Τρίτη 30 Απριλίου 2024
Ερυθρός Αστέρας – Ολυμπιακός 86-89: «Οδοστρωτήρας» Ράιτ στο Βελιγράδι!

Ο Ολυμπιακός πήρε το «διπλό» στο Βελιγράδι, έχοντας τον Ράιτ σε τρομερή βραδιά και θα παλέψει μέχρι τέλους για το πλεονέκτημα έδρας στα play-offs της Euroleague

Ο Ολυμπιακός, αν και δυσκολεύτηκε, πήρε δεύτερο συνεχόμενο «διπλό» στο Βελιγράδι, μετά από αυτό επί της Παρτιζάν, επικρατώντας και του Ερυθρού Αστέρα στην «Σταρκ Αρένα» με 86-89, για την 33η αγωνιστική της Euroleague.

Οι ερυθρόλευκοι ήταν μπροστά στα σκορ σε όλο το πρώτο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι, όμως, δεν τα παράτησαν και έκαναν την ανατροπή στο τέλος της τρίτης περιόδου. Στo τελευταίο κομμάτι του αγώνα, οι Πειραιώτες βρήκαν την λύση με τον Ράιτ και θα παλέψουν την τελευταία αγωνιστική κόντρα στην Φενέρμπαχτσε στο ΣΕΦ για μια το πλεονέκτημα της έδρας στα play-offs. Ο Αμερικανός σέντερ του Ολυμπιακού, ουσιαστικά έδωσε την νίκη στην ομάδα του καθώς στο κρίσιμο 4ο δεκάλεπτο ήταν καταλυτικός στην επίθεση.

Ο «Μωυσής» των ερυθρόλευκων είχε 20 πόντους και 4 ριμπάουντ σε περίπου 17 λεπτά συμμετοχής και συνέβαλε τα μέγιστα γι’ αυτή τη νίκη.

Πολύ καλοί στην αποψινή αναμέτρηση και οι Γουόκαπ-Παπανικολάου με 12 πόντους, ενώ σημαντικές λύσεις έδωσε και ο Μήτρου-Λονγκ με 10 πόντους.

Εύκολο προβάδισμα για τον Ολυμπιακό

O Oλυμπιακός μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση της «Σταρκ Αρένα» και προηγήθηκε στα πρώτα τέσσερα λεπτά με 8-2, σε ένα «φτωχό» επιθετικά πρώτο μέρος αφού ο Ερυθρός είχε 1/9 στις πρώτες του προσπάθειες. Η ελληνική ομάδα έφτασε στο +9 (3-12), όμως οι γηπεδούχοι μείωσαν στον πόντο με ένα δικό τους σερί 8 πόντων (11-12). Ο Πίτερς απάντησε με 7 προσωπικούς πόντους, για το μεγαλύτερο προβάδισμα του πρώτου δεκαλέπτου (11-21), με τους φιλοξενούμενους, που ήταν καλύτεροι, να κλείνουν την πρώτη περίοδο στο +7 (16-23) παίρνοντας εύκολα κεφάλι στο σκορ.

Ο Ερυθρός μείωσε με τον Χάνγκα να κάνει ημίχρονο… καριέρας

Ο Ερυθρός βρήκε τα πατήματά του στην επίθεση και ξεκίνησε με 4 πόντους του Μίτροβιτς στο δεύτερο 10λεπτο. Ο ΜακΚίσικ απάντησε με 5 (21-28), ενώ ένα τρίποντο από τον Γκος και οι βολές του Ράιτ έστειλαν τον Ολυμπιακό στο +9 (26-35), Παρ’ όλα αυτά, οι Σέρβοι δεν τα παράτησαν και με τον Χάνγκα να κάνει ένα εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο (15 πόντους) μείωσαν… στο ένα καλάθι (36-38). Το ημίχρονο έκλεισε στο 39-42, με ένα buzzer-beater του έμπειρου Ούγγρου γκαρντ, με το σύνολο του Γιώργου Μπαρτζώκα να είναι εμφανώς καλύτερο στο πρώτο μέρος, αλλά να μην τελειώνει το ματς.

