Σημαντική νίκη στη μάχη για την παραμονή στην Σούπερ Λιγκ σημείωσε ο ΠΑΣ Γιάννινα επί του Παναιτωλικού στους Ζωσιμάδες για την 19η αγωνιστική, επικρατώντας με 1-0 και σκόρερ τον Βίλα, ο οποίος πέρασε στον αγώνα ως αλλαγή.

Λάθη και φτωχό θέαμα, χωρίς φάσεις και ποιοτικό ποδόσφαιρο, ήταν τα στοιχεία που κυριάρχησαν στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης του ΠΑΣ Γιάννινα με τον Παναιτωλικό.

Χωρίς να προσφέρουν ποδόσφαιρο υψηλών επιδόσεων οι δύο ομάδες πήραν το δρόμο προς τα αποδυτήρια στο 0-0. Μοναδική καλή στιγμή του πρώτου ημιχρόνου ήταν αυτή του 19ου λεπτού, όταν ο Ρότσα σεντράρε, ο Καμαρά κέρδισε την κεφαλιά, αλλά δεν κατάφερε να παραβιάσει την εστία του Κηπουρού.

Χωρίς ευκαιρίες κύλησαν και τα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου, παρά το γεγονός ότι ο ΠΑΣ είχε την αριθμητική υπεροχή από το 55ο λεπτό του αγώνα, όταν ο Σιόντης αντίκρισε δεύτερη κίτρινη και αποβλήθηκε.

Ωστόσο, στο 71΄ ήρθε η λύτρωση για τους γηπεδούχους. Οι Γιαννιώτες κέρδισαν φάουλ σε καλή θέση, ο Ντε Βινσέντι το εκτέλεσε με την μπάλα να κοντράρει στο τείχος και να χτυπά στο οριζόντιο δοκάρι του Τσενάμο, αλλά ο Βίλα στάθηκε τυχερός, κέρδισε την μπάλα μετά από αδράνεια της αντίπαλης άμυνας και πλασάροντας διαμόρφωσε το τελικό 1-0.

Διαιτητής: Σπάθας (Πειραιά)

Κίτρινες: Λίλα, Σκούφαλης, Ζαραδούκας – Ντολεζάι, Σιόντης, Ετζενγκέλε

Κόκκινες: Σιόντης (2η κίτρινη)

ΠΑΣ Γιάννινα (Αγγελος Αναστασιάδης): Κηπουρός, Κώτσιος, Πάντος, Ζαραδούκας (69’ Μιχαήλ), Πατσατζόγλου, Βάντερσον, Ντε Βινσέντι, Λίλα, Σκούφαλης (94’ Ντάσιος), Γεωργίου, Μπακαγιόκο (46’ Βίλα).

Παναιτωλικός (Μπάμπης Τεννές): Τσενάμο, Παλαιολόγος, Γκόλιας, Ντολεζάι, Εντζεγκουέλε, Μητρόπουλος, Σιόντης, Ρότσα (78’ Μπουμάλ), Ονουάτσι (67’ Μουμίν), Θεοδωρίδης (56’ Χαριστέας), Καμαρά.