Δευτέρα 06 Μαϊου 2024
Λαύριο – Ολυμπιακός 54-96: Μια καλή προπόνηση πριν τη «διαβολοβδομάδα»

Ο Ολυμπιακός χωρίς να αντιμετωπίσει το παραμικρό πρόβλημα επικράτησε στο Λαύριο με 96-54 και πλέον στρέφει το βλέμμα του στη «διαβολοβδομάδα» της Euroleague και τις μάχες με Ρεάλ και Μπάγερν.

Εύκολη μεσημεριανή προπόνηση για τον Ολυμπιακό κόντρα στο Λαύριο και νίκη εκτός έδρας με 96-54, πριν τη διαβολοβδομάδα και τα παιχνίδια με Ρεάλ Μαδρίτης και Μπάγερν Μονάχου στο ΣΕΦ για τη Euroleague.

Μεσημεριανή… βόλτα για τους Πειραιώτες, πριν τις μάχες της Euroleague

Ο Ολυμπιακός είχε σε πολύ καλό βράδυ, στην ίσως καλύτερη εμφάνισή του με την «ερυθρόλευκη», τον Ίγκνας Μπραζντέικις, που τελείωσε την αναμέτρηση με 16 πόντους, 6 ριμπάουντ και 5 ασίστ, ενώ ο Μιλουτίνοφ έβαλε 15 πόντους, στην 8η νίκη της ομάδας του σε 9 αγωνιστικές στην Basket League.

Πρώτος σκόρερ του αγώνα ο Ντε Τζούλιους για το Λαύριο, που έβαλε 18 πόντους, ενώ είχε και 5 ασίστ, με τον Φλάτεν να κάνει καλό ντεμπούτο επιθετικά για το Λαύριο πετυχαίνοντας 12 πόντους.Για τους Πειραιώτες καθοριστικός και αυτός που άλλαξε τον ρυθμό του αγώνα ήταν ο Λούντζης με γεμάτη εμφάνιση και 12 πόντους, 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Παρά την εύκολη νίκη που πήρε εν τέλει ο Ολυμπιακός, το ξεκίνημα του παιχνιδιού δεν ήταν τόσο καλό για τους «ερυθρόλευκους», που μπήκαν «μουδιασμένοι» στην αναμέτρηση, με άστοχα τρίποντα από τον Κάνααν και το Λαύριο να σκοράρει από παντού.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν μέχρι και με 9 πόντους (19-10), με ¾ εύστοχα τρίποντα σε εκείνο το σημείο του παιχνιδιού.

Μετά το 7ο λεπτό της πρώτης περιόδου, ο Ολυμπιακός ανέβασε στροφές και με ένα εντυπωσιακό σερί 23-0 σε 5 λεπτά ξέφυγε με 19-33

Ο Λούντζης μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και ήταν καθοριστικός στο προβάδισμα που έχτισε ο Ολυμπιακός, φτάνοντας μέχρι και στο double score στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου με 25-50.

Ο Ολυμπιακός στο δεύτερο ημίχρονο συνέχισε από εκεί που σταμάτησε στο πρώτο ημίχρονο, με τον Κάνααν να «παίρνει μπροστά» και να ευστοχεί σε 2 τρίποντα, ενώ και ο Πίτερς έφτασε σε διψήφιο αριθμό πόντων. Οι «Ερυθρόλευκοι» έκλεισαν την Τρίτη περίοδο με προβάδισμα 39 πόντων και το σκορ στο 36-75.

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας με τον Ολυμπιακό διαρκώς στο όριο του double score έδωσε ευκαιρίες σε όλους τους παίκτες της 12άδας και κατάφερε να φτάσει άνετα στη νίκη με τελικό σκορ 96-54.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-26, 25-50, 36-75, 54-96

ΛΑΥΡΙΟ (Μέξας): Μουρ 12 (3/7 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 3/4 βολές), Καστανέδα 4 (0/7 σουτ), Ντε Τζούλιους 18 (4/8 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 4/5 βολές, 2 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Γκρόμοβς, Θόρντον 3 (1/6 σουτ), Φλάτεν 12 (4/9 τρίποντα), Βαζούκης 3 (1), Δεϊμέζης 2, Σπρίντζιος, Παπαδάκης (0/5 σουτ)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 6 (2/2 δίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Κάναν 8 (2), Μπραζντέικις 16 (5/7 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Πίτερς 10 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα), Μιλουτίνοβ 15 (7/9 δίποντα), Λούντζης 12 (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Λαρεντζάκης 8 (1 τρίποντο, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, 5 λάθη), Πάπας 5 (1), Φαλ 6 (3/3 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Παπανικολάου, Σίκμα 6 (3/3 δίποντα, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Τανούλης 4

Αιχμές από τον Λάκοβιτς μετά το Μπαρτσελόνα – Γκραν Κανάρια: «Χάσαμε για λόγους που δεν καταλαβαίνω»

Σπόντες από τον Γιάκα Λάκοβιτς, μετά από την ήττα της Γκραν Κανάρια από τη Μπαρτσελόνα στην παράταση.