Σάββατο 18 Μαϊου 2024
ΠΑΟΚ – Ολυμπιακός 1-3: Πέρασε με εμφατικό τρόπο από το «Παλατάκι»

Ο Ολυμπιακός πραγματοποιώντας επιβλητική εμφάνιση, επικράτησε με 3-1 σετ του ΠΑΟΚ στο «Παλατάκι» για την Volley League.

Εξαιρετικός ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με το δεξί τις υποχρεώσεις του για το 2024. Οι ερυθρόλευκοι πραγματοποίησαν μια γεμάτη… εμφάνιση κόντρα στον ΠΑΟΚ στο «Παλατάκι» παίρνοντας έτσι την νίκη με 3-1 σετ στο ντέρμπι της 10ης αγωνιστικής της Volley League.

Οι Πειραιώτες μετά από αυτή την πολύτιμη νίκη έφτασαν στους 26 βαθμούς και ανέβηκαν στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Στερν με 18 πόντους, ενώ άλλους 17 πέτυχε ο Κουμεντάκης. Από τη πλευρά των ηττημένων ο Βαν Ντεν Βρις είχε 18 και 12 ο Βαν Χάρντερεν.

Το πρώτο σετ της αναμέτρησης ήταν αρκετά αμφίρροπο με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χεράκι-χεράκι στο σκορ. Παρόλα αυτά ο Ολυμπιακός έδειξε πιο ψύχραιμος παίρνοντας το προβάδισμα με 25-21.

Ωστόσο στο δεύτερο σετ ο Δικέφαλος του Βορρά κατάφερε να βγάλει αντίδραση, μπαίνοντας από το ξεκίνημα σε θέση οδηγού, φτάνοντας έτσι στην ισοφάριση με 25-22.

Στο τρίτο σετ τα πράγματα δεν διαφοροποιήθηκαν με τις δύο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ και το ματς να παραμένει αμφίρροπο. Ο ΠΑΟΚ κατάφερε να φτάσει στο +5 με 20-15, ωστόσο ο Ολυμπιακός βρήκε τα κατάλληλα ψυχικά αποθέματα ισοφαρίζοντας αρχικά σε 21-21 κατακτώντας στη συνέχεια το σετ με 26-24 για το 2-1.

Τα σετ: 21-25, 25-22, 24-26, 23-25.

Π.Α.Ο.Κ. (Γιόσκο Μιλένκοσκι): Βαν Γκάρντερεν 12 (10/23 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 41% υπ. – 27% άριστες), Μπλανκενάου 1 (1/2 επ.), Γάτσης, Τακουρίδης 2 (2/7 επ.), τρούχτσεφ 10 (9/21 επ., 1 άσσος, 63% υπ. – 41% άριστες), Βαν Ντε Ντρις 18 (15/36 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ) / Κοκκινάκης (λ, 70% υπ. – 55% άριστες), Γαλιώτος, Λινάρδος 9 (5/8 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Ντανιέλ Καστελάνι): Στερν 18 (16/31 επ., 2 μπλοκ), Γκουσταβάο 9 (4/8 επ., 5 μπλοκ), Κουμεντάκης 17 (12/26 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ, 68% υπ. – 52% άριστες), Τράβιτσα 2 (2 μπλοκ), Τζούριτς 10 (4/10 επ., 1 άσσος, 5 μπλοκ), Ιντάλγκο 16 (15/20 επ., 1 άσσος, 41% υπ. – 25% άριστες) / Τζιάβρας (λ, 69% υπ. – 23% άριστες), Δαλακούρας.

Καρεμπέ: «Δύο στα δύο! Ολυμπιακός και Ρεάλ Μαδρίτης»

Ο Κριστιάν Καρεμπέ μίλησε για τους τελικούς Champions League και Conference, όπου μετέχουν η Ρεάλ Μαδρίτης και ο Ολυμπιακός, αντίστοιχα.