Παπακώστα, Γιάννης Παπαθανασίου.
ΠΑΣΟΚ:
Ανδρέας Λοβέρδος (39.500 σταυρούς), Μιχάλης Χρυσοχοΐδης, Μίμης Ανδρουλάκης, Απόστολος Κακλαμάνης.
Ανεξάρτητοι Ελληνες: Πάνος Καμμένος, Γιάννης Δημαράς (38.000 σταυρούς), Βασίλης Καπερνάρος, Γιάννης Μανώλης, Παύλος Κοντογιαννίδης.
ΚΚΕ: Αλέκα Παπαρήγα, Σπύρος Χαλβατζής (26.400 σταυροί), Λίνα Κροκίδη, Χρήστος Κατσώτης.
Χρυσή Αυγή: Νίκος Μιχαλολιάκος, Ελένη Ζαρούλια, Γεώργιος Γερμένης.
Δημοκρατική Αριστερά: Φώτης Κουβέλης, Γρηγόρης Ψαριανός (16.000 σταυρούς), Οδυσσέας Βουδούρης (6.000 σταυρούς).

Περιφέρεια Αττικής

ΣΥΡΙΖΑ: Αλέξης Μητρόπουλος (19.000 σταυρούς), Νάσος Αθανασίου.
ΝΔ: Μάκης Βορίδης (17.000 σταυρούς), Γεωργία Μαρτίνου, Γιώργος Βλάχος, Θανάσης Μπούρας.
ΠΑΣΟΚ: Εύη Χριστοφιλοπούλου (8.500 σταυρούς).
Ανεξάρτητοι Ελληνες: Παύλος Χαϊκάλης (17.000 σταυρούς), Ευγενία Αρβανίτη-Πρεβεζάνου.
Χρυσή Αυγή: Ηλίας Κασιδιάρης (14.000 σταυρούς).
ΚΚΕ: Ιωάννης Γκιόκας (12.000 σταυρούς).
Δημοκρατική Αριστερά: Βασίλης Οικονόμου (πάνω από 4.000 σταυρούς).

Α’ Πειραιώς

ΣΥΡΙΖΑ: Θοδωρής Δρίτσας (πάνω από 9.400 σταυρούς).
ΝΔ: Κωνσταντίνος Αρβανιτόπουλος (σχεδόν 8.600 σταυρούς).
Ανεξάρτητοι Ελληνες: Παναγιώτης Μελάς (σχεδόν 7.400 σταυροί).
Χρυσή Αυγή: Νικόλαος Κουζήλος.
ΚΚΕ: Ελπίδα Παντελάκη (5.000 σταυροί).
Δημοκρατική Αριστερά: Μαρία Ρεπούση (1.600 σταυρούς).

Β’ Πειραιώς

ΝΔ: Γιάννης Τραγάκης.
ΠΑΣΟΚ: Δημήτρης Λιντζέρης.
ΣΥΡΙΖΑ: Παναγιώτης Λαφαζάνης (πάνω από 15.000 σταυρούς), Ευγενία Βαμβακά.
Ανεξάρτητοι Ελληνες: Ιωάννης Κουράκος.
ΚΚΕ: Διαμάντω Μανωλάκου.
Χρυσή Αυγή: Ιωάννης Λαγός.
Δημοκρατική Αριστερά: Μαρία Γιαννακάκη.

Α’ Θεσσαλονίκης
(με καταμετρημένους τους σταυρούς περίπου στα μισά εκλογικά τμήματα)

ΣΥΡΙΖΑ: Τάσος Κουράκης, Ιωάννα Γαϊτάνη, Γιάννης Αμανατίδης.
ΝΔ: Κώστας Καραμανλής, Κώστας Γκιουλέκας, Σταύρος Καλαφάτης, Γιάννης Ιωαννίδης, Ελενα Ράπτη και Γιώργος Ορφανός.
Ανεξάρτητοι Ελληνες: Χάρης Αηδονόπουλος, Χρυσούλα Γιαταγάνα.
ΠΑΣΟΚ: Ευάγγελος Βενιζέλος.
ΚΚΕ: Γιάννης Ζιώγας, Θεοδόσης Κωνσταντινίδης.
Χρυσή Αυγή: Αντώνης Γρέγος.
Δημοκρατική Αριστερά: Ασημίνα Ξηροτύρη.