Νέντοβιτς και Τεόντοσιτς έδωσαν προβάδισμα στους γηπεδούχους

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε ιδανικά για τον Ολυμπιακό με τα τρίποντα των Παπανικολάου και Πίτερς για το ερυθρόλευκο προβάδισμα 9 πόντων (39-48), όμως ο Νέντοβιτς είχε άλλη γνώμη και με 11 πόντους έφερε το ματς στα ίσα (52-52), παίρνοντας τον ρόλο… του Χάνγκα. Οι δύο ομάδες συνέχισαν χέρι-χέρι στο σκορ, με τον Ολυμπιακό να ξεφεύγει στο +5 (56-61), ωστόσο ο Μπόλομπόι έφερε πάλι το ματς στα ίσα, ενώ ο Τεόντοσιτς με τρίποντο έδωσε για πρώτη φορά το προβάδισμα στον Ερυθρό (64-63) στην λήξη του τρίτου δεκαλέπτου.

Ο Ράιτ το «καθάρισε» και όλα για όλα με την Φενέρ

Με ένα 4-0 από τους Ράιτ και Μήτρου-Λονγκ ο Ολυμπιακός πέρασε μπροστά (64-67) στις αρχές του 4ου δεκαλέπτου, όμως ο Μπολομπόι μείωσε στον πόντο με ένα απίθανο καλάθι, διατηρώντας τον χαρακτήρα του «ντέρμπι» που πήρε ο αγώνας στο δεύτερο ημίχρονο. Και κάπου εκεί, εμφανίστηκε ο Μόουζες Ράιτ για να δώσει την λύση στον Ολυμπιακό, ο οποίος αρχικά έδωσε… αέρα 6 πόντων στους ερυθρόλευκους (69-75). Ωστόσο, η «πληγή» των ριμπάουντ κράτησε ζωντανό τον Ερυθρό Αστέρα, με τους γηπεδούχους να έχουν 15 επιθετικά και να βρίσκονται σε απόσταση… αναπνοής.

Ο Παπανικολάου με μία βολή και τρίποντο έκανε 75-81, όμως και πάλι ο Ολυμπιακός δεν καθάρισε τη «μπουγάδα». Ο Γκιεντράιτις μείωσε στον πόντο (81-82) με σουτ από τη γωνία, όμως στο 84-84, ο Ράιτ μίλησε και πάλι και με τρίποντο έγραψε το +3 της ομάδας του. Ο Γκιεντράιτις έκανε airball σε τρίποντο, ο Μήτρου-Λονγκ κέρδισε φάουλ για βολές στα 14.4″, είχε 0/2 και είδε τον Μπόλομποϊ να μειώνει στον πόντο μετά από επιθετικό ριμπάουντ, όμως η ομάδα του δεν κατάφερε κάτι περισσότερο.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-23, 39-42, 64-63, 86-89

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Σφαιρόπουλος): Τεοντόσιτς 6 (2/6 τρίποντα, 8 ασίστ, 2 λάθη), Χάνγκα 19 (1/4 δίποντα, 5/6 τρίποντα, 2/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Νταβιντόβατς 1, Μίτροβιτς 8 (3/4 δίποντα, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 λάθη), Λάζιτς, Μπόλομποϊ 19 (8/10 δίποντα, 3/3 βολές, 12 ριμπάουντ, 2 μπλοκ), Ίλιτς, Νέντοβιτς 15 (2/8 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 λάθη), Γκιεντράιτις 16 (6/10 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 1/1 βολή, 7 ριμπάουντ), Γκιλέσπι, Ντος Σάντος 2

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 12 (2/6 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Γουίλιαμς-Γκος 10 (2/2 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα, 3 λάθη), Ράιτ 20 (5/6 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 7/10 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Κάναν 3 (1), Λαρεντζάκης 2, Μήτρου-Λονγκ 5 (1), Φαλ 4 (2/4 δίποντα, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Παπανικολάου 12 (1/2 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 1/1 βολή, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Μπραζντέικις 3 (1), Πίτερς 9 (2/3 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2/3 βολές, 3 ριμπάουντ), Σίκμα 2, ΜακΚίσικ 7 (1).

Άγριο ξύλο μεταξύ οπαδών πριν το Τζένοα – Κάλιαρι (vid)

Ακόμα ένα περιστατικό οπαδικής βίας έρχεται να ταράξει την Ιταλία.