Δευτέρα 29 Απριλίου 2024
Πέρασε από την Καλαμάτα ο Ολυμπιακός (3-1)

Ο Ολυμπιακός επικράτησε εκτός έδρας της Καλαμάτας με 3-1 σετ για την 14η αγωνιστική της Volleyleague.

Ένα εύκολο απόγευμα είχε ο Ολυμπιακός που δεν αντιμετώπισε προβλήματα κόντρα στην Καλαμάτα, της οποίας και επιβλήθηκε με 3-1 σετ, στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής της Volley League Ανδρών.

Ο Ολυμπιακός, αν και απώλεσε το πρώτο σετ, πέρασε με «καθαρή» νίκη από την έδρα των Μεσσήνιων και συνέχισε νικηφόρα την πορεία του στο πρωτάθλημα της Volley League.

Σε ένα ματς με 11 άσσους, 10 μπλοκ και πρώτο σκόρερ τον Ιντάλγκο, με 19 (13 ο Στερν, 12 ο Παγένκ, 11 ο Τζούριτς).

Με επίθεση του Στερν, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 3-1, στο ξεκίνημα του ματς, αλλά με 4-0 σερί, η Καλαμάτα προσπέρασε (5-3). Ο Τζούριτς ισοφάρισε σε 9-9 και 10-10, ο Ιντάλγκο σε 11-11, όμως μετά από αρκετά λάθη, οι Κυπελλούχοι Ευρώπης έμειναν πίσω με τρεις πόντους (16-13). Ανάλογη η εικόνα και στη συνέχεια, με την μεσσηνιακή ομάδα να φτάνει στο 21-18 και τον Στερν να ισοφαρίζει σε 21-21, με μπλοκ άουτ. Η Καλαμάτα έφτασε σε σετ μπολ (24-22), ο Τζούριτς μείωσε σε 24-23, όμως ο Θρύλος απώλεσε το πρώτο σετ (1-0), με 25-23.

Στο δεύτερο σετ, οι «ερυθρόλευκοι» παρουσίασαν καλύτερη εικόνα, αφού με άσσο του Κουμεντάκη, προηγήθηκαν με +4 (7-11), ενώ με τον ίδιο τρόπο, ο Ιντάλγκο «έγραψε» το +6 (12-18). Μπλοκ του Τζούριτς και 22-14 οι πρωταθλητές Ελλάδας, που με χαμένο σερβίς της Καλαμάτας, έκαναν το 25-17 και ισοφάρισαν σε 1-1 σετ.

Στο τρίτο σετ, ο Ολυμπιακός κυριάρχησε απόλυτα, αφού προηγήθηκε με +8 (12-20), με μπλοκ του Στερν, ενώ με δύο μπλοκ του Τζούριτς, έφτασε σε μπολ (13-24), με τον Κουμεντάκη να «γράφει» το 25-13, με άσσο, για το 2-1. Στο τέταρτο σετ, οι Κυπελλούχοι Ευρώπης έμειναν πίσω με 15-12, με τον Δαλακούρα να ισοφαρίζει σε 15-15. Οι Μεσσήνιοι ήταν μπροστά ως το 20-19, όμως ο Ολυμπιακός «μίλησε» στα κρίσιμα σημεία και με επίθεση του Τράβιτσα και μπλοκ του Τζούριτς, έφτασε στο 25-23 και στο 3-1 σετ!

Τα σετ: 1-3 (25-23, 17-25, 13-25, 23-25) σε 96′

ΚΑΛΑΜΑΤΑ 80 (Παναγιώτης Ντάκουρης): Βιέτο 9 (9/14 επ., 38% υπ. – 25% άριστες), Αλεξάκης 4 (1/2 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Χριστόφας 6 (4/9 επ., 2 μπλοκ), Γουέστ 3 (1/1 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ), Οκάμπο 19 (15/36 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ), Κόενεν 9 (8/26 επ., 1 μπλοκ, 38% υπ. – 24% άριστες) / Ντάκουρης Β. (λ., 37% υπ. – 32% άριστες), Σαλωνίτης, Αραπάκης, Δαλακούρας Κ.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ντανιέλ Καστελάνι): Παγένκ 12 (9/17 επ., 3 άσοι), Στερν 13 (13/24 επ.), Κουμεντάκης 9 (6/12 επ., 1 άσος, 2 μπλοκ, 43% υπ. – 33% άριστες), Τράβιτσα 4 (3/4 επ., 1 άσος), Τζούριτς 11 (3/5 επ., 2 άσοι, 6 μπλοκ), Ιντάλγκο 19 (14/30 επ., 4 άσοι, 1 μπλοκ, 50% υπ. – 44% άριστες) / Καρασαββίδης (λ., 67% υπ. – 52% άριστες), Χανδρινός, Δαλακούρας 3 (2/4 επ., 1 μπλοκ)

Με αυτήν την τιμωρία κινδυνεύει ο Αλμέιδα μετά την απίστευτη επίθεση στην Τούμπα (vid, pics)

Δείτε με τι τιμωρία κινδυνεύει ο Ματίας Αλμέιδα, σύμφωνα με το άρθρο 10 του Πειθαρχικού Κώδικα της ΕΠΟ, μετά την απίστευτη επίθεση σε άνθρωπο της ΔΕΑΒ.