Τρίτη 30 Απριλίου 2024
Η Φενερμπαχτσέ πήρε τον τουρκικό «εμφύλιο» (89-84) - Διπλό στο Βελιγράδι για την Βίρτους (77-75)

Η Φενερμπαχτσέ πήρε τον τουρκικό «εμφύλιο» (89-84) – Διπλό στο Βελιγράδι για την Βίρτους (77-75)

Η Φενέρμπαχτσε επικράτησε της Αναντολού Εφές με 89-84 – Μεγάλο διπλό στην έδρα της Παρτιζάν για την Βίρτους (77-75).

Η Φενέρμπαχτσε πέτυχε μια πολύ σημαντική νίκη, επικρατώντας με 84-89 της Εφές Αναντολού στον τουρκικό εμφύλιο της 17ης αγωνιστικής της Euroleague. Οι φιλοξενούμενοι έκαναν την ανατροπή στο τελευταίο δεκάλεπτο και με τον καυτό Νάιτζελ Χέις-Ντέιβις πήραν το ντέρμπι της Πόλης.

Πολύ καλή παρουσία από τους Καλάθη και Παπαγιάννη που συνέβαλαν τα μέγιστα στη νίκη. Απόντος ο Ντόρσεϊ.

Δεν έφτασαν οι 28 πόντοι του Σέιν Λάρκιν για τους γηπεδούχους.

Το πρώτο ημίχρονο μεταξύ Εφές και Φενέρμπαχτσε ήταν τουλάχιστον συναρπαστικό αφού ο γρήγορος ρυθμός του και το υψηλό σκορ δεν άφηναν το κοινό να βαρεθεί. Οι γηπεδούχοι είχαν στο ξεκίνημα της αναμέτρησης τον Οτούρου σε εξαιρετική κατάσταση ο οποίος σημείωσε 12 πόντους στην πρώτη περίοδο. Η Φενέρ όμως είχε την απάντηση με το Νάιτζελ Χέις-Ντέιβις να κρατά όρθιους τους φιλοξενούμενους. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε ισόπαλο 29-29 και έδειξε ότι θα ακολουθήσει ένα πραγματικό ντέρμπι.

Οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα στο δεύτερο δεκάλεπτο το οποίο διατήρησαν σε όλη τη περίοδο, ενώ προηγήθηκαν και με +8 (44-36) στα μισά της περιόδου. Ο Χέις-Ντέιβις συνέχισε να είναι ο επιθετικός εκφραστής της ομάδας του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους, με συμπαραστάτες του τους Γούιλμπεκιν και Καλάθη, και σιγά σιγά η διαφορά μειώθηκε. Το ημίχρονο έκλεισε με τους γηπεδούχους να προηγούνται με 5 πόντους (52-47).

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με τον Σέιν Λάρκιν να κάνει τα πάντα σε άμυνα και επίθεση για την Εφές και με 7 συνεχόμενους πόντους ανέβασε τη διαφορά στους 8 πόντους (59-51), όμως στη συνέχεια η Φενέρ με τους Χέις-Ντέβις, Καλάθη και Γουίλμπεκιν μείωσε  και τελικά έκανε την ανατροπή, πηγαίνοντας στην τελευταία περίοδο μπροστά στο σκορ με 68-69.

Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν το αποκορύφωμα του ντέρμπι με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι στο σκορ, και τους δύο Έλληνες, Καλάθη και Παπαγιάννη, να είναι καθοριστικοί. Ο πρώην σέντερ του Παναθηναϊκού, έκανε το 82-84 στα δύο λεπτά πριν από το τέλος, ενώ ο Καλάθης έβαλε το τρίποντο που ουσιαστικά κλείδωσε τη νίκη για τη Φενέρ, κάνοντας το 82-87. Ο Σάρας πανηγύρισε την 4η νίκη του σε ισάριθμους αγώνες στην Euroleague και η Φενέρ ανέβηκε στη 4η θέση με ρεκόρ 10-7, ενώ η Εφές παρέμεινε στην 13η θέση με ρεκόρ 7-10.

