Σάββατο 27 Απριλίου 2024
ΑΕΚ – Χάποελ Ιερουσαλήμ 108-112: «Αυτοκτονία» και αποκλεισμός για την Ένωση

Η ΑΕΚ ηττήθηκε με 108-112 από τη Χάποελ Ιερουσαλήμ στην τρίτη παράταση (77-77 κ.α.) και με τέσσερις ήττες σε ισάριθμα ματς αποκλείστηκε και μαθηματικά από τη δεύτερη φάση του BCL.

Τέλος το BCL φέτος για την ΑΕΚ που αποκλείστηκε και μαθηματικά δύο αγωνιστικές πριν το τέλος της δεύτερης φάσης της διοργάνωσης.

Η Ένωση κατάφερε να χάσει (και) από την ελλιπή Χάποελ Ιερουσαλήμ στα άδεια Λιόσια με 108-112 στην τρίτη παράταση και με 0-4 απώλεσε κάθε ελπίδα για πρόκριση.

Τυπική διαδικασία τα δύο τελευταία ματς για την ομάδα του Ηλία Ζούρου που προηγήθηκε με +10 στη δεύτερη παράταση και όμως κατάφερε να μην «καθαρίσει» το ματς.

Η ελληνική ομάδα προηγήθηκε με 77-73 ένα λεπτό πριν από το τέλος της κανονικής διάρκειας, όμως είδε τους Κρόφορντ και ΜακΚόλ να ισοφαρίζουν, ενώ ο δεύτερος βρέθηκε στη γραμμή των βολών στα 4» πριν από το τέλος. Είχε όμως 0/2και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.

Εκεί, ο ΜακΡέι έδωσε γρήγορα προβάδισμα στην ΑΕΚ Betsson με 83-79, όμως ένα σερί 7-0 της Χάποελ την έφερε μπροστά στο σκορ με 88-85. Ο εξαιρετικός Κουζμίνσκας (τελείωσε με 40π.) κράτησε την ομάδα του στο παιχνίδι σκοράροντας από τις βολές, ενώ στα τελευταία 2» ο Ραντλ είχε 1/2 βολές με το σκορ να είναι 90-90 και το ματς να πηγαίνει στη δεύτερη παράταση.

Εννέα πόντοι από τον Κουζμίνσκας έδωσαν το δικαίωμα στην ΑΕΚ Betsson να τρέξει σερί 10-0 και να προηγηθεί με 100-90 στο 48′. Η απάντηση της Χάποελ όμως ήταν ένα δικό της 10-0 για το 100-100 με τους «κιτρινόμαυρους» να κάνουν λάθος στην επαναφορά για την τελευταία τους επίθεση. Το παιχνίδι οδηγήθηκε στην τρίτη παράταση με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν από την αρχή κεφάλι στο σκορ με διαφορά ενός καλαθιού.

Ο Καράμπελας μείωσε σε 108-110 στα 70» για το τέλος, όμως παρά τις χαμένες βολές των Ισραηλινών, η ΑΕΚ Betsson έκανε λάθη με αποκορύφωμα αυτό του Καράμπελα στα 4» που οδήγησε σε φάουλ και βολές για την Χάποελ με τις οποίες και διαμόρφωσε το τελικό 108-112.

Τα δεκάλεπτα: 18-15, 38-36, 57-61, 77-77, 90-90 (α’ παρ.), 100-100 (β’ παρ.), 108-112 (γ’ παρ.).

Η αποστολή του Ολυμπιακού για Λαμία: Χωρίς Κάρμο, Ορτέγκα και Γιόβετιτς (pic)

Έμειναν εκτός για να ξεκουραστούν ενόψει του ημιτελικού με την Άστον Βίλα, όπως επίσης και ο Ντόι με τον Ιμπόρα – Αναλυτικά η αποστολή για το ματς με Λαμία.