Σάββατο 27 Απριλίου 2024
Ολυμπιακός – ΑΝΟ Γλυφάδας 21-4: Εύκολη νίκη πριν την ευρωπαϊκή μάχη με την Προ Ρέκο

Η ανδρική ομάδα πόλο του Ολυμπιακού επικράτησε εύκολα του ΑΝΟ Γλυφάδας με 21-4 και έκανε το 14/14 στην Α1, λίγες ημέρες πριν το παιχνίδι με την Προ Ρέκο.

Το «14 στα 14» στο πρωτάθλημα πέτυχε η ομάδα πόλο Ανδρών του Ολυμπιακού, η οποία με εξαιρετική άμυνα, επικράτησε εύκολα με 21-4 του ΑΝΟ Γλυφάδας στο Παπαστράτειο, για την 14η αγωνιστική της Α1.

Μερικές ημέρες πριν από το ματς με την Προ Ρέκο στον Πειραιά, για την τελευταία «στροφή» της φάσης των ομίλων του Champions League, οι νταμπλούχοι Ελλάδας κυριάρχησαν κόντρα στην ομάδα της Γλυφάδας και πανηγύρισαν άλλο ένα θετικό αποτέλεσμα στην έδρα τους, «κλείνοντας» με τον καλύτερο τρόπο τον πρώτο γύρο του πρωταθλήματος, με το απόλυτο των νικών (14) και των βαθμών (42).

Συνεχίζουν αήττητοι οι Ερυθρόλευκοι.

Την Τετάρτη (6/12, 19:00), ο Ολυμπιακός θα υποδεχθεί την Προ Ρέκο στο Παπαστράτειο, στο τελευταίο ματς των ομίλων του Champions League και στη συνέχεια, λόγω των υποχρεώσεων των Εθνικών ομάδων, θα επιστρέψει στην αγωνιστική δράση σε τρεις μήνες περίπου, στις 2/3 του 2024, για τη δεύτερη φάση της Α1.

Οι «ερυθρόλευκοι» ξεκίνησαν δυνατά στο ματς και «έκλεισαν» την πρώτη περίοδο με 6-1, με σκόρερ τον Φουντούλη στην κόντρα (2:12). Στο δεύτερο οκτάλεπτο, ο Παπαναστασίου ανέβασε τη διαφορά στο +7 (8-1), με γκολ στο 3:20, ενώ σε «νεκρό» χρόνο (0:01), ο Γούβης διαμόρφωσε το +8 (10-2) του ημιχρόνου.

Εξαιρετικός ο Ολυμπιακός στο τρίτο οκτάλεπτο, αφού σκόραρε επτά τέρματα και δεν δέχθηκε κανένα, με τον Γενηδουνιά να σκοράρει για πέμπτη φορά, για το +15 (17-2), στο 0:02. Στην τελευταία περίοδο, ο Δήμου, 29 δευτερόλεπτα για το φινάλε, έδωσε «αέρα» 17 τερμάτων στον Θρύλο, διαμορφώνοντας το τελικό 21-4. Οι Φουντούλης και Γενηδουνιάς πέτυχαν από πέντε γκολ.

Τα οκτάλεπτα: 6-1, 4-1, 7-0, 4-2

Ολυμπιακός (Χέρβο Κόλιανιν): Μπίγιατς, Λόντσαρ, Λιαντζίρης 1, Γενηδουνιάς 5, Φουντούλης 5, Γούβης 1, Δερβίσης, Αλαφραγκής 2, Δήμου 2, Νικολαΐδης 2, Παπαναστασίου 2, Δαμίγος, Γκίλλας 1, Χαλυβόπουλος

ΑΝΟ Γλυφάδας (Γιώργος Παπαδόπουλος): Κουρούβανης, Τζελάτης, Βαλλιανάτος, Λεδάκης, Μαυράκης, Μπόμπος, Μιγιούσκοβιτς 2, Ίλιτς, Πριμηκύριος, Πούρος 2, Αλ. Ηλιόπουλος, Κούκουνας, Ν. Ηλιόπουλος, Μίγκλης

Ο κόσμος του Ολυμπιακού στις εξέδρες, η στήριξη των αδερφών Αγγελόπουλων και ο… Μήτρου Λονγκ(vid)

Δείτε μέσα από την παρακάμερα της ΚΑΕ Ολυμπιακός όσα έγιναν εντός και εκτός παρκέ στον 2ο προημιτελικό με την Μπαρτσελόνα (77-69).