Β’ Θεσσαλονίκης
(με καταμετρημένα τα τρία πέμπτα των εκλογικών τμημάτων)

ΝΔ: Θόδωρος Καράογλου.
ΣΥΡΙΖΑ: Λίτσα Αμανατίδου.
Ανεξάρτητοι Ελληνες: Απόστολος Χαρουπάκης.
ΠΑΣΟΚ: Χάρης Τσιόκας.
ΚΚΕ: Ελένη Γερασιμίδου.
Χρυσή Αυγή: Πολύβιος Ζησιμόπουλος.
ΔΗΜΑΡ: Αικατερίνη Μάρκου.

Ημαθία

ΠΑΣΟΚ: Αγγελος Τόλκας.
ΣΥΡΙΖΑ: Ξανθίππη Καρανίκα.
Ανεξάρτητοι Ελληνες: Κώστας Γιοβανόπουλος.
ΚΚΕ: Ιωάννα Σοφρόνωφ.

Κιλκίς

ΝΔ: Γιώργος Γεωργαντάς.
ΠΑΣΟΚ: Θόδωρος Παραστατίδης.
ΣΥΡΙΖΑ: Ειρήνη Αγαθοπούλου.

Πέλλα

ΝΔ: Γιώργος Καρασμάνης (με 10.475 σταυρούς), Διονύσης Σταμενίτης (με 9.331 σταυρούς).
ΠΑΣΟΚ: Θεοδώρα Τζάκρη
Ανεξάρτητοι Ελληνες: Αθανάσιος Γραμματικόπουλος.

Πιερία

ΝΔ: Κώστας Κουκοδήμος, Γιώργος Κωνσταντόπουλος, Δημήτριος Χριστογιάννης.
Ανεξάρτητοι Ελληνες: Ευγένιος Παπαδόπουλος.

Σέρρες

ΝΔ: Μενέλαος Βλάχβενης, Φωτεινή Αραμπατζή, Θεοφάνης Λεονταρίδης.
ΠΑΣΟΚ: Μάρκος Μπόλαρης.
Ανεξάρτητοι Ελληνες: Μαρία Κόλλια.
Χρυσή Αυγή: Νικήτας Σιώνης.
ΔΗΜΑΡ: Ευάγγελος Φωτίου.

Χαλκιδική

ΝΔ: Ευθύμιος Καρανάσιος.
ΠΑΣΟΚ: Γιάννης Δριβελέγκας.
ΣΥΡΙΖΑ: Αικατερίνη Ιγγλέζη.

Γρεβενά

ΝΔ: Τιμολέων Κοψαχείλης.

Καστοριά

ΝΔ: Μαρία Αντωνίου.
Ανεξάρτητοι Ελληνες: Συμεών Κουμπάνης.

Κοζάνη

ΝΔ: Γιώργος Κασαπίδης.
ΠΑΣΟΚ: Πάρις Κουκουλόπουλος.
Ανεξάρτητοι Ελληνες: Ραχήλ Μακρή.
ΚΚΕ: Κωνσταντίνος Σταμπολίδης.
ΔΗΜΑΡ: Θεόδωρος Τσικαρδάνης.

Φλώρινα

ΝΔ: Ευστάθιος Κωνσταντινίδης.
ΠΑΣΟΚ: Νικόλαος Σαμαράς.

Ροδόπη

ΝΔ: Ευριπίδης Στυλιανίδης
ΣΥΡΙΖΑ: Αϊχάν Καραγιουσούφ.
ΠΑΣΟΚ: Αχμέτ Χατζηοσμάν

Ξάνθη

ΠΑΣΟΚ: Δημήτρης Σαλτούρος
ΝΔ: Αλέξανδρος Κοντός
ΣΥΡΙΖΑ: Χουσεΐν Ζεϊμπέκ

Εβρος

ΝΔ: Κυριάκος Γεροντόπουλος, Αλέξανδρος Δερμετζόπουλος.
ΠΑΣΟΚ: Γιώργος Ντόλιος.
Ανεξάρτητοι Έλληνες: Μαρίνος Ουζουνίδης (εκτός κι αν επιλέξει την έδρα ο Πάνος Καμμένος).

Λάρισα

ΝΔ: Μάξιμος Χαρακόπουλος, Χρήστος Κέλλας.
ΣΥΡΙΖΑ: Ηρώ Διώτη.
ΠΑΣΟΚ: Φίλιππος Σαχινίδης.
ΚΚΕ: Γιώργος Λαμπρούλης.
Ανεξάρτητοι Ελληνες: Χρήστος Ζώης.
Δημοκρατική Αριστερά: Θωμάς Ψύρρας.
Χρυσή Αυγή: Χρυσοβαλάντης Αλεξόπουλος

Μαγνησία

ΝΔ: Αθανάσιος Νάκος.
ΚΚΕ: Απόστολος Νάννος.
Ανεξάρτητοι Ελληνες: Μαρίνα Χρυσοβελώνη.
Χρυσή Αυγή: Παναγιώτης Ηλιόπουλος

Καρδίτσα

ΝΔ: Κώστας Τσιάρας, Ασημίνα Σκόνδρα, Σπύρος Ταλιαδούρος.
ΣΥΡΙΖΑ: Νίκος Μιχαλάκης,
ΚΚΕ: Βαγγέλης Μπούτας.

