Κυριακή 05 Μαϊου 2024
Σημάδια βελτίωσης και νίκη με 2-0 επί της Ραπίντ από την ΑΕΚ

26

Τις άσχημες εντυπώσεις, που άφησε στο φιλικό με την Παρί Σεν Ζερμέν (ήττα με 4-0), διασκέδασε η ΑΕΚ. Η ομάδα του Φερνάντο Σάντος έδωσε στο Κόνιε της Ιταλίας το δεύτερο φιλικό με αντίπαλο τη Ραπίντ Βουκουρεστίου και νίκησε 2-0. Η απόδοση της ελληνικής ομάδας ήταν κατά διαστήματα καλή και σαφώς βελτιωμένη σε σχέση με το πρώτο παιχνίδι.

Οι Ρουμάνοι ήταν αυτοί που έφτασαν πρώτοι κοντά στο γκολ, όταν στο 16 ο Ρ. Στάνκου σούταρε και η μπάλα κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι του Χιώτη. Στο 40, ο Βενλίνσκι πήρε την μπάλα από τον Μάλμπασα, απέφυγε έναν αντίπαλό του και με πλασέ σημείωσε το πρώτο του τέρμα με την κιτρινόμαυρη φανέλα.

Στο β ημίχρονο ο Σάντος άλλαξε όλη σχεδόν την ομάδα και στο 52 ο Κρασσάς έκλεψε την μπάλα και έκανε το 2-0. Ένα λεπτό αργότερα ο Σορεντίνο πραγματοποίησε εξαιρετική απόκρουση σε πλασέ του Μάρα. Στη συνέχεια, η ελληνική ομάδα έδωσε χώρο στην αντίπαλό της, αμύνθηκε σωστά και διατήρησε τη νίκη μέχρι το τέλος.

ΑΕΚ: Χιώτης (46 Σορεντίνο, 81 Αραμπατζής), Γεωργέας (46 Κουτρουμάνος), Μόρας (46 Παπασταθόπουλος), Τσιρίλο (35 Αλεξόπουλος), Μάλμπασα (46 Κόντης), Κυριακίδης, Σαπάνης (46 Ίβιτς), Λάκης (46 Μπούρμπος), Σέζαρ (46 Κρασσάς), Λυμπερόπουλος (46 Σοάρες), Βενλίνσκι (46 Κομβολίδης).

ΡΑΠΙΝΤ ΒΟΥΚΟΥΡΕΣΤΙΟΥ: Ντόλχα (64 Πούρτσα), Ι. Στάνκου (46 Ράντα), Βασιλάκε (46 Ενέ), Μπαντόι (61 Ποστολάτσε), Μαλνταρασάνου, Μαφτέι (46 Ίλιες), Κονσταντίν (46 Πέρζα), Ρ. Στάνκου, Μάρα, Μπούγκα, Μολντοβάν (46 Ρούσου).