Στόχος επετεύχθη για τον ΠΑΟΚ, 1-0 τη Φενέρμπαχτσε

Με γκολ του Βιεϊρίνια στο 19ο λεπτό, ο ΠΑΟΚ επικράτησε 1-0 της Φενέρμπαχτσε στο γήπεδο της Τούμπας και πραγματοποίησε το πρώτο βήμα για πρόκριση στους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ. Η ομάδα του Παύλου Δερμιτζάκη καλείται πλέον να διαφυλάξει τη νίκη της στη ρεβάνς των πλέι οφ της διοργάνωσης, που θα γίνει στις 26 Αυγούστου στην Τουρκία.

Το καλό πρώτο ημίχρονο που έκανε και με τον Αγιαξ επανάλαβε ο ΠΑΟΚ, στριμώχνοντας την Φενερμπαχτσέ από την αρχή του αγώνα. Με την πίεση να ξεκινάει από ψηλά, εγκλώβισε τους τούρκους που δεν μπορούσαν να αναπτυχθούν και κλέβοντας μπάλες έβγαινε στην επίθεση, ψάχνοντας ένα γρήγορο γκολ. Κάτι που τελικά κατάφερε με τον Βιεϊρίνια στο 19′, όταν ο πορτογάλος με δυνατό μονοκόμματο νίκησε τον Ντεμιρέλ και έβαλε φωτιά στην Τούμπα.

Με την ορμή του κόσμου και τον ενθουσιασμό του γκολ, ο Δικέφαλος έφερε τo παιχνίδια στα μέτρα του και με ανάπτυξη κυρίως από τα αριστερά με Λίνο-Βιεϊρίνια δημιούργησε τρεις καλές ευκαιρίες. Από μία οι Βιεϊρίνια, Σαλπιγγίδης και αποκορύφωμα αυτή του Μουσλίμοβιτς στο 45′, όταν οι τούρκοι έδιωξαν πάνω από την γραμμή.

Αμυντικά, ο ΠΑΟΚ ήταν καλά στημένος, δεν άφησε κενούς χώρους και με εξαίρεση ένα καλό σουτ του Σάντος δεν απειλήθηκε. Σημαντικό ρόλο σ’ αυτό έπαιξε το γεγονός ότι διατηρούσε την μπάλα στην κατοχή του, με χαρακτηριστικό το 62-38 κατοχής, που καταγράφηκε γύρω στο 40′ του ημιχρόνου.

Μουδιασμένος μπήκε στην επανάληψη ο ΠΑΟΚ, κάτι που εκμεταλλεύτηκαν οι παίκτες του Κοτσαμάν μεταφέροντας το παιχνίδι προς την περιοχή των γηπεδούχων. Κι ενώ οι ασπρόμαυροι έδειχναν να ισορροπούν μετά από δύο καλές στιγμές με απευθείας εκτελέσεις φάουλ των τούρκων, ο Βιτόλο δέχθηκε δεύτερη κίτρινη κάρτα και αποβλήθηκε στο 57′, δυσχεραίνοντας το έργο των συμπαικτών του.

Εχοντας πλέον τον αριθμητικό πλεονέκτημα, η Φενερμπαχτσέ κυριάρχησε, με τους παίκτες του Δερμιτζάκη να κλείνονται γύρω από την περιοχή του Κρέσιτς, προσπαθώντας να διαφυλάξουν το προβάδισμά τους. Η κατοχή ήταν πλέον συντριπτικά υπέρ των τούρκων (70-30), χωρίς πάντως να μπορούν να διασπάσουν την σκληροτράχηλη αμυντική διάταξη του ΠΑΟΚ.

Στα τελευταία λεπτά έσπασαν καρδιές, αφού ο Παπάζογλου στο 90′ έχασε κλασική ευκαιρία, ενώ ένα λεπτό αργότερα ο Κρέσιτς κράτησε ανέπαφη την εστία του σε τετ α τετ του Τοπούζ. Μία απόκρουση που χάρισε στον ΠΟΑΚ τη νίκη, δίνοντας του μικρό προβάδισμα εν όψει της ρεβάνς.

Το φιλμ του αγώνα

Έναρξη

4′ Ο Αλεξ εκτελεί φάουλ από τα αριστερά, ο Λουγκάνο πιάνει την κεφαλιά αλλά στέλνει την μπάλα άουτ

6′ Κίτρινη κάρτα στον Ερκίν (Φενέρμπαχτσε)

6′ Μακρινό σουτ του Ίβιτς που είναι όμως αρκετά άστοχο

13′ Δυνατό σουτ του Βιτόλο, η μπάλα καταλήγει άουτ

14′ Ο Γκαρσία εκτελεί φάουλ από τα δεξιά αλλά ο Μαλεζάς δεν καταφέρνει να πιάσει την κεφαλιά μέσα στα καρέ της Φενέρ

19′ ΓΚΟΛ 1-0 Σέντρα του Μπουσαϊντί από τα δεξιά, ο Σάντος προπαθεί να διώξει με κεφαλιά αλλά η μπάλα καταλήγει στα πόδια του Βιεϊρίνια, ο οποίος με ξερό σουτ τη στέλνει στα δίχτυα του Βολκάν

22′ Η Φενέρμπαχτσε προσπαθεί να απαντήσει άμεσα και πιέζει τα καρέ του ΠΑΟΚ. Αριστερό δυνατό σουτ από τον Σάντος, αποκρούει ο Κρέσιτς, η άμυνα του ΠΑΟΚ πιέχει αλλά τελικά διώχνει

