Τρίτη 23 Απριλίου 2024
Ρεκόρ παραγωγικότητας για την ΑΕΚ, 9-1 τον Ολυμπιακό Βόλου για το Κύπελλο Ελλάδας

Ακόμα βάζει γκολ η ΑΕΚ στην έβδομη αγωνιστική του Κυπέλλου Ελλάδας με αντίπαλο τον Ολυμπιακό Βόλου. Η ομάδα του Γιάννη Παθιακάκη συνέτριψε στη Νέα Φιλαδέλφεια με 9-1 το σύλλογο του Βόλου, δείχνοντας πανέτοιμη εν όψει του αγώνα της επόμενης εβδομάδας με αντίπαλο τη Βάσας στην Ουγγαρία, στο πλαίσιο του Κυπέλλου UEFA.

26

Οι κιτρινόμαυροι, ασκώντας ασφυκτική πίεση κάτω από τη μεσαία γραμμή και προς την περιοχή των φιλοξενουμένων, αποτελούσαν διαρκή απειλή για την εστία του Ολυμπιακού Βόλου.

Ο χορός των γκολ άνοιξε μόλις στο 5 με το Μαλαδένη. Περίπου μισή ώρα αργότερα ο Βασίλης Λάκης έκανε το 2-0 με δυνατό σουτ. Είχε προηγηθεί δοκάρι του ίδιου παίκτη στο 27. Στο 38 ο Χρήστος Μαλαδένης σημείωσε το τρίτο γκολ της ΑΕΚ και δεύτερο προσωπικό του με κεφαλιά.

Το σκορ στο πρώτο ημίχρονο έκλεισε ο καλύτερος παίκτης του αγώνα, Βασίλης Τσάρτας, με το γκολ της χρονιάς. Ηταν το 41, όταν ο Ναουσαίος άσος με σουτ λίγο κάτω από τη σέντρα κρέμασε τον τερματοφύλακα του Ολυμπιακού και πραγματοποίησε το 4-0.

Οι παίκτες του Γιάννη Παθιακάκη συνέχισαν και στην επανάληψη με την ίδια θέρμη και αντάμειψαν τους φιλάθλους που βρέθηκαν στο στάδιο Νίκος Γκούμας, σημειώνοντας ακόμα πέντε γκολ.

Πρωταγωνιστής ήταν ο Σωτήρης Κωνσταντινίδης που κατάφερε σε 45 να πετύχει δύο γκολ. Το πρώτο στο 47 με σουτ (5-0) και το δεύτερο στο 57 (7-0). Ενδιάμεσα, στο 52 ο Τσάρτας είχε σουτ στο δοκάρι και στην επαναφορά ο Λάκης είχε κάνει το 6-0. Στο 53 ο Παθιακάκης αντικατέστησε τον Σαβέβσκι με τον Κωστή. Για το νεαρό Ελληνα ποδοσφαιριστή ήταν η πρώτη επίσημη εμφάνιση με την κιτρινόμαυρη φανέλα, ύστερα από περίπου τρία χρόνια.

Τα γκολ στη Νέα Φιλαδέλφεια συνεχίστηκαν και στο 73 ο Βασίλης Λάκης στέφθηκε για τρίτη φορά σκόρερ σημειώνοντας το 8-0. Το γκολ της τιμής για τους ερυθρολεύκους του Βόλου ήρθε ένα λεπτό αργότερα με κεφαλιά του Ζαϊρινού Μάντα.

Το τελικό 9-1 σημείωσε, δέκα λεπτά πριν από τη λήξη της συνάντησης, ο Τσάρτας. Αξίζει να αναφερθεί ότι τα εννέα γκολ που σημείωσε η Ενωση αποτελούν τη μεγαλύτερη σε παραγωγή αγωνιστική ημέρα. Είχαν προηγηθεί τα οκτώ τέρματα εναντίον του Εθνικού και πάλι στο πλαίσιο του Κυπέλλου Ελλάδας.