Τρίτη 30 Απριλίου 2024
Ζάλγκιρις-Παναθηναϊκός 80-68: Αγνώριστος, ηττήθηκε εύκολα στο Κάουνας

Ο Παναθηναϊκός ήταν κακός επιθετικά και ηττήθηκε εύκολα από την Ζαλγκίρις με 80-68.

Ο Παναθηναϊκός παρουσιάστηκε κατώτερος των περιστάσεων στο Κάουνας και ηττήθηκε από την Ζάλγκιρις με 80-68 στην αναμέτρηση της 25ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας. Οι πράσινοι είχαν σε εξαιρετική βραδιά τον Κέντρικ Ναν, ο οποίο πέτυχε 26 πόντους, ωστόσο ο Αμερικανός δεν είχε συμπαραστάτες με την ομάδα του Εργκίν Αταμάν να μένει χαμηλά στο σκοράρισμα.

Στο 15-10 έπεσε ο Παναθηναϊκός, που έχασε την ευκαιρία να προσπεράσει την Βίρτους Μπολόνια.

Γρήγορος ρυθμός και 25 όλα στο πρώτο δεκάλεπτο

Το παιχνίδι ξεκίνησε πολύ δυνατά με τις δύο ομάδες να έχουν πλουραλισμό στην επίθεση και να ανεβάζουν από νωρίς τον δείκτη του σκορ. Η Ζάλγκιρις βρήκε 10 πόντους από τον Μπιρούτις, ενώ ο Παναθηναϊκός είχε από το ξεκίνημα «καυτούς» τον Ναν και τον Γκριγκόνις που πέτυχαν 13 και 9 πόντους αντίστοιχα. Οι Λιθουανοί προηγήθηκαν με 5 πόντους (18-13) στην μέση του πρώτου δεκαλέπτου, με τους Πράσινους να απαντούν με ένα δικό τους σερί και τελικά να φτάνουν στην ισοφάριση (25-25) στην εκπνοή του πρώτου δεκαλέπτου με δύσκολο καλάθι του Γκριγκόνις.

Η άμυνα της Ζάλγκιρις «εγκλώβισε» τον Παναθηναϊκό

Στη δεύτερη περίοδο αμφότερες οι ομάδες παρουσιάστηκαν πιο συνεπείς στα αμυντικά τους καθήκοντα. Το Τριφύλλι πήρε γρήγορο προβάδισμα 6 πόντων στα πρώτα τρία λεπτά με τον Λεσόρ (27-33), ωστόσο η ομάδα του Τρινκέρι πήρε το μομέντουμ του αγώνα και πέρασε μπροστά στο σκορ με το τρίποντο του Έβανς (40-37). Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να είναι πιεστικοί στην άμυνα και δεν επέτρεψαν στον Παναθηναϊκό να μειώσει στο σκορ, και τελικά πήγε στο ημίχρονο με προβάδισμα 6 πόντων (44-38).

Επιθετικό ρεσιτάλ και στο +8 οι Λιθουανοί

Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησα πολύ δυνατά με τη Ζάλγκιρις και τον Παναθηναϊκό να συνδέονται άμεσα με το αντίπαλο καλάθι. Οι Πράσινοι με τα τρίποντα των Γκραντ και Γκριγκόνις βρήκαν γρήγορους πόντους, ωστόσο οι Λιθουανοί είχαν την απάντηση με τον Έβανς. Το τριφύλλι μείωσε στο καλάθι (54-52) στα μέσα της περιόδου, όμως η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη καθώς οι παίκτες του Αταμάν έκαναν αρκετές λάθος επιλογές με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να ξεφύγουν στο σκορ. Ο Ναν συνέχισε… το βιολί του κι έφτασε τους 21 πόντους από την τρίτη περίοδο, με τους παίκτες του Τρινκέρι ήταν πιο αποτελεσματικοί και να κλείνουν το τρίτο δεκάλεπτο στο +8 (64-58).

Λάθος επιλογές από τους Πράσινους και ήττα

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός ξέμεινε από δυνάμεις και οδηγήθηκε σε πολλά λάθη. Οι Λιθουανοί με ηγέτη τους τον Κίναν Έβανς, που πέτυχε 24 πόντους, διεύρυναν το προβάδισμα τους και με την καλή τους άμυνα «εγκλώβισαν» το τριφύλλι που έμεινε χαμηλά στην επιθετική του παραγωγή. Η Ζάλγκιρις μετά την εύκολη νίκη επί της Εφές πριν δύο βράδια, πήρε και δεύτερη νίκη στην διαβολοβδομάδα. Με αυτή την ήττα ο Παναθηναϊκός είναι εκτός τετράδας.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-25, 44-38, 64-56, 80-68

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ (Τρινκιέρι): Έβανς 24 (5/6 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 2/3 βολές, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 5 κλεψίματα), Λεκαβίτσιους , Χέιζ 2 (7 ριμπάουντ) , Γκιεντράιτις 7 (1) , Σμιτς 10 (3 λάθη) , Μπιρούτις 12 , Σάμνερ 3 (1/5 τρίποντα), Ντίμσα 2 , Λαβρινοβίτσιους , Μάνεκ 8 (2) , Μπουτκεβίτσιους 2 (9 ριμπάουντ) , Ουλάνοβας 10 (5 ριμπάουντ, 3 ασίστ)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ AKTOR (Αταμάν): Καλαϊτζάκης , Βιλντόσα (5 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 λάθη) , Μωραΐτης , Παπαπέτρου, Γκραντ 7 (1/5 τρίποντα, 3 ασίστ) , Ναν 26 (5/9 δίποντα, 5/7 τρίποντα, 1/1 βολή, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα, 7 λάθη), Λεσόρ 14 (7 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 λάθη) , Αντετοκούνμπο (2 ριμπάουντ), Γκριγκόνις 15 (2/3 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ) , Ερνανγκόμεθ 3 (2 ριμπάουντ) , Μήτογλου 3 (3 ριμπάουντ)

Άγριο ξύλο μεταξύ οπαδών πριν το Τζένοα – Κάλιαρι (vid)

Ακόμα ένα περιστατικό οπαδικής βίας έρχεται να ταράξει την Ιταλία.