Σάββατο 01 Ιουνίου 2024
Τσιτσιπάς – Τζάρι 1-2: Δεν εκμεταλλεύτηκε τις ευκαιρίες του και αποκλείστηκε (vids)

Ο Τσιτσιπάς ήταν καλύτερος στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης, αλλά είχε τραγικό ποσοστό στα μπρέικ πόιντς (2/13) και μοιραία αποκλείστηκε από τον Τζάρι.

Εκτός του τουρνουά της Ρώμης έμεινε ο Στέφανος Τσιτσιπάς, ο οποίος ηττήθηκε με 2-1 σετ από τον Νίκολας Τζάρι στα προημιτελικά της διοργάνωσης.

Μπορεί ο Έλληνας τενίστας να πήρε το πρώτο σετ σχετικά εύκολα, όμως είδε τη συνέχεια τον Χιλιανό αντίπαλό του να φτάνει στην ανατροπή, παίρνοντας τη νίκη και μαζί την πρόκριση για τα ημιτελικά.

Το 2/13 μπρέικ πόιντς κόστισε ακριβά στον Τσιτσιπά, που είδε τον αντίπαλό του να γυρίζει τούμπα το παιχνίδι.

Ο Στέφανος μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και με μπρέικ στο τέταρτο γκέιμ προηγήθηκε με 3-1. Στο 6ο γκέιμ είχε τέσσερις ευκαιρίες για να κάνει νέο μπρέικ, αλλά ο Χιλιανός κράτησε το σερβίς του και μείωσε σε 4-2. Παρόλα αυτά ο Τσιτσιπάς δεν αγχώθηκε. Εμεινε πιστός στο πλάνο του και με 6-3 έκανε το 1-0 στα σετ.

Στο δεύτερο σετ ο Ελληνας τενίστας είχε δύο ευκαιρίες για μπρέικ στο δεύτερο γκέιμ, τρεις στο έβδομο γκέιμ και άλλες δύο στο εντέκατο γκέιμ, αλλά δεν κατάφερε να τις εκμεταλλευτεί. Αντίθετα, ο Χιλιανός έκανε μπρέικ στην πρώτη του ευκαιρία και με 7-5 ισοφάρισε σε 1-1 την αναμέτρηση.

Στο τρίτο σετ ο Τσιτσιπάς έκανε μπρέικ στο τρίτο γκέιμ και προηγήθηκε με 2-1, αλλά ο Τζάρι απάντησε άμεσα και με μπρέικ μπακ ισοφάρισε σε 2-2. Στη συνέχεια οι δύο τενίστες κράτησαν τα σερβίς τους μέχρι το 5-4, όταν ο Χιλιανός πίεσε και κατάφερε να σπάσει το σερβίς του Στέφανου για το 6-4 και το 2-1 στα σετ.

Στα ημιτελικά ο Τζάρι θα αντιμετωπίσει τον Τόμι Πολ, ο οποίος νωρίτερα απέκλεισε με 2-1 σετ τον Χούμπερτ Χουρκάτς.