26′ Ο Γκαρσία από την περιοχή του κέντρου βρίσκει υποδειγματικά στη μικρή περιοχή της τουρκικής ομάδας τον Βιεϊρίνια, που κατεβάζει όμορφα την μπάλα όμως το πλασέ του καταλήγει άουτ

27′ Ο Ιμπραΐμοβιτς πέφτει στην περιοχή της «Φενέρ» μετά από «αγκάλιασμα» του Λουγκάνο και διαμαρτύρεται για πέναλτι, όμως ο διαιτητής υποδεικνύει επιθετικό φάουλ

27′ Κίτρινη κάρτα στον Σεντούρκ (Φενέρμπαχτσε)

28′ Ο Λίνο από τα αριστερά προσπαθεί να βρει τον Σαλπιγγίδη στο κέντρο της τουρκικής άμυνας, όμως ο τελευταίος δεν προλαβαίνει να κάνει την προβολή από πλεονεκτική θέση

30′ Ηλικιωμένος φίλαθλος του ΠΑΟΚ μεταφέρεται εκτός γηπέδου με φορείο

37′ Μετά σέντρα του Ίβιτς, ο Μουσλίμοβιτς προσπαθεί να στείλει την μπάλα στα δίχτυα, όμως η μπάλα περνά παράλληλα από τη γραμμή του τέρματος

44′ Κίτρινη κάρτα στον Λουγκάνο (Φενέρμπαχτσε)

45’+ Ο Μουσλίμβιτς βρίσκεται μόνος απέναντι από τον Βολκάν, που αποκρούει το σουτ του επιθετικού του ΠΑΟΚ και στη συνέχεια αμυντικός της φιλοξενούμενης ομάδας διώχνει πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή

Τέλος του α’ ημιχρόνου

Έναρξη β’ ημιχρόνου

46′ Αλλαγή παίκτη για τη Φενέρμπαχτσε: Ο Νιάγκ στη θέση του Σεντούρκ

49′ Αστοχη έξοδος του Κρέσιτς μετά από σέντρα, με τρίτη (!) προσπάθεια ο τερματοφύλακας του ΠΑΟΚ διώχνει προ του Νιάνγκ

50 Οπαδοί της Φενέρμπαχτσε έχουν ανάψει περίπου 50 πυρσούς!

51′ Κίτρινη κάρτα στον Βιτόλο (ΠΑΟΚ)

51′ Ευθύβολο σουτ του Τοπούζ, ο Κρέσιτς διώχνει σε κόρνερ

52′ Νέα απόκρουση από τον Κρέσιτς, μετά από σουτ του Σέλτζουκ

57′ ΑΠΟΒΟΛΗ Δεύτερη κίτρινη κάρτα στον Βιτόλο για επικίνδυνο παιχνίδι προ του Νιανγκ

59′ Αλλαγή παίκτη για τον ΠΑΟΚ: Ο Σορλέν στη θέση του Μουσλίμοβιτς

68′ Σουτ του Σορλέν από τα αριστερά της τουρκικής περιοχής, η μπάλα καταλήγει άουτ

69′ Πλασέ του Σελτζούκ, μπλοκάρει ο Κρέσιτς

74′ Κίτρινη κάρτα στον Σάντος (Φενέρμπαχτσε)

77′ Αλλαγή παίκτη για τον ΠΑΟΚ: ο Φιλομένο στη θέση του Ίβιτς

80′ Αλλαγή παίκτη για τη Φενέρμπαχτσε: Ο Ουνάλ στη θέση του Σέλτσουκ

85′ Αλλαγή παίκτη για τον ΠΑΟΚ: ο Παπάζογλου στη θέση του Σαλπιγγίδη

89′ Σουτ του Φιλομένο, η μπάλα καταλήγει άουτ

90′ Μεγάλη ευκαιρία χαμένη για τον ΠΑΟΚ< με τον Παπάζογλου να αστοχεί εξ επαφής

92′ Ο Κρέσιτς σώζει την εστία του από παραβίαση. Ο τερματοφύλακας του ΠΑΟΚ απέκρουσε την μπάλα σε τετ-α-τετ με τον Οκούζ

Τέλος του αγώνα

Οι συνθέσεις:

ΠΑΟΚ (Παύλος Δερμιτζάκης): Κρέσιτς, Λίνο, Κοντρέρας, Μαλεζάς, Μπουσαϊντι, Γκαρσία, Βιτόλο, Ιβιτς (77’ Φιλομένο), Σαλπιγγίδης (85’ Παπάζογλου), Βιεϊρίνια, Μουσλίμοβιτς (60’ Σορλέν)

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Αϊκούτ Κοτσαμάν): Ντεμιρέλ Βολκάν, Λουγκάνο, Ιλχάν, Αλεξ, Μπαρόνι, Σελτσούκ (80’ Ουνάλ), Σεμίχ Σεντούρκ (46’ Νιάνγκ), Σάντος, Τοπούζ, Γκιονούλ, Ερκίν (70’ Οζέρ)

Διαιτητής: Μάνουελ Γκρέφε
Βοηθοί: Φόλκερ Βέτσελ, Μάρκους Χάικερ
Τέταρτος: Φέλιξ Σβάιερ

Newsroom ΑΛΤΕΡ ΕΓΚΟ

LIVE: Τενερίφη – Περιστέρι

Παρακολουθήστε live στις 19:00 την εξέλιξη της αναμέτρησης Τενερίφη – Περιστέρι για τον ημιτελικό του Final Four του Basketball Champions League. Tηλεοπτικά από Cosmote Sports 4.