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Τζαν): Λάρκιν 28 (7/9 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 8/8 βολές, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μπομπουά 10 (5/7 δίποντα, 0/3 τρίποντα), Μπράιαντ 8 (2), Τόμπσον 7 (2/6 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 3/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Όλατς, Οσμάνι, Οτούρου 19 (8/9 δίποντα, 3/4 βολές, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Ντάουμ 6 (3/4 δίποντα, 0/5 τρίποντα), Ζίζιτς, Τζόουνς 6 (3/3 δίποντα, 5 ριμπάουντ)

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Γιασικεβίτσιους): Μότλι 5, Γουίλμπεκιν 6 (2/7 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Σανλί 2, Παπαγιάννης 12 (6/7 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Χέιζ 24 (5/8 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 2/2 βολές, 6 ριμπάουντ), Μπιμπέροβιτς 7 (1/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Πιέρ 2, Γκούντουριτς 8 (3/4 δίποντα, 2/2 βολές), Ντόρσεϊ (0/2 δίποντα, 0/3 τρίποντα), Καλάθης 17 (4/4 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 8 ασίστ), Μάνταρ 3 (1), Σεστίνα 3 (1)

Μεγάλο διπλό για την Βίρτους

Η Βίρτους Μπολόνια συνεχίζει την εξαιρετική της πορεία  στη φετινή Euroleague αφού νίκησε και την Παρτιζάν με 75-77. Η ιταλική ομάδα δεν μάσησε από την καυτή ατμόσφαιρα που δημιούργησαν οι Σέρβοι φίλαθλοι στην «Σταρκ Αρένα» και κατάφεραν να πάρουν την 12η νίκη της σεζόν, αν και στο τέλος δυσκολεύτηκαν.

Η ομάδα του Μπάνκι είχε το προβάδισμα καθ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, ενώ βρέθηκε και στο +13 στις αρχές της τρίτης περιόδου. Στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού η Παρτιζάν μείωσε με τους Νάναλι και Πάντερ να κάνουν ότι μπορούν. Οι φιλοξενούμενοι όμως βρήκαν δίποντο με τον Λουντμπεργκ στα 18» και πήραν ξανά προβάδισμα, ενώ οι βολές των Σενγκέλια και Μπελινέλι οδήγησαν την Βίρτους σε μία ακόμα νίκη, με την οποία ανέβηκε στην 2η θέση.

Η Παρτίζαν, από την άλλη έπεσαν στην 10η θέση με την ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς να έχει πλέον ρεκόρ 9-8.

ΠΑΡΤΙΖΑΝ (Ομπράντοβιτς): Βούκτσεβιτς, ΛεΝτέι 5 (3 ριμπάουντ), Κοπρίβιτσα, Πάντερ 12 (4 ριμπάουντ), Γιάραμαζ 12 (6 ριμπάουντ), Νάναλι 19 (4 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Άντζουσιτς, Ντόζιερ 5, Πονίτκα 2, Καμίνσκι 10 (3 ριμπάουντ), Καμπόκλο 10 (3 ριμπάουντ)

ΒΙΡΤΟΥΣ ΜΠΟΛΟΝΙΑ (Μπάνκι): Κορντινιέ 9 (5 ριμπάουντ), Λούντμπεργκ 16 (2/4 τρίποντα), Μπελινέλι 14 (3/9 τρίποντα), Παγιόλα 1, Ντόμπριτς, Μάσκολο, Κέικοκ 4, Σενγκέλια 10 (4 ασίστ), Χάκετ 10 (2/4 τρίποντα, 2 ριμπάουντ), Πολονάρα, Ντάνστον 3 (6 ριμπάουντ), Αμπάς 10 (2/3 τρίποντα)

Αυτός έκανε άνω – κάτω την Άστον Βίλα

Ο Αλβανός επιθετικός, Έρνεστ Μούτσι προκάλεσε πολλά προβλήματα στην άμυνα της αγγλικής ομάδας και η Μπεσίκτας πλήρωσε δέκα εκατ. ευρώ στην Λέγκια για να τον αποκτήσει