Τρίκαλα

ΝΔ: Ηλίας Βλαχογιάννης, Κώστας Σκρέκας
ΠΑΣΟΚ: Γιώργος Οικονόμου
ΚΚΕ: Αχιλλέας Κανταρτζής
Δημοκρατική Αριστερά: Γιώργος Κυρίτσης

Ιωαννίνα

ΝΔ: Κώστας Τασούλας, Σταύρος Καλογιάννης.
ΠΑΣΟΚ: Μιχάλης Κασσής.
ΣΥΡΙΖΑ: Χρήστος Μαντάς.
ΚΚΕ: Νίκος Εξαρχος.

Θεσπρωτία

ΝΔ: Αντώνης Μπέζας.

Αρτα

ΝΔ: Γιώργος Στύλιος.
ΠΑΣΟΚ: Χρήστος Γκόκας.
ΣΥΡΙΖΑ: Ολγα Γεροβασίλη.

Πρέβεζα

ΝΔ: Δημήτρης Τσουμάνης.
ΠΑΣΟΚ: Βασίλης Ιωάννου

Αιτωλοακαρνανία

ΝΔ: Μάριος Σαλμάς, Κων/νος Καραγκούνης.
ΠΑΣΟΚ: Θανάσης Μωραίτης.
ΣΥΡΙΖΑ: Γιώργος Βαρεμένος.
ΚΚΕ: Νικόλαος Μωραΐτης.
ΔΗΜΑΡ: Φώτης Κουβέλης (ή Νίκη Φούντα).
Χρυσή Αυγή: Κων/νος Μπαρμπαρούσης.
Ανεξάρτητοι Ελληνες: Δημήτρης Σταμάτης.

Αχαΐα

ΝΔ: Αθανάσιος Νταβλούρος, Νικόλαος Νικολόπουλος.
ΣΥΡΙΖΑ: Αλέξης Τσίπρας, Μαρία Κανελλοπούλου.
ΠΑΣΟΚ: Γιώργος Παπανδρέου.
ΔΗΜΑΡ: Νίκος Τσούκαλης.
ΚΚΕ: Νικόλαος Καραθανασόπουλος.
Ανεξάρτητοι Ελληνες: Γεώργιος Νταβρής (ακολουθεί με 120 ψήφους λιγότερους η Σπυριδούλα Αναγνωστοπούλου).
Χρυσή Αυγή: Μιχαήλ Αβράμης.

Ηλεία

ΝΔ: Κων/νος Τζαβάρας, Διονυσία-Θεοδώρα Αυγερινοπούλου.
ΣΥΡΙΖΑ: Ευσταθία Γεωργοπούλου-Σαλτάρη.
ΠΑΣΟΚ: Γιάννης Κουτσούκος.
Ανεξάρτητοι Ελληνες: Ιωάννης Κωνσταντόπουλος.
Χρυσή Αυγή: Νικόλαος Κρέσπης.

Φθιώτιδα

ΝΔ: Χρήστος Σταϊκούρας.
ΠΑΣΟΚ: Νίκος Τσώνης.
ΣΥΡΙΖΑ: Βασίλης Κυριακάκης.
Ανεξάρτητοι Ελληνες: Θόδωρος Χειμάρας.
Χρυσή Αυγή: Απόστολος Γκλέτσος.

Ευρυτανία

ΝΔ: Κώστας Κοντογεώργος.

Φωκίδα

ΝΔ: Ασπασία Μανδρέκα.

Βοιωτία

ΝΔ: Γιάννης Καράμπελας, Ανδρέας Κουτσούμπας, Βαγγέλης Μπασιάκος.
ΣΥΡΙΖΑ: Γιάννης Στάθας.

Εύβοια

ΣΥΡΙΖΑ: Βαγγέλης Αποστόλου.
ΠΑΣΟΚ: Συμεών Κεδίκογλου.
ΚΚΕ: Γιώργος Μαρίνος.
ΔΗΜΑΡ: Δημήτρης Αναγνωστάκης.
Ανεξάρτητοι Ελληνες: Κώστας Μαρκόπουλος.
Χρυσή Αυγή: Νικόλαος Μίχος.

