Δευτέρα 29 Απριλίου 2024
Ολυμπιακός- Δούκας 41-31: Εύκολη νίκη για τους «ερυθρόλευκους»

Ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε του Δούκα με 41-31 και πλέον επικεντρώνεται σε αυτό που έρχεται και είναι και πολύ σημαντικό, με αντίπαλο τον ΠΑΟΚ.

Νικηφόρα συνέχισε τις υποχρεώσεις της στο πρωτάθλημα η ομάδα χάντμπολ του Ολυμπιακού την Τετάρτη (10/4) το βράδυ.

Οι Πειραιώτες επικράτησαν με 41-31 του ΑΣΕ Δούκα στο κλειστό γυμναστήριο της Ηλιούπολης, σε εξ’ αναβολής ματς για την 21η αγωνιστική της Handball Premier.

Κόντρα στον Δούκα, οι «ερυθρόλευκοι», που «έχασαν» τον Κοτανίδη με τραυματισμό (41:13), πραγματοποίησαν καλή εμφάνιση, προηγήθηκαν με 19-14 στο πρώτο ημίχρονο και 24-18 στο ξεκίνημα του δεύτερου, φτάνοντας σε μία ακόμη νίκη στην Ηλιούπολη, συνεχίζοντας την ξέφρενη πορεία τους στο πρωτάθλημα.

Το Σάββατο (13/4, 18:00), η ομάδα του Ζέλικο Μπάμπιτς θα αντιμετωπίσει τον ΠΑΟΚ στη Θεσσαλονίκη, για την 22η και τελευταία «στροφή» στην κανονική περίοδο της Handball Premier.

Με γκολ του Παπαβασίλη, στο 7:50, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε για πρώτη φορά με +2 (5-3), με τον Δούκα να ισοφαρίζει σε 6-6 και 8-8. Με τη συμπλήρωση 15 λεπτών στο ματς, ο Βίντα επανάφερε τη διαφορά των δύο τερμάτων (10-8) για τον Ολυμπιακό, με τον Σάββα να την ανεβάζει στο +3 (12-9), σκοράροντας στο 18:15.

Οι «ερυθρόλευκοι» ανέβασαν ακόμη περισσότερο «στροφές» και «έκλεισαν» το ημίχρονο με +5 (19-14), με τέρμα του Σλίσκοβιτς (28:56). Στο 37ο λεπτό, ο Ολυμπιακός πάτησε «γκάζι» και ξέφυγε με 24-18, με ένα ακόμα γκολ του Σλίσκοβιτς, με τον Πασσιά να «γράφει» το +7 (36-29), στο 52:20. Το τελικό 41-31 διαμόρφωσε ο Τζίμπουλας, στο 59:26.