28

Ολοκληρώθηκε στη μεγάλη πλειοψηφία των Νομαρχιών η καταμέτρηση των ψήφων. Από τον πρώτο γύρο εκλέγονται στην υπερνομαρχία Αθηνών-Πειραιώς η Φ.Γεννηματά και στη νομαρχία Θεσσαλονίκης ο Π.Ψωμιάδης.

Σε επτά Νομαρχιακές Αυτοδιοικήσεις θα υπάρξει επαναληπτική εκλογή. Δέκα είναι οι Νομαρχίες που αλλάζουν χέρια: Αιτωλοακαρνανίας, Γρεβενών, Έβρου-Ροδόπης, Ζακύνθου, Θεσπρωτίας, Κέρκυρας, Κοζάνης, Πέλλας, Φλώρινας και Χαλκιδικής.

Μικρή άνοδος παρατηρήθηκε στη συμμετοχή των πολιτών στις νομαρχιακές εκλογές, , σε σχέση με τις εκλογές του 2002, φθάνοντας το 72,64%, έναντι 72,43% στην προηγούμενη αναμέτρηση.

Η μικρότερη συμμετοχή στις νομαρχιακές εκλογές σημειώθηκε στους Νομούς Λέσβου και Φλώρινας, με ποσοστό περί το 46% και η μεγαλύτερη συμμετοχή, περίπου στο 83%, σημειώθηκε στην Ανατολική Αττική και στη Χαλκιδική.

Από τις 47 νομαρχίες που κρίθηκαν από τον πρώτο γύρο, 26 νομάρχες εκλέχθηκαν με την υποστήριξη της ΝΔ και 17 νομάρχες εκλέχθηκαν με την υποστήριξη του ΠΑΣΟΚ (δύο νομάρχες εκλέχθηκαν με την υποστήριξη του ΠΑΣΟΚ-Συνασπισμού).

Η ΝΔ κέρδισε τις νομαρχίες Ανατολικής Αττικής, Αργολίδος, Αρτας, Δράμας-Καβάλας-Ξάνθης, Ευρυτανίας, Ζακύνθου, Ημαθίας, Θεσπρωτίας, Θεσσαλονίκης, Ιωαννίνων, Καστοριάς, Κέρκυρας, Κιλκίς, Κοζάνης, Κορινθίας, Λακωνίας, Λάρισας, Λέσβου, Μεσσηνίας, Πιερίας, Τρικάλων, Φθιώτιδας, Φλώρινας, Φωκίδας και Χαλκιδικής.

Το ΠΑΣΟΚ κέρδισε τις νομαρχίες Αθηνών-Πειραιώς, Αιτωλοακαρνανίας, Αχαΐας, Βοιωτίας, Δυτικής Αττικής, Δωδεκανήσου, Έβρου-Ροδόπης, Εύβοιας, Ηλείας, Ηρακλείου, Κυκλάδων, Λασηθίου, Πέλλας, Ρεθύμνης και Χίου. Επίσης οι νομάρχες Πρέβεζας και Σάμου εκλέχθηκαν με την υποστήριξη του ΠΑΣΟΚ και του Συνασπισμού.

Από τα μέχρι στιγμής επίσημα αποτελέσματα για τις νομαρχιακές εκλογές, στον πρώτο γύρο, η κατάσταση διαμορφώνεται ως εξής:*

Νομαρχία Αθηνών-Πειραιώς (97,54%): Γεννηματά Φώφη (43,41% – ΠΑΣΟΚ)

Νομαρχία Αιτωλοακαρνανίας (100%): Σώκος Ευθύμιος (47,40% – ΠΑΣΟΚ)

Νομαρχία Ανατολικής Αττικής (99,17%): Κουρής Λεωνίδας (54,49% – ΝΔ)

Νομαρχία Αργολίδος (100%): Σωτηρόπουλος Βασίλειος (46,16% – ΝΔ)

Νομαρχία Αρκαδίας (100%): Κωνσταντόπουλος Δημήτριος (39,42%-ΝΔ), Σπυρόπουλος Ροβέρτος (37,81% – ΠΑΣΟΚ)

Νομαρχία Αρτας (100%): Παπαβασιλείου Γεώργιος (49,49% – ΝΔ)

Νομαρχία Αχαΐας (100%): Κατσικόπουλος Δημήτριος (50,19% – ΠΑΣΟΚ)

Νομαρχία Βοιωτίας (100%): Περγαντάς Κλέαρχος (52,77% – ΠΑΣΟΚ)

Νομαρχία Γρεβενών (100%): Κουπτσίδης Δημοσθένης (48,43% – ΝΔ)

Νομαρχία Δράμας-Καβάλας-Ξάνθης (100%): Τάτσης Κωνσταντινος (56,31% – ΝΔ)

Νομαρχία Δυτικής Αττικής (100%): Αρκουδάρης Αριστείδης (48,32% – ΠΑΣΟΚ)

Νομαρχία Δωδεκανήσου (100%): Μαχαιρίδης Ιωάννης (55,79% – ΠΑΣΟΚ)

Νομαρχία Έβρου-Ροδόπης (100%): Μηνόπουλος Γεώργιος (49,97% – ΠΑΣΟΚ)

Νομαρχία Ευβοίας (100%): Μπουραντάς Αθανάσιος (42,73% – ΠΑΣΟΚ)

