Κυριακή 16 Ιουνίου 2024
Τι γίνεται με τα ευρωπαϊκά εισιτήρια μετά την κατάκτηση του Κυπέλλου από τον Παναθηναϊκό

Ο Παναθηναϊκός κατέκτησε το Κύπελλο Ελλάδας και πήρε το εισιτήριο για το 2ο προκριματικό γύρο του Europa League.

Το 20ο Κύπελλο της ιστορίας του πανηγυρίζει ο Παναθηναϊκός! Σε έναν τελικό με κάκιστο θέαμα και τρεις αποβολές στο άδειο Πανθεσσαλικό, η ομάδα του Χρήστου Κόντη επικράτησε με 1-0 του Άρη χάρη σε γκολ του Βαγιαννίδη στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων και κατέκτησε το τρόπαιο.

Παράλληλα, εξασφάλισε και την παρουσία της στην Ευρώπη για τη νέα περίοδο καθώς θα παίξει στα προκριματικά του Europa League.

Έτσι, το «τριφύλλι» συνδύασε το τρόπαιο με την εξασφάλιση του ευρωπαϊκού εισιτήριο για τον 2ο προκριματικό γύρο του Europa League, με τους Θεσσαλονικείς να μένουν εκτός Ευρώπης.

Συνολικά, το ελληνικό ποδόσφαιρο τη σεζόν 2024/25 θα έχει τέσσερις ομάδες στα ευρωπαϊκά Κύπελλα: ο πρωταθλητής ΠΑΟΚ στο 2ο προκριματικό γύρο του Champions League, με τον Παναθηναϊκό στον 2ο προκριματικό γύρο του Europa League. Στον ίδιο γύρο για το Europa Conference League η ΑΕΚ, ενώ δύο είναι τα ενδεχόμενα για τον Ολυμπιακό.

Αν κατακτήσει το Europa Conference League κόντρα στη Φιορεντίνα (29/05) θα μπει απευθείας στους ομίλους του Europa League, ενώ αν ηττηθεί θα ξεκινήσει στον 2ο γύρο των προκριματικών του Conference.

inSports

Ώρα τίτλου: Ολυμπιακός και ΑΕΚ μάχονται για το πρωτάθλημα

Στις 19:30 ο Ολυμπιακός θα υποδεχθεί την ΑΕΚ στον πέμπτο τελικό, που θα κρίνει τον τίτλο στη φετινή Handball Premier.