Δωδεκάνησα

ΝΔ: Βασίλης Υψηλάντης, Εμμανουήλ Κονσόλας, Ιωάννης Παπάς.
Ανεξάρτητοι Ελληνες: Τσαμπίκα (Μίκα) Ιατρίδη.
ΠΑΣΟΚ: Δημήτρης Κρεμαστινός.

Κυκλάδες

ΝΔ: Ιωάννης Βρούτσης.
ΣΥΡΙΖΑ: Νίκος Συρμαλένιος.
Ανεξάρτητοι Ελληνες: Μάριος Βουτσίνος

Λέσβος-Λήμνος

ΝΔ: Παύλος Βογιατζής.
ΚΚΕ: Δημήτρης Καραγιάννης.
ΣΥΡΙΖΑ: Ιωάννης Ζερδελής.

Σάμος

ΚΚΕ: Δημήτρης Μαυρατζώτης.

Χίου

ΝΔ: Κων/νος Μουσουρούλης.
ΠΑΣΟΚ: Κων/νος Τριαντάφυλλος.

Κεφαλληνία-Ιθάκη

ΣΥΡΙΖΑ: Αφροδίτη Θεοπεφτάτου.

Κέρκυρα

ΣΥΡΙΖΑ: Στέφανος Σαμοΐλης.
ΚΚΕ: Μπάμπης Χαραλάμπους.
ΝΔ: Νίκος Δένδιας (προηγείτο κατά μικρό αριθμό σταυρών του συνυποψηφίου του Στέφανου Γκίκα)

Λευκάδα

ΝΔ: Θοδωρής Σολδάτος

Ζάκυνθος

ΝΔ: Διονύσης Γάσπαρος

Χανιά

ΝΔ: Μανούσος Βολουδάκης, Κυριάκος Βιρβιδάκης, Κώστας Γύπαρης.
ΣΥΡΙΖΑ: Γιώργος Σταθάκης.

Ρέθυμνο

ΠΑΣΟΚ: Μανώλης Οθωνας.
ΣΥΡΙΖΑ: Ανδρέας Ξανθός.

Ηράκλειο

ΝΔ: Μανώλης Κεφαλογιάννης, Μάξιμος Σενετάκης, Γιώργος Δεικτάκης.
ΠΑΣΟΚ: Βασίλης Κεγκέρογλου.
ΣΥΡΙΖΑ: Μιχάλης Κριτσωτάκης.
ΔΗΜΑΡ: Γιάννης Μιχελογιαννάκης.
Ανεξάρτητοι Ελληνες: Μαρία Νότη.
ΚΚΕ: Μανώλης Συντιχάκης

Λασίθι

ΠΑΣΟΚ: Μιχάλης Καρχιμάκης.
ΝΔ: Γιάννης Πλακιωτάκης.

Μεσσηνία

ΝΔ: Ιωάννης Λαμπρόπουλος, Δημήτρης Σαμπαζιώτης (δεν θα εκλεγεί αν επιλέξει την έδρα ο Αντώνης Σαμαράς).
ΠΑΣΟΚ: Νάντια Γιαννακοπούλου.
ΣΥΡΙΖΑ: Θανάσης Πετράκος.
Χρυσή Αυγή: Δημήτρης Κουκούτσης

Αργολίδα

ΝΔ: Γιάννης Ανδριανός.
ΠΑΣΟΚ: Γιάννης Μανιάτης.
ΣΥΡΙΖΑ: Δημήτρης Κοδέλας.

Λακωνία

ΝΔ: Θανάσης Δαβάκης.
ΠΑΣΟΚ: Λεωνίδας Γρηγοράκος.
ΣΥΡΙΖΑ: Σταύρος Αραχωβίτης.

Αρκαδία

ΝΔ: Ανδρέας Λυκουρέντζος.
ΠΑΣΟΚ: Οδυσσέας Κωνσταντινόπουλος.
ΣΥΡΙΖΑ: Κώστας Ζαχαριάς.

Κορινθία
ΝΔ: Νίκος Ταγαράς, Χρήστος Δήμας.

ΣΥΡΙΖΑ: Μαρία Θελερίτη.
Χρυσή Αυγή: Ευστάθιος Μπούκουρας.

Newsroom ΑΛΤΕΡ ΕΓΚΟ

Γράψτε το σχόλιό σας

Ακολουθήστε το in.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, στο in. gr