Δευτέρα 06 Μαϊου 2024
Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 3-1: Πήραν το ντέρμπι οι «πράσινες» και ισοφάρισαν σε 2-2

Η γυναικεία ομάδα βόλεϊ του Παναθηναϊκού επικράτησε με 3-1 του Ολυμπιακού στο Μετς για τον 4ο τελικό της Volley League, κι έκανε το 2-2 στην σειρά – Σε 5ο παιχνίδι θα κριθεί ο τίτλος του πρωταθλητή

Σε πέμπτο παιχνίδι θα κριθεί ο τίτλος του φετινού πρωταθλητή στην Volley League γυναικών. Ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 3-1 του Ολυμπιακού στο Μετς, έκανε το 2-2 στην σειρά των τελικών και πλέον όλα θα κριθούν στο πέμπτο και τελευταίο ματς, που θα διεξαχθεί το ερχόμενο Σάββατο (27/4) στο κλειστό του Ρέντη, «Μελίνα Μερκούρη».

Αμφίρροπο το ξεκίνημα του τέταρτου τελικού μέχρι και το 4-4, όταν ο Παναθηναϊκός βρήκε ρυθμό, ξεφεύγοντας για πρώτη φορά με +3 (7-4). Η Άτκινσον πήρε το μπλοκ άουτ για το 9-5, ο Ολυμπιακός σε 9-6 με την Κούμπουρα, αλλά οι γηπεδούχες έφτασαν στο 11-6 αναγκάζοντας τον Μιτσέλι να πάρει τάιμ άουτ.

Οι ερυθρόλευκες πλησίασαν σε 11-8 με πόντους από Νίζετιχ και Μλεϊνκοβα, αλλά οι πράσινες συνέχισαν να βρίσκουν τις λύσεις επιθετικά με πρωταγωνίστρια την Άτκινσον και εκμεταλλευόμενες τα πολλά λάθη των αντιπάλων τους έφτιαξαν εντυπωσιακό σερί 8-2 μετά το 14-10, ξεφεύγοντας με 22-12 και κάνοντας με άνεση το 1-0 στα σετ (25-15).

Μετά το κάκιστο για εκείνον πρώτο σετ, ο Ολυμπιακός παρουσιάστηκε σαφώς βελτιωμένος στο ξεκίνημα του δεύτερου, παίρνοντας το ελάχιστο προβάδισμα με 3-2 και 4-3. Οι γηπεδούχες πέρασαν μπροστά με 5-4, με την Χατζηευστρατιάδου να παίρνει πόντο στον πρώτο χρόνο, ενώ η Κούμπουρα έβαλε εκ νέου μπροστά τις φιλοξενούμενες, με 7-6.

Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ, με τον Παναθηναϊκό να ξεφεύγει με 13-11 και 15-13, αλλά με τον Ολυμπιακό να αντιδρά και να ισοφαρίζει εκ νέου, σε 17-17. Η ομάδα του Νέσιτς πέρασε μπροστά με 21-19 και 22-20, ο Ολυμπιακός μείωσε σε 23-22 με τη Νίζετιχ, αλλά η εξαιρετική Άτκινσον έκανε το 25-23, βάζοντας την ομάδα της μπροστά με 2-0 στα σετ.

Το τρίτο σετ ξεκίνησε με τον Παναθηναϊκό να προηγείται με 3-1 και με τον Ολυμπιακό να αντιδρά, ξεφεύγοντας για πρώτη φορά στο ματς στο +3 (8-5), χάρη σε συνεχόμενους πόντους της Μλεϊνκοβα και μπλοκ της Νίζετιχ. Η ομάδα του Μιτσέλι διατηρήθηκε στο +3 μέχρι η Άτκινσον να αναλάβει ξανά δράση, ισοφαρίζοντας σε 12-12. Ανώτερος ο Ολυμπιακός στο τρίτο σετ, ξέφυγε με 16-13, ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε σε 17-17, ενώ με πρωταγωνίστρια την Μλεϊνκοβα στο φινάλε, οι φιλοξενούμενες επικράτησαν με 25-23, μειώνοντας σε 2-1 στα σετ.

Στο τέταρτο σετ, ο Παναθηναϊκός πήρε γρήγορα μικρή διαφορά (13-11), με τον Ολυμπιακό να απαντά και να διαμορφώνει το 18-20, πριν αναλάβει δράση η Άτκινσον και με τρεις προσωπικούς της πόντους σημειώσει την ανατροπή (22-21), με την οποία άνοιξε ο δρόμος για το τελικό 25-23 και το 3-1.

Τα σετ: 25-15, 25-23, 23-25, 25-23

Ο άθλος του Ολυμπιακού και το απίστευτο 10/11 της Άστον Βίλα! (pic)

Η πιο ακριβή ενδεκάδα των ημιτελικών του Europa Conference League αποδεικνύει γιατί το «διπλό» που πέτυχε ο Ολυμπιακός στο Μπέρμιγχαμ είναι ένας πραγματικός ποδοσφαιρικός άθλος