Ηρακλής Περιστερίου και Ευριπίδαι Ανω Λιοσίων πρωταθλητές στην ελληνορωμαϊκή πάλη

Ο Ηρακλής Περιστερίου κατέκτησε τον τίτλο στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα ελληνορωμαϊκής πάλης ανδρών, καθώς συγκέντρωσε 43 βαθμούς, έναντι 39 του περυσινού κατόχου του τίτλου, Ολυμπιακού, και 31 του Παλαιστικού Ομίλου Πρωταθλητών Χαλκίδας. Στις γυναίκες, η ομάδα των Ευπιρίδων Ανω Λιοσίων κατέκτησε την πρώτη θέση.

66

Ο Ηρακλής Περιστερίου κατέκτησε τον τίτλο στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα ελληνορωμαϊκής πάλης ανδρών, που διεξήχθη στο κλειστό γυμναστήριο «Γ. Κακούρης», καθώς συγκέντρωσε 43 βαθμούς, έναντι 39 του περυσινού κατόχου του τίτλου, Ολυμπιακού, και 31 του Παλαιστικού Ομίλου Πρωταθλητών Χαλκίδας.

Στις γυναίκες, η ομάδα των Ευπιρίδων Ανω Λιοσίων κατέκτησε την πρώτη θέση. Συγκέντρωσε 18 βαθμούς, αφήνοντας στη δεύτερη θέση τον Ατλαντα Καλλιθέας με 12 βαθμούς και στην 3η τον Γυμναστικό Όμιλο Μακεδόνων με 11 βαθμούς.

Ο τελικός των τελικών και η έκπληξη

Η κατηγορία των 120 κιλών ήταν αυτή που έκλεψε την παράσταση. Ο Παναγιώτης Παπαδόπουλος του Παλαιστικού Ομίλου Πρωταθλητών Χαλκίδας έφτασε σε μια μεγαλειώδη όσο και δύσκολη νίκη επί του Ξενοφώντα Κουτσιούμπα, με 6-4 (3-1, 1-2, 2-1), διαψεύδοντας τα προγνωστικά που ήθελαν τον αθλητή του Ολυμπιακού ως το μεγάλο φαβορί.

Η νίκη του Μακεδόνα παλαιστή ήρθε εντυπωσιακά, αφού σε δύο περιπτώσεις κατάφερε να πετύχει δύο «γυρίσματα» επί του Κουτσιούμπα και να δώσει ακόμη μεγαλύτερη διάσταση στη νίκη του.

Κουτσιούμπας εναντίον Κουτσιούμπα…

Από τη στιγμή που ο Αγγελος και ο Κώστας Κουτσιούμπας έφτασαν στο σημείο να αγωνίζονται στην ίδια κατηγορία βάρους, η μεταξύ τους αναμέτρηση σε κάποια εγχώρια διοργάνωση θα ήταν κάποια στιγμή αναπόφευκτη.

Οι παλαιστές του Ολυμπιακού, με το… καλημέρα της κατηγορίας των 84 κιλών, υποχρεώθηκαν να τεθούν ο ένας απέναντι στον άλλο, με στόχο την πρόκριση στο β γύρο.

Η αδελφική κόντρα, βρήκε νικητή τον Άγγελο με 3-1 στα σημεία (2-0 στις περιόδους) και τον Κώστα στη… λίστα αναμονής για πιθανή παρουσία στα ρεπεσάζ της κατηγορίας.

… και Κιουρεγκιάν εναντίον Κιουρεγκιάν

Ο τελικός των 55 κιλών κρίθηκε στα χαρτιά. Τα δύο αδέλφια, Αρούτ Κιουρεγκιάν (Ποντίων Αγίας Βαρβάρας) και Αρτιόμ Κιουρεγκιάν (Ολυμπιακός), δεν θέλησαν να «μονομαχήσουν», με τον τελευταίο να κατακτά την πρωτιά στην κατηγορία.

Οι «πρόωροι» τελικοί

Γ. ΚΟΥΤΣΙΟΥΜΠΑΣ v Θ. ΤΟΥΝΟΥΣΙΔΗΣ: Στα 96 κιλά, η κλήρωση έφερε αντίπαλους στο β γύρο τους Γιώργο Κουτσιούμπα (Ολυμπιακός) και Θεόδωρο Τουνουσίδη (ΠΟΠ). Πέρυσι, ο αθλητής της Χαλκίδας είχε επικρατήσει δύο φορές του Κουτσιούμπα, όμως εφέτος τα πράγματα έμελλε να αλλάξουν. Ο αθλητής του Ολυμπιακού κατάφερε να κερδίσει την πρώτη περίοδο με 2-1 (σ.σ. πέρασμα από πίσω και μη εκτέλεση λαβής στο «δέσιμο»), ενώ στη δεύτερη, που έληξε 1-1, πήρε τελευταίος πόντο και φυσικά και τη νίκη.

K. ΘΑΝΟΣ v Ξ. ΚΟΥΤΣΙΟΥΜΠΑΣ: «Ερυθρόλευκη» και αυτή η μονομαχία. Ο Ξενοφώντας Κουτσιούμπας κέρδισε και τις δύο περιόδους με σκορ 4-2 (1-1, 3-1), κατακτώντας ουσιαστικά έναν πόντο, αφού οι υπόλοιποι προήλθαν από μη εκτέλεση λαβής στο «δέσιμο». Ο Θάνος στη δεύτερη περίοδο παραπονέθηκε ότι έπρεπε να μετρήσει ένα γύρισμα δύο πόντων στον αντίπαλό του, όμως, όπως φάνηκε και στο βίντεο, αυτό έγινε αφού είχε σφυρίξει διακοπή ο διαιτητής.

Ντέρμπι στα χαρτιά

Στα 63 κιλά, η Παπαβασιλείου, που ανήκει στον ΓΟ Μακεδών, νίκησε πολύ εύκολα την 4η Ολυμπιονίκη της Αθήνας, Ζυγούρη και κατέκτησε την πρώτη θέση της κατηγορίας, ενώ παράλληλα πήρε το εισιτήριο για το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα της Σόφιας.

Στο κενό η κίνηση του ΠΑΣΥΠ για αποχή

Στο… κενό έπεσε η προσπάθεια του Πανελληνίου Συλλόγου προπονητών Πάλης, να παρεμποδίσει τη διεξαγωγή του πρωινού προγράμματος. Οι διοικούντες του Συλλόγου, παρά τις προτροπές προς τους προπονητές για αποχή από το πρωινό πρόγραμμα, απλώς καθυστέρησαν την έναρξη των αγώνων για λίγα λεπτά.