Νομαρχία Ευρυτανίας (100%): Κοντογεώργος Κωνσταντίνος (51,48% – ΝΔ)

Νομαρχία Ζακύνθου (100%): Γάσπαρος Διονύσιος (43,91% – ΝΔ)

Νομαρχία Ηλείας (100%): Καφύρας Χαράλαμπος (50,91% – ΝΔ)

Νομαρχία Ημαθίας (100%): Καραπαναγιωτίδης Κωνσταντίνος (42,48% – ΝΔ)

Νομαρχία Ηρακλείου (100%): Σχοιναράκη-Ηλιάκη Ευαγγελία (62,17% – ΠΑΣΟΚ)

Νομαρχία Θεσπρωτίας (100%): Γιόγιακας Βασίλειος (52,31% – ΝΔ)

Νομαρχία Θεσσαλονίκης (100%): Ψωμιάδης Παναγιώτης (48, 20% – ΝΔ)

Νομαρχία Ιωαννίνων (100%): Καχριμάνης Αλέξανδρος (53,95% – ΝΔ)

Νομαρχία Καρδίτσας (100%): Αναγνωστόπουλος Βασίλειος (36,66% – ΝΔ), Αλεξάκος Φώτιος (31,11% – ΠΑΣΟΚ)

Νομαρχία Καστοριάς (100%): Λιάντσης Κωνσταντίνος (52,94% – ΝΔ)

Νομαρχία Κέρκυρας (100%): Πενηντάρχου-Πουλημένος Στέφανος (42,42% – ΝΔ)

Νομαρχία Κεφαλληνίας (100%): Γεωργάτος Διονύσιος (30,58% – ΠΑΣΟΚ), Παρίσης Αλέξανδρος (25,36% – Ανεξάρτητος)

Νομαρχία Κιλκίς (100%): Μπαλάσκας Ευάγγελος (43,87% – ΝΔ)

Νομαρχία Κοζάνης (100%): Δακής Γεώργιος (44,88% – ΝΔ)

Νομαρχία Κορινθίας (100%): Ταγαράς Νικόλαος (51,97% – ΝΔ)

Νομαρχία Κυκλάδων (100%): Μπάιλας Δημήτριος (49,70% – ΠΑΣΟΚ)

Νομαρχία Λακωνίας (100%): Φούρκας Κωνσταντίνος (67,45% – ΝΔ)

Νομαρχία Λάρισας (100%): Κατσαρός Λουκάς (49,61% – ΝΔ)

Νομαρχία Λασιθίου (100%): Στρατάκης Αντώνιος (53,30% – ΠΑΣΟΚ)

Νομαρχία Λέσβου (100%): Βογιατζής Παύλος (48,36% – ΝΔ)

Νομαρχία Λευκάδας (100%): Αραβανής Κωνσταντίνος (41,56% – ΠΑΣΟΚ), Καββαδά Χρυσούλα (38,66% – ΝΔ)

Νομαρχία Μαγνησίας (100%): Πρίντζος Ιωάννης (39,73% – ΝΔ), Παπατόλιας Απόστολος (34,81% – ΠΑΣΟΚ)

Νομαρχία Μεσσηνίας (96,86%): Δράκος Δημήτριος (51,22% – ΝΔ)

Νομαρχία Πέλλας (100%): Καραμάνης Μιχαήλ (48,50% – ΠΑΣΟΚ)

Νομαρχία Πιερίας (100%): Παπαστεργίου Γεώργιος (49,29% – ΝΔ)

Νομαρχία Πρέβεζας (100%): Ιωάννου Βασίλειος (52,20% – ΠΑΣΟΚ/ΣΥΝ)

Νομαρχία Ρεθύμνης (100%): Παπαδάκης Γεώργιος (59,29% – ΠΑΣΟΚ)

Νομαρχία Σάμου (100%): Κάρλας Εμμανουήλ (48,08% – ΠΑΣΟΚ/ΣΥΝ)

Νομαρχία Σερρών (100%): Παπαπαναγιώτου Κωνσταντίνος (37,14% – ΝΔ), Φωτιάδης Στέφανος (36,24% – ΠΑΣΟΚ)

Νομαρχία Τρικάλων (100%): Βλαχογιάννης Ηλίας (54,86% – ΝΔ)

Νομαρχία Φθιώτιδας (100%): Χειμάρας Αθανάσιος (52,50% – ΝΔ)

Νομαρχία Φλώρινας (100%): Βοσκόπουλος Ιωάννης (51,43% – ΝΔ)

Νομαρχία Φωκίδας (100%): Φουσέκης Νικόλαος (56,64% – ΝΔ)

Νομαρχία Χαλκιδικής (100%): Ζωγράφος Αστέριος (46,62% – ΝΔ)

Νομαρχία Χανίων (100%): Αρχοντάκης Γρηγόριος (34,64% – ΝΔ), Τζανακάκης Γεώργιος (31,87% – ΠΑΣΟΚ)

Νομαρχία Χίου (100%): Λαμπρινούδης Πολύδωρος (56,11% – ΠΑΣΟΚ)

* [Νομαρχία (ποσοστό καταμετρημένων ψήφων): Υποψήφιος (ποσοστό), Υποψήφιος (ποσοστό)]

Newsroom ΑΛΤΕΡ ΕΓΚΟ

Γράψτε το σχόλιο σας